2016

„Kurs na rodzinę” w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym – seminarium i warsztaty

22 kwietnia, w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia (al. Zwycięstwa 96/98, budynek II, sala Morska) odbędzie się seminarium „Kurs na rodzinę - sposoby skutecznego pomagania". Spotkaniu specjalistów będą towarzyszyć wspólne zajęcia dla rodziców i dzieci, poprowadzone przez dr Marcina Szulca, psychologa, pracownika naukowego Uniwersytetu Gdańskiego.
 
Wydarzenie ma na celu przede wszystkim wymianę doświadczeń pomiędzy specjalistami z woj. pomorskiego na temat lokalnych i regionalnych kierunków wspierania rodzin i metod ich wdrażania. Tematy podjęte podczas seminarium będą miały wspólny mianownik jakim jest skuteczne i dobre pomaganie, niezależnie czy chodzi o wsparcie rodzin w kryzysie (intensywna praca socjalna, asystentura), pracę z rodziną w kontekście organizowania społeczności lokalnej czy budowanie nowoczesnego systemu pieczy rodzinnej (rodziny zastępcze, rodzinne domy dziecka).
Wśród zaproszonych gości są specjaliści z obszaru pomocy społecznej z Gdyni, Gdańska i Wejherowa, oraz przedstawiciele gdyńskiego samorządu. Gościem specjalnym będzie Joanna Luberadzka-Gruca, wiceprezes i dyrektor Fundacji Przyjaciółka oraz członek działającej w całej Polsce Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej. Seminarium będzie podzielone na część plenarną i warsztatową, która obejmie prezentacje wybranych, dobrych praktyk z woj. pomorskiego.

Po południu w ramach seminarium atrakcyjnie zapowiada się spotkanie dla rodzin z dziećmi pt.: „Ogólna instrukcja obsługi dziecka, czyli jak pozytywnie wychowywać i nie zwariować". Poprowadzi je dr Marcin Szulc, psycholog kliniczny, pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego. Spotkanie, połączone z zajęciami warsztatowymi, ma w lekki i przystępny sposób przybliżyć rodzicom i opiekunom metody dobrej komunikacji z dzieckiem, mądre stawianie granic, zasady dyscypliny, która nie jest synonimem przemocy, a dobrze ułożonym programem wspierającym rozwój dziecka. Dla dzieci, które przyjdą z rodzicami organizatorzy zaplanowali gry i warsztaty plastyczne, a po wykładzie dla rodziców i dzieci przewidziano zabawę integracyjną „Wspólny most pokoleniowy".
Organizatorem seminarium i warsztatów jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wraz z Pełnomocnikiem Prezydenta Gdyni ds. Rodziny.

Program wydarzenia

 

Kontakt: Cezary Horewicz, rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, tel. 797 993 640.