Co nowego

88. Urodziny Gdyni

88 urodziny Gdyni10 lutego 2014 roku Gdynia świętować będzie 88. urodziny. W związku z rocznicą nadania praw miejskich,  odbędzie się szereg wydarzeń. 


Główne uroczystości jubileuszowe

9 lutego, godz. 10.00 - uroczysta Msza Św. w intencji Miasta, w Kościele NMP Królowej Polski, przy ul. Świętojańskiej. 
 

********


10 lutego, godz., 12.00 - złożenie kwiatów na Płycie Marynarza Polskiego, Skwer Kościuszki.
W związku z uroczystością  88. rocznicy nadania Gdyni praw miejskich, w godz. 11.45-13.00 nastąpi całkowite wyłączenie z ruchu drogowego następujących ulic:
-  ul. Żeromskiego (od ul. Pułaskiego do Skweru Kościuszki),
-  Skweru Kościuszki (od ul. Świętojańskiej do ul. Waszyngtona). 


********


11 lutego, godz. 13.00 do godz. 18.00 , Gala Urodzinowa, Gdynia Arena, ul. Kazimierza Górskiego 8. Bramy otwarte od godziny 12.30.

Wstęp wyłącznie na zaproszenia!

W programie między innymi:
- spektakl teatralny,
- projekcja filmów: „Gdynia na dużym ekranie. Gdynia filmowa" - Spotkanie poświęcone historii związków miasta z kinematografią polską od okresu dwudziestolecia międzywojennego do współczesności, stale zmieniającemu się filmowemu wizerunkowi Gdyni i filmowym ikonom miasta. Ilustracją będą fragmenty kilkunastu filmów fabularnych zrealizowanych w okresie 20-lecia międzywojennego, czasach PRL-u oraz wyprodukowanych współcześnie. Prowadzenie Jerzy Rados (Gdyńska Szkoła Filmowa) i historyk filmu dr hab. Krzysztof Kornacki (Uniwersytet Gdański);
- wystawa Muzeum Emigracji w Gdyni „GDYNIA, Polska 1. Podróż zaczyna się tutaj" oraz punkt spotkań z Archiwum Emigranta,
- wystawa fotografii przygotowana przez Muzeum Miasta Gdyni;
- stoiska wydawców i księgarzy, na I piętrze,
- stoisko Nagrody Literackiej,
- kawiarenki,
- warsztaty tworzenia kartki urodzinowej dla Miasta Gdyni,
- promocja książek „Pocztówki z Wybrzeża" oraz „Dni bezmięsne, czyli umiarkowany optymizm w sprawie gumiaków", w sali konferencyjnej,
- losowanie nagród w konkursie dla uczestników gali.

„GDYNIA, Polska 1. Podróż zaczyna się tutaj" - czyli Muzeum Emigracji w Gdyni na urodzinach miasta, 11 lutego, hala Gdynia Arena, godz. 13.00-18.00.


Wystawa „GDYNIA, Polska 1. Podróż zaczyna się tutaj", prezentuje historię, współczesność i przyszłość Dworca Morskiego - docelowej siedziby placówki. Fotografie obudzą wspomnienia związane z tym miejscem, a może nawet przywołają historie tych, którzy stąd wyruszyli na pokładach legendarnych transatlantyków. Urodziny Gdyni to także doskonała okazja by przedstawić projekt zbierania emigracyjnych wspomnień, które Muzeum Emigracji prowadzi pod nazwą Archiwum Emigranta. Pracownicy placówki opowiedzą jak zapisują do historii wspomnienia mieszkańców, jakie opowieści można już znaleźć w archiwum i dlaczego ten projekt jest ważny dla nas wszystkich.

Zaproszenia na urodzinową galę od 30 stycznia rozprowadza Centrum Aktywności Seniora. Dostarcza je m.in. do 22 współpracujących z CAS organizacji pozarządowych oraz do wszystkich 24 gdyńskich Klubów Seniora. W siedzibie CAS zaproszenia indywidualne można odbierać w godz. 9.00 - 14.00.

W związku z odbywającą się  imprezą z okazji 88. rocznicy przyznania Gdyni praw miejskich, w dniu 11 lutego 2014 r., uruchomiona zostaje dodatkowa linia autobusowa zwykła 372.



