Co nowego

Zwiększenie roli mieszkańców w procesie decyzyjnym dotyczącym działań inwestycyjnych i remontowych

W wyniku dyskusji pomiędzy radnymi miasta a radnymi jednostek pomocniczych wypracowano nową koncepcję podejmowania decyzji na temat środków budżetowych przeznaczonych na inwestycje i remonty dróg gminnych.

We wcześniejszych latach lista przedsięwzięć tworzona była przez Komisję Gospodarki Komunalnej Rady Miasta Gdyni. Od bieżącej kadencji, kompetencja ta została przekazana jednostkom pomocniczym. Radom Dzielnic przyznano środki finansowane na działania inwestycyjne i remontowe w wysokości 20 000 000 zł. Kwota ta odzwierciedla nakłady, jakie do tej pory miasto ponosiło na ten cel. Środki zostały rozdzielone pomiędzy 22 dzielnice według kryterium liczby mieszkańców i obszaru poszczególnych dzielnic.

Ustalono nowe procedury, które regulują zasady konsultowania z mieszkańcami dzielnicy działań inwestycyjnych i remontowych przed wytypowaniem ich do realizacji przez radę dzielnicy, zwiększając tym samym rolę mieszkańców w procesie decyzyjnym dotyczącym dokonywania zmian w miejskiej przestrzeni.

Zgodnie z nowymi zasadami Rady Dzielnic przygotowały listy zamierzeń inwestycyjnych. Zadania ujęte w propozycjach rad dzielnic są poddawane analizie techniczno-finansowej przez służby inwestycyjne miasta. Po ocenie wykonalności i wycenie przedsięwzięć Rady Dzielnic dokonują selekcji zadań i poddają je konsultacjom z mieszkańcami danej dzielnicy.

Mieszkańcy aktywnie korzystają z możliwości wpływania na decyzje dzielnic i chętnie uczestniczą w spotkaniach. Do tej pory zostały przekazane do realizacji projekty 16 dzielnic Gdyni (na 22), które na drodze analizy lokalnych potrzeb i konsultacji z mieszkańcami wskazały najważniejsze inwestycje i remonty. Zadania te znajdują się już w fazie realizacji i dotyczą: oświetlenia dróg i ciągów pieszych, budowy i remontów ulic i chodników, ścieżek rowerowych, zagospodarowanie placów publicznych, budowy miejsc postojowych, budowy infrastruktury towarzyszącej drogom.

Już teraz można powiedzieć, że utworzone procedury przyczyniły się do zwiększenia efektywności realizacji zadań publicznych, poprawiły przepływ informacji pomiędzy jednostkami pomocniczymi a Urzędem Miasta oraz innymi jednostkami organizacyjnymi.

Umożliwiły trafniejsze przeznaczanie środków budżetowych, a także dały mieszkańcom większe możliwości wpływania na kształtowanie swojego najbliższego otoczenia.

 

 

 

ikona

Najnowsze