Komunikaty dla mediów

Akademicka innowacyjność

Elastyczny dzwon podwodny - innowacyjne wyposażenie pływajacej jednostki interwencyjnej - jedno z innowacyjnych rozwiązań opracowanych przez naukowców Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, zaprezentowane na Konferencji Centrum Transferu technologii UMG. Fot. Przemysław Kozłowski

Elastyczny dzwon podwodny - innowacyjne wyposażenie pływajacej jednostki interwencyjnej - jedno z innowacyjnych rozwiązań opracowanych przez naukowców Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, zaprezentowane na Konferencji Centrum Transferu technologii UMG. Fot. Przemysław Kozłowski

Na Uniwersytecie Morskim w Gdyni odbyła się I Konferencja Centrum Transferu Technologii UMG „Academic Gdynia Innovation Days” w ramach cyklicznych wydarzeń poświęconych wspieraniu innowacyjności akademickiej oraz budowy pomostu na linii nauka – przemysł. W drugim dniu wydarzenia wzięła udział wiceprezydentka Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała, która zreferowała wsparcie miasta dla innowacyjności.


Tematyka dwudniowej Konferencji poświęcona była prezentacji osiągnięć naukowych i prac przedwdrożeniowych pracowników naukowych Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Konferencja objęła zagadnienia z zakresu własności intelektualnej i komercjalizacji badań oraz współpracy podmiotów w obszarze nauki i biznesu.

Podczas wydarzenia zaprezentowano innowacyjne rozwiązania UMG, które powstały w ramach „Mikro-grantów” w projekcie Inkubator Innowacyjności 4.0 realizowanym przez Uniwersytet Morski w Gdyni w konsorcjum z Politechniką Śląską – liderem projektu.

Jak się okazało, naukowcy uczelni stworzyli bardzo różnorodne wynalazki, od lodów rzemieślniczych po materiał kompozytowy na bazie karbonizatu. Podczas wydarzenia naukowcy opowiadali o swoich innowacyjnych rozwiązaniach, jak:


  • Lody rzemieślnicze o potencjale prozdrowotnym UMG-02 dr inż. Agnieszka Palka
  • Wyposażenie Mobilnej Bazy Morskiego Ratownictwa Serwisu Nurkowego UMG -03 dr hab. inż. Grzegorz Rutkowski, prof. UMG
  • Okrętowy rozproszony system monitorowania jakości energii elektrycznej maszyn i urządzeń elektrycznych UMG-04 dr inż. Karol Listewnik
  • Sposób obróbki wykańczającej powierzchni pospawalniczych i narzędzie do jego realizacji UMG-05 dr inż. Olha Dvirna
  • HurtHub aplikacja mobilna DYLLI UMG-06 dr hab. Adam Przybyłowski, prof. UMG
  • Opracowanie technologii wytwarzania nowego kompozytu przekładkowego z wykorzystaniem recyklatu gumowego UMG-09 mgr inż. Daria Żuk
  • Nowy materiał kompozytowy na bazie karbonizatu UMG-10 mgr inż. Agata Wieczorska
  • System dokowania do instalacji offshore UMG-11 mgr inż. kpt. ż. w. Paweł Kołakowski


Innowacyjne rozwiązania naukowców UMG zaprezentowane na konferencji Academic Gdynia Innovation Days. Fot. Przemysław Kozłowski
Innowacyjne rozwiązania naukowców UMG zaprezentowane na konferencji Academic Gdynia Innovation Days. Fot. Przemysław Kozłowski


W konferencji wzięli udział przedstawiciele funduszy inwestycyjnych, firm z różnych branż, instytucji wspierających lokalny ekosystem, rzecznicy patentowi, a także samorząd.

Innowacyjność w Gdyni


W drugim dniu konferencji Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydentka Gdyni ds. gospodarki przedstawiła działania samorządu wspierające innowacyjność na przykładzie projektów Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, Gdyńskiego Centrum Wspierania Przedsiębiorczości oraz organizowanych lub wspieranych przez miasto konferencji i kongresów.

