Uwaga! Od 13 marca rząd wprowadza nowe obostrzenia w województwie pomorskim Uwaga! Od 13 marca rząd wprowadza nowe obostrzenia w województwie pomorskim
2015

Odsłonięcie pomnika płk. Ryszarda Kuklińskiego

W czwartek 17 września o godz. 12.00  w Gdyni na skwerze przy ul. I Armii Wojska Polskiego 8 zostanie uroczyście odsłonięty pomnik płk. Ryszarda Kuklińskiego, powstały z inicjatywy i za fundusze gdyńskiego przedsiębiorcy Andrzeja Boczka. W uroczystości wezmą udział władze miasta z prezydentem Wojciechem Szczurkiem. Pomnik poświęci abp Sławoj Leszek Głódź. Uroczystość uświetni występ Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej  oraz plenerowa wystawa "Pułkownik Ryszard Kukliński - Polska Samotna Misja" - przygotowana przez Izbę Pamięci Pułkownika Kuklińskiego i Archiwum Akt Nowych w Warszawie.
 
Ryszard Kukliński to jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci najnowszej historii Polski. Przez wiele lat uznawany za zdrajcę - w najnowszej historii Polski, bohater .
 
Gdynia, obok Krakowa i Gdańska jako jedno z pierwszych i wciąż nielicznych miast, przyczyniła się do rehabilitacji pułkownika. 26 listopada 1997 r., Rada Miasta Gdyni przyjęła rezolucję w sprawie uznania czynów pułkownika Kuklińskiego za bohaterskie. W jej tekście oddała honor „oficerowi, który z narażeniem życia dokonując mądrego i odważnego wyboru - a historia przyznała mu rację - przyczynił się do odzyskania przez nas Wolności". 23 kwietnia 2014 r. Rada Miasta Gdyni podjęła uchwałę wyrażającą pozytywną opinię w sprawie wzniesienia pomnika płk. Ryszarda Kuklińskiego.

Pomnik, to  2-metrowej wysokości posąg z brązu spiżowego. Przedstawia idącą ulicą postać, zwykłego przechodnia, niewyróżniającego się z tłumu. Nie chcieliśmy go uwieczniać w mundurze, po pierwsze - by nie kojarzył się z innymi pomnikowymi postaciami np. z marszałkiem Piłsudskim, a po drugie - by nie powodować niepotrzebnych konfliktów z byłymi oficerami wojska, którzy uważają, że pułkownik mundur zdradził. Dlatego postać Kuklińskiego zostanie pokazana tak, jak go pamiętamy - z okresu lat 90., gdy przyjechał do Polski - mówi Andrzej Boczek.

Autorem wybranego w konkursie projektu jest Tomasz Sobisz artysta rzeźbiarz - wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Monument, choć stanął na prywatnym na skwerze (obok kamienicy Art Deco), zostanie udostępniony publiczności. Po zmroku będzie oświetlony.
 
Wystawa "Pułkownik Ryszard Kukliński - Polska Samotna Misja" - przygotowana przez Izbę Pamięci Pułkownika Kuklińskiego i Archiwum Akt Nowych -  to ekspozycja składająca się z 19 plansz w języku polskim i angielskim. Opatrzona ponad 120 fotografiami oraz dokumentami, prezentuje rzeczywistą sytuację Polski po II wojnie światowej oraz, przede wszystkim, życiorys pułkownika Ryszarda Kuklińskiego i szczegóły jego bohaterskiej misji dla ratowania Polski.
 
Wystawa została uroczyście odsłonięta 15 sierpnia 2014 roku przez ambasadora USA w Polsce, Stephena Mulla. Od tego czasu odwiedziła wiele miast w Polsce i za granicą. W lutym wystawa prezentowana była w Parlamencie Europejskim w Brukseli.
 
Uwaga!
W trakcie uroczystości, dla  dziennikarzy zostanie przygotowana zwyżka. Dojście do miejsca wydarzenia będzie możliwe od ul. I Armii WP (między willą Szczęść Boże a kamienicą Art Deco). Parking dla samochodów zostanie wyznaczony na ul. Bema. Na miejscu ruchem kierować będzie Straż Miejska.