********


Wydarzenia poprzedzające główne uroczystości oraz towarzyszące jubileuszowi



piątek 7 lutego

"Dni bezmięsne czyli umiarkowany optymizm w sprawie gumiaków"
Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1)

Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) oraz Oficyna Verbi Causa zapraszają w piątek 7 lutego o godz. 17:00 na prezentację książki Małgorzaty Sokołowskiej o PRL i Gdyni w latach 1956-1989 "Dni bezmięsne czyli umiarkowany optymizm w sprawie gumiaków". Spotkanie będzie lekką, ale rzetelną lekcją historii o życiu w PRL - podaną w formie ilustrowanej opowieści m.in. o: handlu, usterkach budowlanych, „froncie walki o wodę", motoryzacji na talony i przedpłaty, dwóch telefonach na 100 mieszkańców, o telewizji i wybuchających „Rubinach", plażach i zakazie kąpieli, o ograniczeniach dla żeglarzy itp. A także o pierwszej Operacji Żagiel sprzed 40 lat (której 40-lecie będzie celebrowane w Gdyni w sierpniu 2014 roku.) i spotkaniu z papieżem Janem Pawłem II w czerwcu 1987 r. (na podstawie raportów MSW).


********


sobota 8 lutego

Bieg Urodzinowy - bijemy kolejny rekord!Bieg Urodzinowy

Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek serdecznie zaprasza na kolejną edycję Grand Prix Gdyni w Biegach Ulicznych, której inauguracja nastąpi w sobotę 8 lutego na Skwerze Kościuszki.

Godz. 09:30 Start Marszu Niepodległości - Nordic Walking w kategoriach Open oraz Szkoły Ponadgimnazjalne,
Godz. 09:33 Start Marszu Niepodległości - Nordic Walking w kategoriach Szkoły Podstawowe oraz Szkoły Gimnazjalne,
Godz. 10:30 Start Biegu Niepodległości w kategoriach Szkół Podstawowych,
Godz. 11:00 Start Biegu Niepodległości w kategoriach Szkół Gimnazjalnych,
Godz. 11:30 Start Biegu Niepodległości w kategoriach Szkół Ponadgimnazjalnych,
Godz. 13:00 Start Biegu Niepodległości na 10km.

UWAGA!!!
W związku z organizowanym przez Gdyński Ośrodek Sportu i Rekreacji Biegiem Urodzinowym Gdyni w dniu 08.02.2014 w godzinach 12:00-15:30 nastąpią zmiany w organizacji ruchu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.

Szczegóły: www.gdynia.pl/wydarzenia/70_91351.html



********


EXPERYMENTalny i konstruktorski weekend w Gdynia InfoBox!

Centrum Nauki EXPERYMENT zaprasza do udziału w warsztatach w Gdynia InfoBox. Na weekend 8 i 9 lutego edukatorzy Centrum przygotowali dla wszystkich odwiedzających mnóstwo atrakcji, dzięki którym zasady działania maszyn i wynalazków nie będą już miały przed nimi żadnych tajemnic.

Podczas warsztatów goście sprawdzą jak działają interaktywne modele maszyn (takich jak dźwignia czy przekładnia) wykonane z prostych materiałów. Dowiedzą się również o fizycznych ciekawostkach i fascynujących historiach z nimi związanych. Sprawdzą także, jakie dzisiejsze urządzenia i przedmioty codziennego użytku opierają się na mechanizmach maszyn prostych - jest ich mnóstwo!

Nie zabraknie również tak bardzo lubianych przez wszystkich działań konstruktorskich, podczas których będzie można wykonać, między innymi, zabawki z zastosowaniem tekturowych kół zębatych. Na pewno będą działać!

EXPERYMENT zaprezentuje również w Gdynia InfoBox eksponaty z "Wirtualnej Wystawy Wynalazków Leonardo Da Vinci". Za pomocą smartfonów i tabletów będzie można obejrzeć niektóre wynalazki tego geniusza Renesansu w technice rozszerzonej rzeczywistości. Kawałek wystawy będzie można również „zabrać" do domu - dzięki specjalnym markerom , na których zakodowany jest eksponat.