- Rolą miasta nie jest wprost wspierać innowacyjność, ale raczej budować przyjazne otoczenie i wspierać powstawanie złożonego ekosystemu, w którym one mają szanse się generować, a następnie rozwijać. I oczywiście trzeba to robić na bardzo wielu etapach – mówiła Katarzyna Gruszecka-Spychała. - Dlatego gdy ktoś mnie pyta, jak Gdynia wspiera innowacje, to zawsze zwracam uwagę przede wszystkim na dwa fakty: na to jak zbudowana jest strategia rozwoju miasta i na to, jak prowadzimy działania z zakresu planowania przestrzennego.


Wiceprezydenta zaznaczyła, że Gdynia jest częścią większej aglomeracji i jako pierwszy przykład przywołała projekt finansowany ze środków metropolitarnych w ramach tzw. zintegrowanej inwestycji terytorialnej. To projekt Tripolis - wspólna inicjatywa PPNT, Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego oraz Fundacji Gospodarczej w Gdyni, którego celem jest zwiększenie gamy proinnowacyjnych usług dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Wystąpienie Katarzyny Gruszeckiej-Spychały. Fot. Przemysław Kozłowski
Wystąpienie Katarzyny Gruszeckiej-Spychały. Fot. Przemysław Kozłowski


W dalszej części wystąpienia przedstawicielka samorządu zwróciła uwagę na rolę rzecznika patentowego i odbywających się w PPNT konsultacji eksperckich w zakresie ochrony własności intelektualnej, w tym ochrony marki, dizajnu, wynalazków i ich patentowania, prawa autorskiego oraz informacji patentowej. Mówiła także o networkingu, w ramach którego PPNT jest organizatorem takich wydarzeń, jak festiwal Gdynia Design Days, Pomorskie Dni Druku 3D, czy Pomorskie Spotkania Piwowarów; a także jest partnerem ogólnopolskich wydarzeń biznesowych, takich jak Hej StartUp, IT Manager of Tomorrow Conference, Gdynia Explory Week, Infoshare, Product Camp, czy Forum Przedsiębiorców.

Spośród projektów GCPW Katarzyna Gruszecka-Spychała mówiła o konferencji „Od pomysłu do biznesu. Gdynia Kreatywna” - projekcie, który wspiera przedsiębiorczość w obszarze sektorów kreatywnych w Gdyni; a także konkursie „Kurs na biznes” skierowanym do osób, które chcą założyć lub przenieść istniejący biznes do Gdyni. Jego celem jest wyłonienie najlepszego innowacyjnego pomysłu biznesowego oraz wsparcie w jego realizacji.

- Pewnym rodzajem naszego wsparcia innowacyjności jest również silne zaangażowanie w liczne konferencje i kongresy – mówiła wiceprezydentka. - Jednym z nich jest Forum Gospodarki Morskiej, impreza organizowana od dziesięcioleci, która w dużym stopniu poświęcona jest właśnie innowacjom w gospodarce morskiej i również ciągle się zmienia, dlatego że zmienia się szerokopojęta gospodarka morska, a my zawsze staramy się tak planować program, aby patrzył on w przyszłość.

Na koniec swojej prelekcji Katarzyna Gruszecka-Spychała opowiedziała o partnerstwie miasta i wsparciu dla takich projektów, jak gdańska konferencja Infoshare (działamy w metropolii), Transport Week, IT Manager of Tomorrow, czy Kongres Perły Samorządu.

Studenci na konferencji Academic gdynia Innovations Days. Fot. Przemysław Kozłowski
Studenci na konferencji Academic Gdynia Innovations Days. Fot. Przemysław Kozłowski


Konferencja „Academic Gdynia Innovation Days” została objęta honorowym patronatem JM Rektora UMG prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adama Weintrita, Prezydenta Miasta Gdynia Wojciecha Szczurka oraz Urzędu Patentowego RP. Partnerami wydarzenia zostali Alfa Beat, Interizon oraz Gospodarka Morska.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 14.04.2023 15:27
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.04.2023 16:22
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona