2015

List gratulacyjny za przytomną, bohaterską postawę

Przytomność umysłu i refleks pana Łukasza z Gdyni uratowały życie ekipy drogowców pracujących na obwodnicy Trójmiasta. Za swój  wyczyn zostanie uhonorowany. Uroczyste wręczenia listu gratulacyjnego za bohaterską postawę odbędzie się w piątek 16 kwietnia w Urzędzie Miasta Gdyni przy al. Marsz. Piłsudskiego 52/54, o godz. 13.00 (sala 112).
 
Do zdarzenia doszło w środę 15 kwietnia, około godz. 20.45 na obwodnicy Trójmiasta w kierunku Gdańska, za zjazdem na Karwiny. Pan Łukasz, kierowca dostawczego Volkswagena zauważył, że kierowca jadącego prawym pasem samochodu ciężarowego nie reaguje na oznakowanie remontu drogi - nie zwalnia i nie zmienia pasa na lewy. TIR szybko zbliżał się do miejsca wyłączonego z ruchu gdzie pracowało około 10 osób. Widząc całkowity brak reakcji ze strony kierowcy TIR-a, pan Łukasz, jadąc równolegle z ciężarówką, zaczął sygnałami dźwiękowymi ostrzegać drogowców i jednocześnie zaalarmował śpiącego kierowcę ciężarówki. Ten obudził się i zareagował w ostatnim momencie - pojazd stanął w poprzek drogi uderzając w barierę energochłonną.
 
W tej sytuacji można powiedzieć, że doszło jedynie do kolizji. Mimo to, trójmiejska obwodnica została zablokowana na parę godzin.  Swoim zachowaniem pan Łukasz ocalił zdrowie i życie członków ekipy remontowej oraz prawdopodobnie kierowcy TIR-a.
  
W piątkowej uroczystości udział wezmą: wiceprezydent Gdyni Marek Stępa, Komendant Miejski Policji w Gdyni inspektor Robert Leksyki, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Gdyni asp. sztab. Zbigniew Myszkier i przedstawiciel GDDKiA.