2013

Jak będzie wyglądać Gdynia w 2040 r.?

Jak będzie wyglądać Gdynia w 2040 r.? Na wycieczkę w przyszłość i wystawę „Gdynia Fast Forward" zaprasza znany polski projektant Janusz Kaniewski. Wizjonerskie projekty zapowiadające, co czeka Miasto za trzy dekady można oglądać od 10 do 31 lipca 2013 r. w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni (al. Zwycięstwa 96/98) oraz InfoBoxie (ul. Świętojańska 30), w którym dzisiaj (10 lipca) o godz. 17.00 odbędzie się otwarcie wystawy z udziałem projektanta. Wstęp wolny!
 
Inspiracją do stworzenia tak pomysłowej wystawy były reklamowe wizualizacje przygotowywane przez deweloperów. Często, pomimo że przedstawiać one mają rzeczywistość, okazują się być jedynie ułudą. A jak faktycznie wyglądać będą domy za 30 lat? Celem projektu Gdynia Fast Forward jest pokazanie, że Gdynia naprawdę żyje przyszłością i myśli o niej już teraz. 
 
- Nie wiemy jak będzie wyglądała Gdynia 2040 roku. Projektanci mogą sobie projektować przyszłość, ale to dzisiejsze dzieci, przyszli mieszkańcy umeblują ją sobie po swojemu, kiedy my już nie będziemy mieć nic do gadania - mówi Janusz Kaniewski, kurator wystawy Gdynia Fast Forward - Estetyczne sentymenty z dzieciństwa: ładne lub brzydkie zabawki, mądre lub głupie kreskówki, piękna lub niechlujna edukacja przyszłych trendsetterów będą miały większe znaczenie niż śmiałe wizje ich dziadków z 2013 roku - dodaje projektant.
 
Basen na środku deptaku, minimalistycznie urządzone mieszkanie w Chyloni, czy ultra-nowoczesne miejsce pracy, to tylko wycinek „przyszłości", którą przybliża wystawa „Gdynia Fast Forward". Całość służyć ma przede wszystkim dyskusji i dialogowi z mieszkańcami.
 
Janusz Kaniewski to  jeden z najbardziej znanych polskich projektantów młodego pokolenia, który z powodzeniem działa na krajowym i światowym rynku. Jest wykładowcą Istituto Europeo di Design w Turynie i Royal College w Londynie. Karierę rozpoczynał we Włoszech w słynnej pracowni projektowania samochodów Pininfarina. Współpracował m.in. z Fiatem, Ferrari, Lancią. Po powrocie do Polski założył studio projektowe Kaniewski Haute Design, które świadczy usługi projektowe dla dużych marek takich jak Orlen, Koło, ale pracuje również dla klientów indywidualnych, tworząc meble i wnętrza. Związany jest również z festiwalem Gdynia Design Days, którego był kuratorem w 2012 r., w tym samym roku został też doradcą Prezydenta Gdyni ds. estetyki miasta, projektowania i urbanistyki.