2019

„Dar Młodzieży” wraca do domu – akredytacje

Na morzu spędzili ponad 10 miesięcy. W tym czasie opłynęli ziemski glob i odwiedzili 23 porty na całym świecie. Kończy się wielka morska przygoda „Daru Młodzieży” i jego załogi. Już za 3 dni, w czwartek 28 marca, żaglowiec wróci do Gdyni z Rejsu Niepodległości. Oficjalne powitanie Białej Fregaty rozpocznie się o godz. 11.00. W uroczystości wezmą udział m.in. przedstawiciele władz centralnych, przedstawiciele władz miasta, Marynarka Wojenna czy przedstawiciele i studenci Uniwersytetu Morskiego. Wcześniej o godz. 10.00 w hotelu Marriott Waterfront briefing prasowy z udziałem ministra Marka Gróbarczyka, rektora Uniwersytetu Morskiego prof. Janusza Zarębskiego oraz prezesa Fundacji Salvatti.pl ks. Jerzego Limanówki.
 
„Dar Młodzieży” zmierza do macierzystego portu. Wraca z rejsu dookoła świata, który zorganizowano dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Do Gdyni przypłynie w czwartek, 28 marca. Białej Fregacie, podczas wpłynięcia do portu, będą towarzyszyć cztery jednostki Marynarki Wojennej – okręty ORP Piorun i ORP Grom oraz dwie łodzie hybrydowe. Uroczyste powitanie żaglowca i jego załogi rozpocznie się o godz. 11.00 na molo Południowym (vis-à-vis Akwarium Gdyńskiego). „Dar Młodzieży” zacumuje na swoim stałym miejscu przy nabrzeżu Pomorskim. Wtedy odbędzie się oficjalna część wydarzenia. Odegrany zostanie hymn państwowy. Podniesiona będzie też gala banderowa. Następnie meldunek z rejsu złoży komendant „Daru Młodzieży”. Zaplanowane są również przemówienia okolicznościowe. Ta część powitania potrwa do godz. 12.30. W uroczystości wezmą udział m.in.: Marek Gróbarczyk - minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, przedstawiciele władz miasta oraz władze i studenci Uniwersytetu Morskiego.
O godz. 15.00, w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Św. Piotra Rybaka w Gdyni, odbędzie się msza święta dziękczynna koncelebrowana przez Metropolitę Gdańskiego abp Sławoja Leszka Głódzia, ks. Edwarda Pracza - kapelana Duszpasterstwa Ludzi Morza oraz ks. Zenona Hanasa - przełożonego Pallotyńskiej Prowincji Chrystusa Króla.
Z kolei po południu, na molo Południowym, zaplanowano piknik morski. Z okazji powrotu żaglowca, od godz. 16.00 do godz. 19.00, na mieszkańców czekać będzie wiele atrakcji. Będą koncerty w morskim klimacie. Wystąpi Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej i zespół wokalny „Riwiera”. A Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej zaprezentuje pokaz musztry paradnej. To jednak tylko kilka wybranych propozycji z bogatego programu, który na powitanie „Daru Młodzieży” przygotowała 3. Flotylla Okrętów. W przestrzeni pomiędzy Akwarium Gdyńskim a nabrzeżem Pomorskim znajdą się również piknikowe stoiska. Będzie tam można zobaczyć m.in.: sprzęt wojskowy różnych formacji. Nie zabraknie także wojskowej grochówki. Piknik to też okazja do spotkania z uczestnikami Rejsu Niepodległości. Będzie można ich spotkać w dużym namiocie na molo Południowym. Tam zaprezentują oni m.in. krótkie migawki filmowe z podróży.

REJS NIEPODLEGŁOŚCI
„Dar Młodzieży” opuścił Gdynię 20 maja 2018 roku i wypłynął w Rejs Niepodległości dookoła świata. Na morzu spędził ponad 10 miesięcy. W tym czasie przepłynął  33 tysiące mil morskich, zawitał do 23 portów w kilkunastu krajach świata.
 
Odwiedził: Tallin, Kopenhgę, Stavanger, Szczecin, Bremerhaven, Bordeaux, Teneryfę, Dakar, Kapsztad, Mauritius, Dżakartę, Singapur, Hong Kong, Osakę, San Francisco, Los Angeles, Acapulco, Panamę, Kartagenę, Miami, Nassau na Bahamach, Ponta Delgadę oraz Londyn.
 
