2015

Uroczyste otwarcie Gdyńskiego Centrum Filmowego. Ponad 10 godzin atrakcji

Premiery kinowe, spotkania z gwiazdami i twórcami kina, plenerowe koncerty, pokazy charakteryzacji filmowej i efektów specjalnych oraz wiele innych atrakcji wypełni niedzielne premierowe popołudnie i wieczór w Gdyńskim Centrum Filmowym. Otwarcie nowego obiektu na placu Grunwaldzkim 2 odbędzie się 13 września. Start o godz. 13.00, wstęp wolny. Bilety obowiązują jedynie na premierowe seanse filmowe.
 
Pierwsze atrakcje zaplanowano wokół sceny przy muszli koncertowej na placu Grunwaldzkim. Chętni będą mogli wziąć udział w konkursie filmowym, który poprowadzą Krzysztof Skiba i Paweł Konjo Konnak. Ze zwycięzcami quizu w nagrodę spotkają się, przy kawie i ciastku, Bożena Dykiel, Katarzyna Figura, Grażyna Szapołowska, Jacek Bławut, Robert Gliński, Wojciech Marczewski i Maciej Orłoś.
 
Koncertowo dzień rozpocznie zespół Rama 111 z wokalistką Agnieszką Babicz. Wystąpią również Irek Wojtczak the Bees'Knees, Olo Walicki z projektem „Kaszebe 2", Tomasz Makowiecki oraz grupa Mitch & Mitch.
 
Oficjalnym punktem inauguracji będzie symboliczne przecięcie wstęgi przed siedzibą Gdyńskiego Centrum Filmowego. O godzinie 14.00 wspólnie z prezydentem Gdyni, Wojciechem Szczurkiem, dokonają tego Agnieszka Odorowicz - dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Mieczysław Struk - Marszałek Województwa Pomorskiego i Leszek Kopeć - Prezes Pomorskiej Fundacji Filmowej. Po oficjalnym otwarciu wszyscy zainteresowani będą mogli zwiedzić wnętrza Gdyńskiego Centrum Filmowego.
 
W Kinie Studyjnym odbędą się projekcje filmów: „Klub Włóczykijów", „Mustang", „Chemia" i „Amy". Będzie można również wrócić do „Kamieni na szaniec", „Ucieczki z Kina Wolność" oraz  „Wirtualnej wojny", a po projekcjach spotkać się z reżyserami tych filmów: Robertem Glińskim, Wojciechem Marczewskim i Jackiem Bławutem. Gdyńska Szkoła Filmowa pokaże najlepsze krótkometrażowe filmy swoich studentów i absolwentów.
 
Premierową niedzielę Gdyńskiego Centrum Filmowego zamknie pokaz filmu Marka Piwowskiego „Rejs". Ten kultowy obraz wyświetlony zostanie w plenerze, na placu Grunwaldzkim.
 
 
Program otwarcia Gdyńskiego Centrum Filmowego:
„Akcja w plenerze!"
 
- godz. 13.00. Zielony plac przed muszlą koncertową. Powitanie. Koncert zespołu Rama 111 i Agnieszki Babicz. Quiz filmowy. Ze zwycięzcami spotkają się - przy kawie i ciastku, w Restauracji Vertigo i Kawiarni Fabuła - gwiazdy i twórcy filmowi: Bożena Dykiel, Katarzyna Figura, Grażyna Szapołowska, Jacek Bławut, Robert Gliński, Wojciech Marczewski, Maciej Orłoś. Konkurs  poprowadzą Krzysztof Skiba i Paweł Konjo Konnak.
- godz. 14.00. Przestrzeń przed wejściem głównym. Oficjalna uroczystość otwarcia Gdyńskiego Centrum filmowego. Przecięcie symbolicznej wstęgi.
 
Muzyczne popołudnie przed muszlą koncertową.
- godz. 15.00: Irek Wojtczak the Bees'Knees.
- godz. 16.00: Olo Walicki „Kaszebe 2".
- godz. 17.45: Tomasz Makowiecki.
- godz. 19.00: Mitch & Mitch.
 
- godz. 20.30. Projekcja filmu „Rejs" w reż. Marka Piwowskiego.
 
