Co nowego

Prowadzenie dialogu z różnymi grupami mieszkańców Gdyni

Prowadzenie dialogu z różnymi grupami mieszkańców Gdyni w celu wskazania obszarów i rozwiązań, wymagających usprawnienia lub przebudowy oraz określenia zasad kształtowania przyjaznej przestrzeni miejskiej.

A. Spacery badawcze organizowane z osobami z niepełnosprawnością w ramach projektu „Gdynia dla wszystkich"

Celem projektu „Gdynia dla wszystkich" była diagnoza przestrzeni miejskiej pod kątem potrzeb osób z niepełnosprawnością poprzez zweryfikowanie dostępności dzielnicy Gdynia Grabówek dla osób z trudnościami w poruszaniu się, w tym osób z niepełnosprawnością, osób starszych oraz rodziców z wózkami.



Celem było zbadanie dostosowania przestrzeni na tym obszarze do potrzeb tych osób i ustalenie konkretnych miejsc, barier w przestrzeni, które wymagałyby zmiany.

W ramach projektu sprawdzono dostęp do budynków, dostosowanie komunikacji miejskiej oraz dróg, a także przejść dla pieszych. Bezpośrednio po zakończeniu spacerów i prezentacji ich wyników zrealizowano tę część wskazań, która nie wymagała czasochłonnych procedur i dużych środków inwestycyjnych.

Wyniki spacerów są też na bieżąco uwzględniane w działaniach eksploatacyjnych miasta oraz trafiły do standardów projektowania przestrzeni miejskiej, które stanowią zespół wytycznych dla projektantów pracujących na zlecenia władz samorządowych.

Dzielnica Grabówek była pierwszym wskazanym przez samorząd miejscem do badania ze względu na swoje położenie przy głównej arterii miasta, z wieloma budynkami użyteczności publicznej. W 2013 roku projektem objęte będą kolejne dzielnice Gdyni.

B. Realizacja warsztatów projektowych na rzecz polepszenia jakości życia mieszkańców Gdyni w ramach projektu „Design for All"

Kolejnym przykładem na mapie gdyńskich działań innowacyjnych tworzonych w dialogu z mieszkańcami jest zmiana postrzegania projektowania przestrzeni publicznych osiedli i dzielnic. Zakłada ona przeniesienie punktu ciężkości z projektanta - który przestaje być ekspertem poprzez sam fakt posiadania umiejętności projektowych - na odbiorcę, który staje się ekspertem w temacie swojego życia, a tym samym posiada najbardziej trafną i rzetelną wiedzę na temat tego, czego potrzebuje i jak jego potrzeby mają być zaspokajane. W myśl tej zasady działania nakierowane na wprowadzanie szeroko rozumianych zmian w przestrzeni powinny być odpowiedzią na realne potrzeby użytkowników, zebrane podczas różnych form dialogu.

Warsztaty „Design for All

Takie podejście jest dużym wyzwaniem zarówno dla decydentów, jak i projektantów. Kwintesencję tego myślenia można zawrzeć w myśli, że „Dobry design uskrzydla, zły design okalecza i obezwładnia" („Good Design enables. Bad design disables"). Na „dobry design" należy patrzeć nie tylko przez pryzmat estetyki, ale też umiejętności tworzenia go w odpowiedzi na potrzeby odbiorców.

Przykładem takiego myślenia w Gdyni były zorganizowane w 2011 i 2012 roku przez Centrum Designu Gdynia warsztaty Design for All - „Projektowanie dla Wszystkich" na rzecz polepszenia jakości życia mieszkańców Gdyni. Ich celem było wypracowanie rozwiązań poprawiających przestrzeń publiczną jednej z dzielnic Gdyni - Dąbrowie. Zakładały one konsultacje z mieszkańcami i zaproponowanie na tej podstawie konkretnych rozwiązań architektonicznych do zastosowania w przestrzeni publicznej dzielnicy. W działania zaangażowani zostali zarówno przedstawicieli jednostek miejskich w Gdyni, osoby kierujące wybranymi placówkami edukacyjnymi oraz działającymi na rzecz dobra społeczności, jak również studenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, którzy realizowali działania pod okiem Pete'a Kercher'a, członka i założyciela EIDD Design for All Europe (organizacji wspierającej interakcję i komunikację pomiędzy teorią, a praktyką projektowania dla wszystkich).

C. Organizacja Spacerów Badawczych z Seniorami poświęconych analizie dostępności Śródmieścia Gdyni dla osób starszych

Spacery Badawcze z Seniorami są elementem strategii miasta mającej na celu zwiększenie udziału mieszkańców w kształtowaniu polityki miejskiej oraz rozszerzenie oferty działań skierowanych do seniorów. Priorytetem dla samorządu jest myślenie o tym, by Gdynia była jak najlepiej dostosowana do potrzeb osób starszych, a działania miasta były kształtowane w odpowiedzi na ich rzeczywiste oczekiwania. W efekcie ma powstać katalog przedsięwzięć, których realizacja poprawi wygodę i bezpieczeństwo na ulicach i w budynkach miejskich. Wszystkie wnioski naniesione zostaną na specjalną miejską mapę, zbierającą propozycje usprawnień z wszystkich inicjatyw w mieście w ramach dialogu z mieszkańcami.

Spacery badawcze - Gdyński dialog z Seniorami Spacery badawcz - Gdyński dialog z Seniorami

Z mapy tej korzystać będą gdyńskie jednostki samorządowe przy planowaniu remontów i inwestycji.

  • ikonaOpublikowano: 28.05.2013 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze