2015

Schron EinMann trafi do Muzeum MW w Gdyni

W piątek, 16 stycznia o godz. 10.00 w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni przy ul. Zawiszy Czarnego 1B nastąpi przekazanie schronu EinMann przez Fundację Kulturalne Pomorze. W trakcie wydarzenia zabytek do gmachu muzeum dowiezony zostanie specjalnym transportem z Rusocina, gdzie do tej pory był przechowywany.

Jednoosobowy schron wartowniczy stał przez dziesięciolecia jako uzupełnienie większych konstrukcji fortecznych przy ul. Wiosny Ludów w Gdańsku. Po remoncie nabrzeża Motławy, groziło mu zniszczenie. Fundacja Kulturalne Pomorze postanowiła uratować ten obiekt, który teraz trafi w ręce Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Ein Mann Bunker z ul. Wiosny Ludów w Gdańsku to jednoosobowy schron żelbetowy z czasów II wojny światowej. Obiekt, produkowany masowo w fabrykach betonu III Rzeszy w latach 1938 - 1945, ma formę walca i zakończony jest stożkowatym dachem.
W polskiej terminologii fortyfikacyjnej jest nazywany „schron typu ołówek", w niemieckiej zaś „Ein Mann Bunker Splitterschutzbauten". Pełnił on funkcje obserwacyjne i wartownicze. Ustawiano go jako gotowy element na terenach portów, stoczni, fabryk i ważniejszych obiektów przemysłowych.

W Gdańsku i Gdyni zachowało się takich schronów kilkanaście, z reguły już przeniesionych z oryginalnej lokalizacji, ponieważ popularnie zwane Einmannki, stały się ciekawymi obiektami kolekcjonerskimi i muzealnymi.


Kontakt dla mediów:
Tatiana Baczyńska, Kierownik Działu Promocji i Edukacji MMW, tel.: 885 505 801,
Agnieszka Robakowska, Fundacja Kulturalne Pomorze, tel. 502 112 394, e-mail: kulturalnepomorze@gmail.com/.