2016

80 urodziny Bankowca - zaproszenie dla mediów

Zespół mieszkaniowy Banku Gospodarstwa Krajowego, znany lepiej pod nazwą Bankowiec, to jedna z najsłynniejszych modernistycznych kamienic Gdyni. W najbliższą sobotę budynek obchodzić będzie swoje 80-lecie. Z inicjatywy mieszkańców i miłośników kamienicy, na jej świeżo zrewitalizowanym podwórku odbędzie się z tej okazji urodzinowe świętowanie.


Uroczystość rozpocznie się 14 maja punktualnie o godzinie 12:00 krótkim rysem historycznym na temat budynku zaprezentowanym przez jednego z członków wspólnoty mieszkaniowej. W programie znajdą się wspomnienia o słynnych i zasłużonych mieszkańcach Bankowca (m.in. lekarzach, prawnikach, artystach, ludziach morza), występy muzyczne, wernisaż prac malarskich oraz piknik.


Wśród przytaczanych historii będzie ta o architekcie Bankowca, Stanisławie Ziołowskim, którego postać przypomni Arkadiusz Brzęczek, pasjonat historii naszego miasta. Poznamy także bliżej historię rodziny Eugeniusza Kwiatkowskiego, którą przedstawi blisko z nią związana Marianna Doliwa-Dobrowolska. Kolejną z ozdób popołudnia będzie postać Beaty Tuchanowskiej, mieszkającej od urodzenia w Bankowcu nauczycielki, byłej dyrektor szkoły, pisarki, poetki i malarki. Prace Beaty Tuchanowskiej będzie można zobaczyć na odbywającej się równolegle wystawie. Z kolei jej wiersze wykona z akompaniamentem gitary zespół Siostrunie.


Reprezentacyjna część budynku na skrzyżowaniu ulic 10 Lutego i 3 Maja powstała w 1936 roku (chociaż budowa całości trwała do roku 1939). W tamtym czasie Bankowiec był najnowocześniejszym budynkiem mieszkalnym w kraju, który mógł pochwalić się m.in. podziemnym garażem i schronem. Jego elewacje wykończono płytami wapiennymi i szlachetnymi tynkami, a w jego murach znajduje się m.in. słynna, pierwsza gdyńska kawiarnia Cyganeria, Centrum Aktywności Seniora i Mini Muzeum.


KONTAKT:
Maria Piradoff-Link
, Mini Muzeum Bankowca, tel. 785 88 93 88, e-mail: piradoff@wp.pl