Uwaga! Od 13 marca rząd wprowadza nowe obostrzenia w województwie pomorskim Uwaga! Od 13 marca rząd wprowadza nowe obostrzenia w województwie pomorskim
2014

Światowy Zjazd Urbanistów w Gdyni – 23-26 września 2014r.

Gdynia gościć będzie ponad 300 planistów i urbanistów z całego świata na 50. Światowym Kongresie Urbanistów.  Zapraszamy Państwa na konferencję prasową zorganizowaną w trakcie trwania tego wydarzenia tj. 23 września br. w Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni (sala F w Centrum Konferencyjnym, wejście obok Experymentu). Początek konferencji godz. 11.00.

Na konferencji spotkają się z Państwem:
- Milica Bajic-Brkovic (Serbia), prezydent ISOCARP (Międzynarodowego Towarzystwa Urbanistów i Planistów),
- Shi Nan (Chiny), wiceprezydent ISOCARP (Publications)
- Piotr Lorens (Polska), wiceprezydent ISOCARP ( Young Planning Proffessionals)
- Amos Brandeis (Izrael), odpowiedzialny za organizację 50. Kongresu ISOCARP
- Marek Stępa (Polska), wiceprezydent Gdyni, przewodniczący lokalnego Komitetu Organizacyjnego
- Olusola Olufemi (Kanada/Nigeria), członek Komitetu Organizacyjnego 50. Kongresu ISOCARP
- Nageeb Elhoweris (Sudan), członek Komitetu Organizacyjnego 50. Kongresu ISOCARP.

Organizatorem Kongresu jest  Międzynarodowe Towarzystwo Urbanistów i Planistów ISOCARP zrzeszające espertów z ponad 80 krajów. Głównym tematem kongresu, odbywającego się w dniach 23-26 września, są zmiany zachodzące na terenach miejskich na styku lądu i wody, Urban Transformations - cities and water.

W tym wydarzeniu weźmie udział ponad 300 osób reprezentujących 49 krajów. Wygłoszonych zostanie ok. 100 prezentacji pogrupowanych w różnorodne panele tematyczne.
Wśród głównych prelegentów kongresu są również przedstawiciele Polski:
 - Janusz Żbik - podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. Tytuł wystąpienia: The Polish Urban Agenda.
- Olgierd Dziekoński - sekretarz stanu w kancelarii prezydenta. Tytuł wystąpienia: Quality factor at the urban transformation. The dilemma of the local freedom.
- W trakcie pierwszego dnia spotkania dwugodzinne wystąpienie  będzie miał wiceprezydent Gdyni Marek Stępa, który opowie o planach miasta na zagospodarowanie nowej części śródmieścia, nazywanej Sea City. Tytuł prezentacji: City, Port & Waterfront.
 
W trakcie drugiego dnia konferencji (24 września) na specjalnej sesji tematycznej dot. zagospodarowania obszarów nabrzeży, wśród 9 prezentacji z różnych stron świata, zaprezentują się dwa miasta z Polski - Gdańsk (Młode Miasto) i Bydgoszcz (Stary Fordon).

***
ISOCARP powstał 50 lat temu, a siedzibę i stały sekretariat ma w Hadze w Holandii. Warto wspomnieć, że w poprzednich latach Światowe Kongresy Urbanistów i Planistów odbywały się w takich krajach, jak Australia (Brisbane), Rosja (Perm) czy Chiny (Wuhan). Konkurentami Gdyni w staraniach o organizację tegorocznego wydarzenia było 6 miast, wśród nich Durban i Singapur.