Zarezerwuj wizytę w Urzędzie Miasta - ważne informacje i numery telefonów Zarezerwuj wizytę w Urzędzie Miasta - ważne informacje i numery telefonów
Komunikaty

Deskorolkowe mistrzostwa Polski #wGdyni

Wstęp na mistrzostwa Polski jest darmowy / fot. gdyniasport.pl

Wstęp na mistrzostwa Polski jest darmowy / fot. gdyniasport.pl

12.09.2019 r.

Weekend 14-15 września upłynie pod znakiem niecodziennych akrobacji. W gdyńskim skateparku  dojdzie do finału deskorolkowych mistrzostw Polski. To niepowtarzalna okazja, by na żywo zobaczyć ekwilibrystykę w czystej postaci. Wstęp na imprezę jest wolny.

Przed kilkoma dniami gdyński skatepark obchodził swoje piąte urodziny. W ciągu tego czasu mistrzostwa Polski organizowane przez Polish Skate Federation oraz miasto Gdynia odbyły się cztery razy. Tak i teraz finał krajowego czempionatu odbędzie się w mieście z morza i marzeń.

Jak zostać mistrzem?

Od maja do sierpnia w ośmiu polskich miastach odbywały się eliminacje. Pierwotnie organizatorzy zakładali dziewięć lokacji, lecz w Bolesławcu w rozegraniu eliminacji przeszkodził deszcz.

Z każdych wyłoniona miała zostać trójka najlepszych zawodników. W Warszawie jednak dzika karta trafiła w ręce tylko jednej osoby, w Sosnowcu zaś otrzymało ją czterech zawodników.

To sprawiło, że do gdyńskiego finału przystąpi 23 szczęśliwców powiększonych o trójkę najlepszych z gdyńskich eliminacji w sobotę. Udział w nich kosztować będzie 30 zł, lecz należy pamiętać, że wystartują tylko ci, którzy nie brali udziału w żadnych z ośmiu poprzednich eliminacji. Osoby niepełnoletnie zaś muszą posiadać zgodę swoich opiekunów.

Mistrzowskie zasady

Finał podzielony jest na dwa etapy, które przebiegają w formie indywidualnych przejazdów, w ramach których zawodnicy wykonują ewolucje celem uzyskania możliwie największej liczby punktów.

Każdy zawodnik w etapie wstępnym będzie miał do dyspozycji dwa przejazdy trwające po 45 sekund lub minutę – w zależności od decyzji sędziów. W etapie drugim, udział weźmie 10 najlepszych zawodników, którzy uzyskali największą liczbę punktów w etapie wstępnym. Każdy z zawodników odbędzie kolejne dwa przejazdy, z których w finalnej punktacji brany pod uwagę jest ten z większą liczbą punktów.Sędziowanie odbywać się będzie w oparciu o ogólne wrażenie, na które składają się następujące czynniki:
- stopień trudności i zaawansowania trick’u;
- płynność przejazdu i wykorzystanie elementów skateparku;
- kreatywność przejazdu i doboru trick’ów;
- dynamika jazdy.

Punkty przyznawane przez sędziów powinny opierać się o poniższą skalę:
90 – 100: bezbłędnie, doskonale;
80 – 89: bardzo dobrze;
70 – 79: przeciętnie;
60 – 69: poniżej średniej;
50 – 59: niewystarczająco;
30 – 49: bardzo źle;
0 – 29: brak poprawnie wykonanych trick’ów.

Spośród ocen przyznanych przez sędziów odrzucany jest najwyższy oraz najniższy wynik, a następnie wyliczana jest średnia arytmetyczna z pozostałych trzech ocen, która staje się wynikiem finalnym.

W przypadku remisu podejmowane są następujące kroki zgodnie z poniższą hierarchią:
Krok 1: wyliczana jest średnia arytmetyczna z wszystkich pięciu ocen
Krok 2: uwzględnione zostają wyniki gorszego z dwóch przejazdów
Krok 3: uwzględnione zostają wyniki gorszego z dwóch przejazdów, a średnia arytmetyczna wyliczana jest z wszystkich pięciu ocen

W przypadku, gdy powyższe kroki nadal wskazują wynik remisowy, decyzję o zwycięzcy podejmuje sędzia główny odpowiadający za rozstrzyganie wszelkich sporów dotyczących procesu sędziowania.

Poza główną rywalizacją, rozegrane zostaną także konkursy dla kobiet oraz zawodników poniżej 16. roku życia. Dodatkową atrakcją będzie konkurs Republiki Kaktusa na najwyższe ollie, czyli podstawowy trik skejterski. Nagrodą jest 1000 zł, a obecny rekord wynosi 105 cm.

Harmonogram imprezy:
Sobota 14 września:
11:00 – otwarcie biura zawodów
12:00 – eliminacje JUNIOR
14:00 – eliminacje OPEN
15:30 – BEST TRICK VANS
16:30 – rozgrzewki pod Niedzielę

Niedziela 15 września:

10:00 – otwarcie biura zawodów
11:00 – półfinał JUNIOR
12:30 – półfinał OPEN
14:00 – BEST OLLIE BY KAKTUS
14:30 – finał GIRLS
15:30 – finał JUNIOR
16:30 – finał OPEN
17:30 – BEST TRICK GO PRO
18:00 – Rozdanie nagród