„Akcja w siedzibie gdyńskiego centrum filmowego!"
 
Premiery filmowe i pokazy specjalne w Kinie Studyjnym.
Na premiery filmowe obowiązują bilety - do kupienia w dniu imprezy koszt 13 zł ulgowe / 16 zł normalne
 
Sala Warszawa
- godz. 15.30: „Klub Włóczykijów", reż. Tomasz Szafrański
- godz. 17.30: „Mustang", reż. Deniz Gamze Ergüven
- godz. 19.39: „Chemia", reż. Bartosz Prokopowicz
- godz. 21.30: „Amy", reż. Asif Kapania
 
Sala Goplana
- godz. 15.30: „Kamienie na szaniec", reż. Robert Gliński
- godz. 18.30: „Ucieczka z Kina Wolność", reż. Wojciech Marczewski
- godz. 21.00: „Wirtualna Wojna", reż. Jacek Bławut
Po projekcjach reżyserzy filmów spotkają się z publicznością.
 
Sala Morskie Oko
- godz. 19.00: najlepsze filmy absolwentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej. „Czułość", „Dzień babci", „Fast Food", „Matka", „Kroki", „Olena", „One", „Prawdziwy miód", „W narożniku".
Projekcje przeznaczone są dla widzów w wieku od 16 lat.
 
Ponadto w programie inauguracji: prezentacje sprzętu filmowego oraz rekwizytów i efektów specjalnych, pokazy charakteryzacji do filmów grozy, plener fotograficzny, a w galerii GCF wystawa #IdaTheFilm, poświęcona filmowi „Ida" w reż. Pawła Pawlikowskiego.
 
Kino Studyjne: Warszawa, Goplana, Morskie Oko
Gdyńskie Centrum Filmowe dysponuje największym w regionie Kinem Studyjnym. Trzy sale mogą pomieścić 45, 96 i 227 widzów. Wyposażono je w wysokiej klasy projektory 4K oraz nagłośnienie 7.1. Ich symboliczne nazwy - Warszawa, Goplana i Morskie Oko - nawiązują do dawnych gdyńskich kin i filmowych sentymentów gdynian. W ramach 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni w Kinie Studyjnym GCF odbędzie się część projekcji konkursowych, w tym pokazy prasowe.
 
Podstawa bieżącego repertuaru to kino ambitne i artystyczne, z bogatą ofertą dla młodej widowni. W Kinie Studyjnym GCF będzie można oglądać doceniane przez krytykę filmy fabularne, a także dokumentalne - polskie, europejskie, azjatyckie, bliskowschodnie, południowoamerykańskie, anglosaskie. Wiele z nich trafia rzadko lub wcale na ekrany popularnych kin. Planowane są również pokazy filmów studyjnych i prezentacje twórczości młodych amatorów oraz studentów szkół filmowych.
 
Kino Studyjne GCF współpracuje z Siecią Kin Studyjnych i Lokalnych w Polsce oraz organizacją Europa Cinema. Wspólnie z innymi gdyńskimi instytucjami kultury będzie organizować filmowe przeglądy tematyczne. Jest też tegorocznym gospodarzem Forum Wokół Kina, czyli cyklicznej imprezy środowiska związanego z dystrybucją i rozpowszechnianiem filmów.
 
GCF: edukacja dla profesjonalistów i entuzjastów
Już w październiku, po raz pierwszy w Gdyńskim Centrum Filmowym, nowy rok akademicki rozpocznie Gdyńska Szkoła Filmowa. Ten profesjonalny ośrodek edukacji od 2010 roku kształci studentów reżyserii filmowej. Dwuletnie studia obejmują 700 godzin zajęć praktycznych  i teoretycznych w jednym semestrze.
 
Kadrę profesorską stanowią najlepsi w Polsce wykładowcy sztuki filmowej, reżyserzy, aktorzy, scenarzyści, operatorzy filmowi, montażyści, producenci i teoretycy filmu: Jacek Bławut, Marcin Borchardt, Mirosław Bork, Sławomir Fabicki, Milenia Fiedler, Katarzyna Figura, Robert Gliński, Andrzej Jaroszewicz, Krzysztof Kornacki, Grzegorz Łoszewski, Paweł Łoziński, Juliusz Machulski, Filip Marczewski, Piotr Mikucki, Kamil Przełęcki, Mirosław Przylipiak, Sławomir Pultyn, Irena Siedlar, Leszek Starzyński, Marcin Wrona.
 