Ponadto, jako że warsztaty odbędą się w przeddzień gdyńskiego święta, będą one również okazją do zapoznania się z informacjami na temat polskich i pomorskich wynalazców, także związanych z przemysłem stoczniowym.
Do udziału w EXPERYMENTalnym weekendzie zapraszamy niezależnie od wieku!

Aktywności odbywać się będą w sobotę i niedzielę 8 i 9 lutego od godz. 12:00 do 15:00.


********


Wykład "Gdynia starsza niż się wydaje"

Centrum Nauki EXPERYMENT zaprasza w sobotę, 8 lutego o godz. 16:00 na otwarty wykład „Gdynia - starsza niż się wydaje". To kolejne spotkanie naszego cyklu dla Trochę Starszych Odkrywców (15+).

Spotkanie, prowadzone przez Piotra Kalkę z Fundacji Ochrony i Promocji Zabytków Pomorza "Pro turris" pozwoli poznać niezwykle ciekawe informacje dotyczące archeologii oraz historię terenów, na których obecnie znajduje się nasze miasto i jego okolice.

Gdynia jest miastem młodym i nowoczesnym, ale tradycje osadnictwa sięgają tu kilku tysięcy lat. Poznajmy fascynujące i nieznane aspekty miejsc, po których codziennie wędrujemy. Wiczlino, Witomino, Oksywie, Wielki Kack, Wzgórze Św. Maksymiliana czy centrum Gdyni to miejsca, w których odkryto wiele pozostałości dawnych osadnictw i kultur. Podczas wykładu poznamy je i będziemy mieli okazję spojrzeć na Gdynię i jej okolice z innej, historycznej perspektywy.


Od najstarszych śladów osadnictwa, poprzez epokę brązu, aż po wczesne średniowiecze - prowadzący zabierze słuchaczy w historyczną podróż po świecie archeologicznych ciekawostek. Piotr Kalka opowie o różnych kulturach, które zamieszkiwały gdyńskie tereny i o artefaktach, które po sobie pozostawiły.


Wykład rozpocznie się o godz. 16:00 w Sali Morskiej Pomorskiego Parku Naukowo - Technologicznego (budynek dawnej zajezdni trolejbusowej) przy Alei Zwycięstwa 96/98.

Wstęp wolny!



********


Pocztówka urodzinowa dla Gdyni
Gdynia InfoBox ul. Świętojańska 30


W sobotę 8 lutego w godzinach 12:00-15:00 w InfoBoksie odbędą się warsztaty plastyczne „Pocztówka urodzinowa dla Gdyni".

Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA-ART wraz z artystkami Katarzyną Konieczną Kałużną, Karoliną Sprung- Zalewską i Magdaleną Nowak przygotowały niespodziankę urodzinową dla mieszkańców Gdyni - tworzenie kartki urodzinowej dla miasta Gdyni. Korzystając z prostych form graficznych uczestnicy stworzą ciekawe, okolicznościowe kartki, będące pamiątką 88 urodzin naszego miasta.


********


Wystawa fotografii z kalendarzy Haliny Wasielke-Cieślak „Miasto z widokiem na morzeWystawa fotografii z kalendarzy Haliny Wasielke-Cieślak „Miasto z widokiem na morze"
Gdynia InfoBox ul. Świętojańska 30

Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni Filia nr 11 i Centrum Kultury w Gdyni zapraszają na wystawę „Miasto z widokiem na morze" znanej gdyńskiej fotograf Haliny Wasielke-Cieślak. Wystawę można będzie oglądać w InfoBox od 8 do 10 lutego.


Następnie od 12 lutego do 10 marca. wystawę będzie można oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej - filia nr 11 (ul. Łowicka 51).


********


Wernisaż wystawy Wernisaż wystawy „ Młode dusze"
Teatr Gdynia Główna

Młode Dusze to wystawa fotografii autorstwa Magdaleny Morawskiej inaugurująca działalność przestrzeni wystawienniczej Pęd Sztuki. Galeria.
Składają się na nią portrety młodych gdyńskich twórców. Fotografie stanowią swoistą próbę zajrzenia w głąb duszy artystów, przybliżają odbiorcom charakter ich twórczości wykorzystując jej elementy, drobne detale lub sposób ujęcia postaci.


