Komunikaty

Gdynianie mogą wygrać dzięki spisowi

Plakat promujący Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Na spisanie się pozostał czas do 30 września tego roku, mat. prasowe

19.07.2021 r.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań rzuca wyzwanie miastom i gminom – najwyższy odsetek mieszkańców, którzy dokonali samodzielnego spisu przez internet zadecyduje, do kogo trafi tytuł najbardziej cyfrowej gminy oraz nagrody od Głównego Urzędu Statystycznego. Gdynia znajduje się wśród najlepszych w regionie, ale do wygranej potrzebna jest jeszcze pomoc samych gdynian!


Dokładnie 15 lipca ruszyła ogólnopolska rywalizacja o tytuł najbardziej cyfrowej gminy. Przypadnie on samorządom, których mieszkańcy w jak największym stopniu skorzystali z możliwości samospisu internetowego zamiast innych jego form, jak np. wizyta rachmistrza czy spis przez specjalną infolinię. To konkurs ogłoszony przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, czyli organizatora Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań.

Spis to ustawowy obowiązek każdego Polaka, który może być naprawdę krótką formalnością – stąd promocja najłatwiejszej i najbezpieczniejszej formy spisania się przez portal spis.gov.pl.

Pomóż bliskim w internetowym spisie


Jak gdynianie mogą pomóc w walce o nagrody dla swojego miasta? Wystarczy spisać się przez internet lub namówić do tego bliskich, znajomych i przyjaciół, którzy jeszcze nie dokonali swojego obywatelskiego obowiązku – każdy z nich może zbliżyć Gdynię do najwyższego odsetka osób spisanych przez internet.

Przypomnijmy, że jeszcze w pierwszych dniach lipca przekroczono liczbę ponad 100 tysięcy gdynian (ponad 40% mieszkańców), którzy już udostępnili podstawowe dane na temat swoich warunków mieszkaniowych czy stanu cywilnego.

Przy wyłanianiu najlepszych miast i gmin decydujący będzie sprawdzany przez Centrum Informatyki Statystycznej wskaźnik samospisu internetowego, który zlicza samospisy dokonane od początku do końca trwania Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, czyli od 1 kwietnia do 30 września, do godziny 23:59. Najlepsze gminy w kraju mogą liczyć na nagrody rzeczowe ufundowane przez GUS, a w każdym województwie gmina najbardziej zaangażowana we współpracę z urzędem statystycznym otrzyma też nagrodę specjalną. Zwycięzców poznamy najpóźniej do 15 listopada tego roku.

Zakończyła się już z kolei loteria spisowa – w środę, 14 lipca odbyło się finałowe losowanie, które wyłoniło zwycięzców głównych nagród, czyli szesnastu hybrydowych samochodów Toyota Yaris. Z wynikami i szczegółami dotyczącymi loterii można zapoznać się na stronie loteria.spis.gov.pl.

Spiszmy się razem!


Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 trwa do 30 września 2021 roku. Przypominamy, że zgodnie z obowiązującym prawem respondent nie może odmówić rachmistrzowi przeprowadzenia wywiadu i przekazania danych w ramach spisu powszechnego (art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1775).

Podstawową formą spisu jest samospis internetowy. Można to zrobić na wspomnianej wcześniej stronie internetowej spis.gov.pl. Metoda uzupełniająca to spis przez telefon, na infolinii spisowej lub wywiad z rachmistrzem. Rachmistrz będzie dzwonił z numeru telefonu 22 828 88 88 lub 22 279 99 99.