Gdyńska Szkoła Filmowa, wspólnie z Uniwersytetem Gdańskim, prowadzi również kierunek: Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej. Obecnie trwa rekrutacja na studium: Producent form audiowizualnych. Filmy dyplomowe absolwentów otrzymały kilkadziesiąt nagród, wyróżnień i nominacji na polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych. Są wśród nich „Matka" w reż. Łukasza Ostalskiego, „Dzień babci" w reż. Miłosza Sakowskiego oraz „Olena" w reż. Elżbiety Benkowskiej, pierwszy krótkometrażowy film fabularny w historii polskiej kinematografii, który zakwalifikowano do konkursu głównego krótkich filmów w Cannes.
 
Działając w ramach GCF, Gdyńska Szkoła Filmowa ma do dyspozycji nowoczesne sale wykładowe, świetnie wyposażone studia filmowe, montażowe i dźwiękowe, pracownię fotograficzną, bibliotekę, filmotekę. Całe profesjonalne zaplecze będzie wykorzystywane również podczas kursów i zajęć dla młodzieży i dorosłych.
 
Renomowane Pomorskie Warsztaty Filmowe odbywają się w Gdyni już od 2006 roku. Ich uczestnicy biorą udział w każdym z etapów powstawania sceny w filmie fabularnym, od pomysłu do postprodukcji. Gdyńskie Warsztaty Operatorskie, organizowane od 2012 roku, skupiają się na pracy operatora obrazu i jego roli na planie filmowym.
 
Gdyńskie Warsztaty Scenariuszowe skupią się na zagadnieniach konstruowania opowieści filmowej i budowy postaci, a także gatunkach i schematach dramaturgicznych. Szkolne Warsztaty Filmowe są propozycją dla młodzieży z wybranych gimnazjów i liceów z Gdyni oraz Pomorza.
 
Klub Gdyńskiej Szkoły Filmowej to z kolei cykl pokazów filmowych oraz dyskusji z twórcami: reżyserem, operatorem, scenarzystą, aktorami. Organizowane od 2013 roku spotkania klubowe mają charakter warsztatowy. W trakcie rozmowy analizowane są wszystkie aspekty realizacji oraz produkcji omawianego filmu.
 
Wokół kina: galeria, księgarnia i jeszcze więcej
Częścią Gdyńskiego Centrum Filmowego jest galeria, która będzie prezentować najciekawszych twórców fotografii i sztuk plastycznych. Swoją działalność rozpocznie wystawą #IdaTheFilm, przygotowaną przez Muzeum Kinematografii w Łodzi. Można ją oglądać od 13 do 22 września.
 
Na miejscu do dyspozycji miłośników kina będzie również czytelnia scenariuszy filmowych. Jej kolekcja obejmuje obecnie ponad 100 tytułów z całego świata. Połączona z galerią księgarnia zaoferuje wydawnictwa albumowe i publikacje na temat kina, często niedostępne w innych sklepach. Funkcje Gdyńskiego Centrum Filmowego, jako miejsca spotkań widzów i twórców, uzupełniają restauracja Vertigo i Kawiarnia Fabuła.
 
W ramach budowy Gdyńskiego Centrum Filmowego powstały również parking podziemny oraz kolejka na Kamienną Górę. Zagospodarowano przestrzeń placu Grunwaldzkiego z muszlą koncertową. Realizacja całej inwestycji była możliwa dzięki zaangażowaniu Miasta Gdyni oraz dofinansowaniu uzyskanemu od Unii Europejskiej, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, oraz z budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013.
 
We wszystkich  wydarzeniach, jakie zaplanowano w Gdyńskim Centrum Filmowym na okres od września do grudnia 2015 roku, łącznie może wziąć udział nawet 30 tysięcy osób: mieszkańców Gdyni i regionu oraz ludzi kina odwiedzających Pomorze.
 
 
Kontakt dla mediów:
Magdalena Jacoń, Gdyńskie Centrum Filmowe, tel. 509 060 529, e-mail: info@gsf.pl