Wernisaż odbędzie się 8 lutego o godz. 18:00.

Wystawa dostępna dla zwiedzających od 8 lutego do 10 marca 2014,
od poniedziałku do piątku w godzinach 10 - 17, w soboty i niedziele na 2 godziny przed wydarzeniami.


Wstęp bezpłatny.


Portretowani artyści: Maciej Padło - projektant ubrań; Tomasz Trymbulak - teledyski z plasteliny; Kuba Pawłowski - teledyski z plasteliny; Beata Kukułka - projektantka artystycznych nakryć głowy; Michał Goran - muzyk; Bartosz Boro Borowski - muzyk; Martyna - mana mana - torby; Ewa Lamza -festiwal Globaltica; Ula Mikołajczyk - esy floresy; Ela Benkowska - reżyser; Łukasz Ostalski - reżyser; Agnieszka Szczepaniak (paplalala)- komiksy jednoobrazkowe; Marta Fliska - projektantka - różne aspekty projektowania form; Paweł Osicki - muzyk, architekt; Mariusz Waras - murale; Sławomir Witek - reżyser; Magda Smolak - animator kulty; Robert Seikon - murale; Magdalena Nowak - camera obscura; Magdalena Morawska - fotograf (autorka wystawy, kurator Galerii)




********


niedziela 9 lutego


Gdynia-zakurzone fotografie
Cafeart U Muzyk'uff

Gdynia-zakurzone fotografie i Cafeart U Muzyk'uff zapraszają w niedzielę 9 lutego w godz 12:00-17:00 wszystkich mieszkańców Gdyni, kolekcjonerów oraz miłośników Gdyni na wspólne oglądanie starych zdjęć naszego miasta!!! Zabierzcie ze sobą zdjęcia ze swego domowego archiwum, powspominamy wspólnie przeszłość Gdyni, naszych rodziców i dziadków. Może natkniecie się na znajome Wam miejsca i swoich bliskich, możecie spotkacie swoich sąsiadów sprzed lat?


********


poniedziałek 10 lutego

Gorąca czekoladaO godzinie 13:00 pod gdyńskim Infoboxem uczniowie Gdyńskiego Liceum Autorskiego STO oraz Pierwszego Społecznego Gimnazjum będą rozdawać gorącą czekoladę i zachęcać przechodniów do wspólnego urodzinowego zdjęcia!

Punktualnie o godzinie 13:00 zostanie wzniesiony toast i wykonane wspólne, pamiątkowe zdjęcie.


Organizatorzy zachęcają mieszkańców do przynoszenia udekorowanych kartonów, stylizowanych na pudełka z prezentami. Planują by na 88 pięknie przystrojonych paczkach przechodnie składali swoje życzenia! Na końcu paczki ułożone zostaną w jeden, olbrzymi, prezent - największy prezent, jaki tgo dnia będzie można zobaczyć w Gdyni!




********



Miasto z widokiemMiasto z widokiem


W poniedziałek 10 lutego o godz. 17.00 w Infoboksie odbędzie się spotkanie z twórcami komiksu historycznego o Gdyni. "Miasto z widokiem" jest zbiorem pięciu łączących się ze sobą opowieści graficznych, których akcja umiejscowiona jest w Gdyni w latach 1926-1937.

Poszczególne historie ukazują kadry z życia ludzi, którzy próbują ułożyć sobie życie w nowych, powojennych i pozaborowych, okolicznościach czasu międzywojnia. Losy głównych postaci splatają się ze sobą w epizodyczny sposób tworząc z odrębnych fabuł misterny ciąg zdarzeń. Miejscem spotkań i mijań jest Gdynia, która w dwudziestoleciu pełniła rolę mitu zjednoczenia i stała się wcieleniem Polskiej Potęgi Morskiej. Decyzje o budowie portu i rozwoju struktury miejskiej w istotny sposób wpływają na podjęcie przez bohaterów życiowych postanowień oraz na ich relacje z bliskimi. Zmieniająca się z roku na rok gdyńska architektura koresponduje z ukazaną w fabule zmiennością losu bohaterów.


