Komunikaty dla mediów

Chcą sprawdzić, czy prąd może być tańszy

Czy za energię elektryczną można płacić mniej i jednocześnie mieć wpływ na poprawę jakości środowiska (poprzez zmniejszenie emisji CO2)? Na te pytania odpowie projekt Energa Living Lab, który startuje w Gdyni. Poszukiwane są gospodarstwa domowe, które chciałyby wziąć udział w tym przedsięwzięciu.

Projekt obejmie swym zasięgiem 7 dzielnic Gdyni, których mieszkańcy korzystają z inteligentnych liczników zdalnego odczytu: Chwarzno, Redłowo, Wielki Kack, Dąbrowę, Witomino, Śródmieście i Karwiny. Stworzą oni pierwsze w Polsce i jedno z niewielu w Europie laboratorium energetyczne, w którym testowane będą nowe rozwiązania cenowe i usługi wspierające zarządzanie zużyciem energii elektrycznej, takie jak:
- wielostrefowe Programy Cenowe - specjalne tabele stawek za prąd, które będą sprawdzane wyłącznie w domach tworzących laboratorium mieszkańców Gdyni. To narzędzie, które pozwala na zmniejszenie kosztów, dzięki korzystaniu z energii elektrycznej wtedy, kiedy jest najtańsza (np. wieczorem lub w nocy);

- raporty zużycia energii elektrycznej - spersonalizowane, regularne informacje o zużyciu energii w każdym gospodarstwie domowym będącym częścią projektu. Dzięki nim można łatwo ustalić, w jaki sposób domownicy korzystają z energii elektrycznej lub które urządzenia zużywają najwięcej energii;

- inteligentna sieć domowa - unikatowy i innowacyjny system do zarządzania zużyciem energii elektrycznej w domach. Dzięki niemu można m.in. zdalnie zarządzać urządzeniami w domu, np. oświetleniem czy ogrzewaniem.

 
W projekcie może wziąć udział tylko 300 gospodarstw domowych. Rekrutacja uczestników ruszyła w poniedziałek 26 stycznia. Chęć udziału można zgłaszać poprzez formularz. Testy rozpoczną się w kwietniu 2015 roku i potrwają 18 miesięcy. W tym czasie uczestnicy projektu będą regularnie otrzymywać wsparcie oraz wskazówki, które pomogą zmienić im dotychczasowe przyzwyczajenia związane z wykorzystywaniem prądu, a także pozwolą na obniżenie rachunków za prąd, testowanie innowacyjnych urządzeń zarządzania energią elektryczną oraz odnawialnych źródeł energii, takich jak np. panele fotowoltaiczne i zdobycie wiedzy na temat efektywnego korzystania z energii.
 
Energa Living Lab Lab to projekt badawczy, współfinansowany ze środków Komisji Europejskiej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Instrumentu LIFE+. Realizatorem jest Energa Innowacje Sp. z o.o, podmiot wchodzący w skład Grupy ENERGA. Patronat nad projektem objął prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.


Kontakt dla mediów: Aleksandra Korczyńska, Główny Specjalista ds. Realizacji Projektów Energa Innowacje, tel.: 785 889 089, e-mail: Aleksandra.Korczynska@enspirion.pl

  • ikonaOpublikowano: 26.01.2015 00:00
  • ikona

    Autor: Sebastian Drausal, Gdyńskie Centrum Kontaktu (s.drausal@gdynia.pl)

ikona