2016

„Detal architektoniczny a tożsamość miasta” – zaproszenie na debatę

W czwartek, 23 czerwca w Tubazie (al. Zwycięstwa 291, w budynku Wozowni) odbędzie się debata pod hasłem „Detal architektoniczny a tożsamość miasta”. Start o godz. 18.00.


Uczestnicy debaty rozmawiać będą m.in. o tym, czym jest tożsamość miasta - co na nią wpływa, jak się ona kształtuje? Chcemy także zapytać o obecną sytuację w Polsce - jak traktowany jest detal? Dlaczego w ostatnich miesiącach architektura staje się tematem rozmów coraz szerszych środowisk? Jakie grupy interesu kształtują debatę o przestrzeni publicznej? Co powinien o architekturze i tożsamości wiedzieć mieszkaniec, polityk, deweloper czy aktywista? Czy zbliża się moment krytyczny, kiedy polskie miasta zaczynają być coraz bardziej zunifikowane? 

Na te i wiele innych ważnych pytań odpowiedzą goście:

Jacek Dominiczak - architekt i profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zajmuje się teorią i metodologią projektowania dialogicznego. Jest autorem koncepcji Przestrzeni Dialogicznej oraz Kodu Tożsamości Lokalnej – narzędzia projektowania miejskiej przestrzeni kulturowej.

Ewa Zielińska - Socjolożka, współzałożycielka Stowarzyszenia Kulturotworczego Miastodwa, które działa na styku badań społecznych i różnych dziedzin projektowania.

Krzysztof Polkowski - nowy rektor gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, artysta wizualny, nauczyciel akademicki, kurator wystaw i aktywista społeczny.

Jacek Wielebski - grafik, street artowiec, założyciel i kurator Stowarzyszenia Traffic Design. Współtwórca trójmiejskiego kolektywu projektowego - Typy, entuzjasta projektowania dla przestrzeni publicznej i społecznej odpowiedzialności dizajnu.

Spotkanie poprowadzi Sebastian Frąckiewicz - dziennikarz kulturalny, copywriter, stały współpracownik Polityki. Autor dwóch książek - zbiorów wywiadów: „Żeby było ładnie. Rozmowy o boomie i kryzysie street artu w Polsce” (Poznań 2015) oraz „Wyjście z getta. Rozmowy o kulturze komiksowej w Polsce”. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2014.


Wydarzenie finansowane ze środków Miasta Gdynia.

 

Kontakt: Traffic Design, Monika Domańska, tel. 607 083 711.