Punktem kulminacyjnym wyprawy był udział żaglowca i jego załogi w 34. Światowych Dniach Młodzieży w Panamie.

Rejs Niepodległości jest organizowany dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę wolności. Płynie w nim stała załoga żaglowca i studenci ze Szczecina oraz Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Oprócz nich na pokładzie „Daru Młodzieży” znajdują się też laureaci konkursu, który zorganizowano z okazji tej wielkiej morskiej wyprawy. W sumie to 400 młodych ludzi. W czasie rejsu pełnią oni rolę Młodych Ambasadorów - reprezentują nasz kraj i opowiadają o kulturze i historii Polski podczas wizyt w poszczególnych miastach na trasie rejsu. Młodzi Ambasadorzy płyną na jednym, wybranym odcinku Rejsu Niepodległości dookoła świata. Będą się wymieniać w trakcie rejsu, a to dlatego, że niemożliwe jest zabranie jednocześnie wszystkich. Na pokładzie może podróżować 196 osób, w tym 35 osób stałej załogi.

Rejs organizują: Uniwersytet Morski w Gdyni, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Palotyńska Fundacja Misyjna „Salvatti”.

ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU

W związku z uroczystością powitania „Daru Młodzieży” planowane są zmiany w organizacji ruchu. Parking na końcu al. Jana Pawła II – przy Akwarium Gdyńskim - będzie zamknięty od 27 marca od godz. 4.00 do 29 marca do godz. 12.00. Dodatkowo 28 marca w godz. 10.45-19.00 zostanie wstrzymany ruch samochodów na al. Jana Pawła II - od basenu Uniwersytetu Morskiego do Akwarium Gdyńskiego.  Przystanek komunikacji miejskiej „Przystań Żeglugi” zostanie przesunięty w kierunku ul. Waszyngtona.
HARMONOGRAM WYDARZEŃ 
10.00 – hotel Marriott Waterfront w Gdyni - briefing prasowy z udziałem ministra Marka Gróbarczyka, rektora Uniwersytetu Morskiego prof. Janusza Zarębskiego oraz prezesa Fundacji Salvatti.pl ks. Jerzego Limanówki.
 
11.00 – 12.30 – powitanie „Daru Młodzieży” na molo Południowym w Gdyni (ceremoniał morski oraz przemówienia okolicznościowe).
 
15.00 – Msza Święta w Kościele MBNP i Piotra Rybaka, ul. Portowa, Gdynia
 
16.00 – 19.00 – Piknik Morski na molo Południowym przy Darze Młodzieży z udziałem partnerów i sponsorów Rejsu Niepodległości.
 
20.00 – Uroczysta Gala na zakończenie Rejsu Niepodległości, Sala Zarządu Portu Morskiego Gdynia.


WAŻNE DLA MEDIÓW:

 
Akredytacje przyjmuje Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej mailowo na adres media@mgm.gov.pl do dnia 27 marca 2019 roku (środa) do godz. 14.00. Tylko akredytowani dziennikarze i pracownicy mediów będą mogli uczestniczyć w wydarzeniu.
 
Akredytowani powinni być wszyscy pracownicy redakcji. MGMiŻŚ prosi o podanie imienia i nazwiska, roli, a także o numery rejestracyjne wozów transmisyjnych.
 
 
Wozy transmisyjne powinny być na molo Południowym w Gdyni w czwartek najpóźniej do godz. 9.00. Wjazd i miejsce dla wozów oznaczone na załączonej mapce.
 
Podczas uroczystości MGMiŻŚ zapewnia kostkę dziennikarską oraz podest dla kamer (oznaczony na mapce).
 
 
Osobą do Państwa pomocy w temacie wozów transmisyjnych i potrzeb organizacyjnych w związku z realizacją telewizyjną i radiową jest p. Rene Karkocharene.karkocha@mgm.gov.pl; tel.: 664773453
 
Media, które chciałyby realizować zdjęcia za pomocą drona, powinny zgłosić taką potrzebę na adres michal.kania@mgm.gov.pl. MGMiŻŚ zastrzega jednak, że względów bezpieczeństwa i przepisów portowych nie wszyscy zainteresowani mogą otrzymać zezwolenie na wykorzystanie drona.
 
 
Patroni medialni chcący zaprezentować swoje materiały promocyjne podczas wydarzenia, zobowiązani są do bezpośredniego kontaktu z Michałem Kanią, dyrektorem biura prasowego MGMiŻŚ:
michal.kania@mgm.gov.pl, tel. 662 173 179, 22 583 86 62