2016

Konsulat Honorowy Francji w Gdyni – zaproszenie

Zapraszamy na uroczystość otwarcia nowej siedziby Konsulatu Honorowego Francji, ul. Wrocławska 82 w Gdyni, która odbędzie się w piątek 16 grudnia o godz. 14.30. W wydarzeniu wezmą udział wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała oraz nowy Konsul Honorowy Francji Alain Mompert.

O godz. 16.00 w Muzeum Emigracji (ul. Polska 1) odbędzie się uroczyste powołanie na Konsula Honorowego pana Alaina Momperta, dotychczasowego prezesa Związku Francuzów Zagranicą, oddziału w Polsce. Dokona tego Jego Ekscelencja Pierre Lévy, Ambasador Republiki Francuskiej w Polsce. W uroczystości udział weźmie prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, wicemarszałek województwa pomorskiego Wiesław Byczkowski, a także przedstawiciele władz Gdańska i Sopotu. 

Konsul Alain Mompert mieszka i pracuje w Gdyni. Od 27 lat mieszka w Polsce.

Podczas uroczystości nastąpi także uhonorowanie pani Elżbiety  Zaręby – dyrektorki Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Gdyni -  Orderem Palm Akademickich.

Order Palm Akademickich to francuskie odznaczenie resortowe ustanowione 4 października 1955 przez premiera Edgara Faure'a na wzór tytułu honorowego nadawanego od 1808 wybitnym funkcjonariuszom szkolnictwa francuskiego. Jest to najstarsze, wyłącznie cywilne, francuskie odznaczenie.