2016

Prestiżowe spotkanie historyków prawa z całej Europy

W czwartek, 30 czerwca, o godz. 18.00, w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni w Sali C odbędzie się debata Przemiany polskiego prawa i kultury prawnej na przełomie XX i XXI w. w perspektywie porównawczej z udziałem prof. Ewy Łętowskiej, pierwszej Rzecznik Praw Obywatelskich (1988-1992), sędzi Naczelnego Sądu Administracyjnego (1999-2002) i Trybunału Konstytucyjnego (2002-2011) oraz sędziego Jerzego Stępnia, prezesa Trybunału Konstytucyjnego (2006-2008).

To wydarzenie o dużej randze intelektualnej, które towarzyszy międzynarodowej konferencji, poświęconej historii myśli prawniczej. Konferencja ta potrwa cztery dni (28.06 - 1.07), a jej organizatorami są: Katedra Historii Prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego i European Society for Comparative Legal History (ESCLH). To już czwarte spotkanie w ramach Biennial ESCLH Conference, tym razem temat konferencji to Culture, Identity and Legal Instrumentalism ( Kultura, tożsamość i prawny instrumentalizm). W sesjach plenarnych i panelowych wygłoszonych zostanie ponad 100 referatów przez naukowców z przeszło 30 krajów świata. To najbardziej prestiżowy kongres historyczno-prawny, jaki odbywa się w Europie Środkowo-Wschodniej w przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.

Debata jest zwieńczeniem gdyńskiej odsłony międzynarodowej konferencji historyczno-prawniczej. Trzeci dzień obrad, w PPNT, rozpoczyna się o godz. 9.40 i potrwa do godz. 20.00, w kilku jednoczesnych panelach tematycznych.

Konferencja, oprócz Pomorskiego Parku Naukowo - Technologicznego w Gdyni, odbywać się będzie także w Europejskim Centrum Solidarności, Uniwersytecie Gdańskim, Dworze Artusa i Ratuszu Głównego Miasta. Partnerami wydarzenia są samorządy miast Gdyni, Gdańska i Sopotu, samorząd Województwa Pomorskiego, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańsku i Pomorska Izba Adwokacka.

Ponadto, we współpracy z Fundacją im. Arkadiusza Rybickiego oraz Instytutem Bronisława Komorowskiego, 29 czerwca o godz. 17.00 w Dworze Artusa odbędzie się XXXX odsłona Salonu Młodopolskiego im. Arama Rybickiego, pt. Pozycja Polski w Europie i świecie - wczoraj, dziś i jutro. Zaproszenie organizatorów przyjął Bronisław Komorowski, Prezydent RP w latach 2010-2015. W wydarzeniu uczestniczyć będą goście Salonu Młodopolskiego im. Arama Rybickiego oraz uczestnicy konferencji.

Szczegółowe informacje o konferencji i jej pełny program znaleźć można na stronie internetowej konferencji: ESCLHconference2016.pl