Co nowego

Rewitalizacja dzielnicy Gdynia Chylonia

Rewitalizacja dzielnicy Gdynia Chylonia, fot. Łukasz SokółCelem tego przedsięwzięcia jest aktywizacja społeczności lokalnej i rewitalizacji Dzielnicy Chylonia. Jego założeniem jest zbudowanie pozytywnych więzi społecznych wśród mieszkańców osiedla, rozwój tej społeczności, a także dokonanie trwałych zmian w przestrzeni osiedla w sposób odpowiadający potrzebom mieszkańców i angażujący ich samych.
 

Chylonia, a dokładnie rejon ulic Opata Hackiego i Zamenhofa, zamieszkiwany przez około 5 tys. osób, został wybrany do objęcia takim działaniem nieprzypadkowo. Analiza danych statystycznych (statystyki policji, Urzędu Pracy, MOPS, rankingi szkół, dane GUS) pokazują, iż spośród 22 dzielnic Gdyni jest to Rewitalizacja dzielnicy Gdynia Chylonia, fot. Łukasz Sokółnajbardziej wymagający interwencji obszar miasta. Wśród wskaźników świadczących o deficytach tej dzielnicy znalazły się zarówno te społeczne (wysoka przestępczość, wysoka stopa bezrobocia, niska aktywność gospodarcza, słabe wyniki testów kompetencji), jak i te związane z przestrzenią (zły stan dróg i ulic, niska jakość i zły stan techniczny mieszkań).

Realizację programu rewitalizacji rozpisano na dwie główne fazy. Pierwsza to wprowadzenie zmian natury społecznej - praca nad mentalnością mieszkańców. Faza druga, rozłożona na dłuższy okres, to realizowane w ciągłym dialogu z mieszkańcami przekształcanie przestrzeni: zagospodarowanie ulic Opata Hackiego i Zamenhofa, całościowa modernizacja i zmiana wizerunku osiedla (poprawa stanu ulic i dróg, remonty bloków, budowę parkingów, parków, skwerów, budowę kanalizacji deszczowej).

Rewitalizacja dzielnicy Gdynia Chylonia, fot. Łukasz SokółPierwszym krokiem do projektowania zmian w dzielnicy było wciągnięcie dzieci i młodzieży do stworzenia placu zabaw. We współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną ogłoszono konkurs plastyczny na jego projekt. Elementem konkursu było zorganizowane serii wizytowanie pod opieką streetworkerów innych placów w mieście, gdzie dzieci inspirowały się różnymi istniejącymi rozwiązaniami. Następnym etapem była dziecięca debata, wspólny wybór zabawek i urządzeń, wreszcie wykonywanie przez dzieci prac plastycznych przedstawiających wymarzone place zabaw. Spośród zgłoszonych pomysłów wspólnie z dziećmi wybrano ostateczny projekt, który został zrealizowany przez profesjonalnego wykonawcę.

Kolejnym krokiem w pracach mających na celu transformację dzielnicy był projekt architektoniczny.

Przetarg na koncepcję zagospodarowania osiedla przy ulicach Opata Hackiego i Rewitalizacja dzielnicy Gdynia Chylonia, fot. Łukasz SokółZamenhofa został przez Urząd Miasta przygotowany w szczególny sposób. Warunki tego zamówienia były nietypowe - został w nich zapisany wymóg, by architekci zamiast proponować autorskie rozwiązania, spotykali się z mieszkańcami i przełożyli ich oczekiwania i wskazówki na konkretną koncepcję zagospodarowania dzielnicy.

Proces rewitalizacji cały czas jest bezpośrednio wspierany przez władze miasta, Gdyńskie Centrum Innowacji oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni.

Zakończenie całego procesu potrwa kilka lat. Wstępne szacunki wskazują, iż koszt inwestycji to kilkadziesiąt milionów złotych.

Projekt rewitalizacji gdyńskiej Chyloni został wpisany do bazy dobrych praktyk stworzonej i prowadzonej przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych (FISE) w ramach projektu „Decydujmy Razem".

Rewitalizacja dzielnicy Gdynia Chylonia, fot. Łukasz Sokół Rewitalizacja dzielnicy Gdynia Chylonia, fot. Łukasz Sokół

Rewitalizacja dzielnicy Gdynia Chylonia, fot. Łukasz Sokół Rewitalizacja dzielnicy Gdynia Chylonia, fot. Łukasz Sokół


fot. Łukasz Sokół

ikona

Najnowsze