Forma książki, łącząca walory literackie i wizualne, czyni z niej oryginalną pozycję wydawniczą współczesnej kultury. Wykorzystany w publikacji Miasto z widokiem gatunek opowieści graficznej pozwolił w subtelny sposób pokazać w warstwie wizualnej przedwojenną Gdynię i zmiany zachodzące w jej przestrzeni w latach 1926 - 1937. Ilustracje grafików, pracujących w różnych technikach rysunku i malarstwa, wydobywają z krótkich historii wyjątkowy urok dwudziestolecia. Każda z fabuł oddana jest w innej stylistyce graficznej korespondującej z wydźwiękiem emocjonalnym i scenariuszowym odcinka.



********


Wieczór autorski z pisarzem Mariuszem Wilkiem

Wieczór autorski z pisarzem Mariuszem Wilkiem z okazji wydania książki „Dom włóczęgi" - poprowadzi Roman Nowicki, Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1), 10 lutego, godz. 17.00.


Mariusz Wilk (ur. 1955) - pisarz-włóczęga, od dwudziestu lat mieszka na północy Rosji. Od końca lat siedemdziesiątych działacz opozycji, więziony w stanie wojennym. Współautor książki „Konspira: rzecz o podziemnej Solidarności" (1984). Po 1989 roku porzucił cywilizację i zamieszkał na północy. Swoje przeżycia opisywał na łamach paryskiej „Kultury", „Zeszytów Literackich" i „Rzeczpospolitej" - te podróżnicze eseje złożyły się na książki „Wilczy notes" (1998), „Wołoka" (2005), „Dom nad Oniego" (2006), „Tropami rena" (2007) i „Lotem gęsi" (2012). W roku 2006 został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.



********


Gdyńskie zespóły w Desdemonie

10 lutego w klubie Desdemona zagrają gdyńskie zespoły, a na projektorze wyświetlane będą zdjęcia naszego Miasta.
Wystąpią: 1926 i Kiev Office, która premierowa zaprezentuje utwory z najnowszej płyty „Live History of Gdynia". Początek godz. 19.30.
 
Wstęp wolny.



********


wtorek 11 lutego
Wieczór autorski z Pawłem Huelle
Wieczór autorski z Pawłem Huelle

Wieczór autorski z Pawłem Huelle z okazji wydania najnowszej powieści „Śpiewaj ogrody" - poprowadzi Renata Gorczyńska, Teatr Gdynia Główna (pl. Konstytucji 1), 11 lutego, godz. 18.30.

Paweł Huelle (ur. 1957) - pisarz, popularność przyniosła mu debiutancka powieść „Weiser Dawidek" (1987), zekranizowana przez Wojciecha Marczewskiego. Jest członkiem Polskiego PEN Clubu. W 2008 za powieść „Ostatnia Wieczerza" nominowany do nagrody literackiej Nike. W 2001 za książkę „Mercedes-Benz: z listów do Hrabala" został laureatem Paszportu Polityki. W 2012 odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Najnowsza jego powieść to "Śpiewaj ogrody" wydana w 2014 roku, to przepiękna, misternie skonstruowana powieść o nieistniejącym już wielokulturowym świecie, w którym przenikały się różne tradycje i nacje. O Wolnym Mieście Gdańsku i tajemniczej operze Wagnera, która zmieniła życie pewnego kompozytora i jego żony. O fleciście z Hameln i przemarszu szczurów, które w posępnej ciszy wędrują ulicami Gdańska. O muzyce w cieniu Hitlera, literaturze w cieniu zbrodni, miłości w cieniu wojny i o niezwykłej przyjaźni małego chłopca ze starą Gretą.


Zdjęcie gdyńskich gadżetówW siedzibie Miejskiej Informacji Turystycznej (ul. 10 lutego 24) można kupić flagi Gdyni.


Dodatkowo, MIT posiada także szeroki wybór pamiątek z logo Gdyni oraz szlakami miejskimi, m.in. koszulki, magnesy, torby, kubki, parasolki, płaszcze przeciwdeszczowe, breloki, maskotki, długopisy, pocztówki, naklejki oraz duże zdjęcia miasta (plakaty o wym. 50x70cm i panoramę 160x40 cm).



 

  • ikonaOpublikowano: 08.02.2014 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze