Komunikaty dla mediów

Gdyńscy uczniowie na straży energii

Z tegorocznymi Strażnikami Energii spotkał się wiceprezydent Gdyni Marek Łucyk // fot. Paweł Kukla

Z tegorocznymi Strażnikami Energii spotkał się wiceprezydent Gdyni Marek Łucyk // fot. Paweł Kukla

Nauczą się ekologicznych nawyków i przeniosą je na szkolny grunt. Zadbają też o efektywne zużycie energii, a w swoich klasach wprowadzą dobre nawyki w tym zakresie. Uczniowie z dziesięciu gdyńskich podstawówek zostaną Strażnikami Energii. Będą szukali rozwiązań, żeby oszczędzać prąd i ogrzewanie w budynku, aby w ten sposób zmniejszyć wydatki szkoły. Połowa zaoszczędzonej kwoty wróci do placówki w formie pieniężnej i zostanie przeznaczona na potrzeby uczniów. Strażnicy Energii to projekt, który Gdynia realizuje wraz z firmą Dalkia. W piątek, 13 września w gdyńskim magistracie zostało podpisane porozumienie w tej sprawie.
 
Celem projektu jest promocja racjonalnego wykorzystania energii i podnoszenie świadomości dzieci i młodzieży w kwestii odpowiedzialności za klimat. Uczniowie dowiadują się dzięki temu, że drobne działania mają znaczenie. Podczas uczestnictwa w akcji mają oni nauczyć się szanować energię, a dobre nawyki i zdobytą wiedzę przenieść również do rodzinnego domu. Z drugiej strony chodzi też o zwrócenie ich uwagi na ochronę środowiska i pokazanie czystej oszczędności, która wynika z wprowadzania prostych energetycznych rozwiązań.
 
To najmłodsi mieszkańcy są naszą przyszłością i dlatego to właśnie ich uczymy, jak oszczędzać energię. Projekt polega na tym, że pokazujemy, jak w prosty sposób, jesteśmy w stanie zmniejszyć wydatki związane z energią. Szkoła jest miejscem, gdzie stosunkowo łatwo taki eksperyment przeprowadzić, a badając zużycie energii przez cały rok i porównując go z latami poprzedzającymi, efekty widać jak na dłoni. Przekazywany szkole grant, w ścisły sposób zależny od tego efektu to dodatkowe wzmocnienie przekazu. Tym bardziej, że zostaje przeznaczony na różnego rodzaju cele, o którym decydują sami uczniowie. Bardzo się cieszę, że wiele szkół w Gdyni przystępuje do tego projektu – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.


 
W roku szkolnym 2019/2020 w akcji Strażnicy Energii weźmie udział dziesięć gdyńskich szkół podstawowych: nr 8, 17, 20, 23, 26 (budynek przy ul. Wolności 25 oraz przy ul. Tatrzańskiej 40), 29, 39 i 40 (budynek przy ul. Rozewskiej 33 i przy ul. Gospodarskiej 1). W jego ramach nauczyciele i uczniowie z tych placówek powołają zespoły ds. energii, tzw. strażników energii. Zbadają oni, w jaki sposób wykorzystywana jest energia w budynkach szkolnych, wdrożą programy jej oszczędzania i przeprowadzą kampanię informacyjno-edukacyjną dla szkolnej społeczności. Uczniowie przekonają się, że na ochronę środowiska i oszczędności  przekładają się proste działania, takie jak utrzymywanie właściwej temperatury i poprawne wietrzenie pomieszczeń, energooszczędne oświetlanie, a także zmiana codziennych nawyków. Zadaniem  zespołów będzie też opracowywanie kwartalnych raportów. Pokażą one, czy przyjęte przez nich rozwiązania przyniosły oszczędności energii elektrycznej i cieplnej i w jakim wymiarze.  Raporty trafią są do Samodzielnego Referatu ds. Energetyki Urzędu Miasta Gdyni. Urzędnicy, wraz z przedstawicielami Dalkii Polska, policzą oszczędności osiągnięte przez poszczególne szkoły. Połowa zaoszczędzonej kwoty wróci do placówek i zostanie przeznaczona na ich bieżące potrzeby.
 
Nauczyciele i uczniowie są gotowi do działania i podkreślają, że tego typu edukacyjne programy są bardzo ważne.
 
Młode pokolenie musi nauczyć się oszczędzać zasoby przyrody, bo to oni będą za chwilę nimi gospodarować. Jeżeli w tej chwili będziemy ich uczyli, w jaki sposób mają postępować, to w przyszłości będzie lepiej. Czy się zaangażują? Dużo zależy od osoby prowadzącej grupę. Jeśli nauczyciele zaangażują się w ten projekt, to uczniowie tym bardziej – mówi Bożena Grabowska, nauczycielka biologii ze Szkoły Podstawowej nr 40.
 
– Ważne jest, żeby nie zużywać za dużo prądu, bo może być potrzebny gdzieś indziej. Zamiast oglądać telewizję, można np. poczytać książkę, żeby zaoszczędzić prąd. Dzięki takim małym zmianom da się sporo zaoszczędzić – mówią Agata, Marika i Natalia, uczennice Szkoły Podstawowej nr 40, które wezmą udział w projekcie.
 
W badaniu zużycia energii gdyńskim uczniom pomoże specjalistyczny sprzęt. To termometr, luksometr i watomierz, dzięki którym będą mogli na bieżąco wykonywać pomiary w całej szkole i sprawdzać, czy przyjęte rozwiązania przynoszą efekty. Sprzęt, podczas spotkania w gdyńskim magistracie, przekazała firma Dalkia. A to dlatego, że projekt Strażnicy Energii jest częścią szerszej współpracy władz Gdyni z tym przedsiębiorstwem.
 
Od dwóch lat jesteśmy partnerem Gdyni w zakresie efektywności energetycznej. Kiedy padła propozycja, żebyśmy przyłączyli się do akcji Strażnicy Energii, od razu odpowiedzieliśmy pozytywnie, bo działanie dla najmłodszych jest bardzo ważne. Dalkia przekazała szkołom mierniki do pomiaru zużycia i kosztów energii elektrycznej oraz cieplnej. Opracowaliśmy też specjalne narzędzie do obliczania oszczędności energetycznej. Inicjatywa edukacji energetycznej jest spójna z misją naszej firmy, ponieważ wspiera działania na rzecz ochrony klimatu – mówi Thierry Deschaux, dyrektor generalny Dalkii Polska.
 
Jesienią 2018 roku Gdynia i Dalkia podpisały porozumienie w sprawie współpracy na rzecz poprawy efektywności energetycznej w gminie. Celem jest optymalizacja zużycia energii, ciepła, chłodu, powietrza wentylacyjnego, energii elektrycznej i mediów przemysłowych oraz poprawa efektywności energetycznej wraz z obniżeniem emisji dwutlenku węgla z budynków w Gdyni. Obejmuje ona analizę energetyczną publicznych obiektów gminnych i miejskich, wytypowanie obiektów do modernizacji wraz z określeniem jej zakresu oraz optymalizację efektywności energetycznej dla obiektów istniejących i planowanych. Gdynia stawia sobie ambitny cel poprawy efektywności energetycznej obiektów średnio o 20-30%. Dzisiejsze porozumienie jest kontynuacją podjętych działań.
 
Strażnicy Energii to kontynuacja projektu, który w poprzednich latach odbywał się w Gdyni pod nazwą „Każdy WAT na wagę złota”. W ostatnich dwóch latach edukacja energetyczna przyczyniła się do zmniejszenia zużycia energii w gdyńskich szkołach o 652142 kWh. Dzięki aktywności uczniów, udało się zaoszczędzić niemal 200 tysięcy złotych. Zaoszczędzona energia pozwoliła również uniknąć emisji 168,71 ton dwutlenku węgla do powietrza.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 13.09.2019 14:59
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 13.09.2019 15:53
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona