Komunikaty dla mediów

Gdyńskie trajtki świętują 80-lecie

Zabytkowy trolejbus marki skoda z 1975 roku. Fot. Przemysław Kozłowski

Zabytkowy trolejbus marki skoda z 1975 roku. Fot. Przemysław Kozłowski

Komunikacja trolejbusowa w Gdyni działa już 80 lat, a to oznacza, jak zauważa z uśmiechem wiceprezydentka Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała, że miasto wystartowało z elektromobilnością wcześniej niż ukuto te hasło. Z okazji jubileuszu Zarząd Komunikacji Miejskiej zaplanował na sobotę, 16 września różne atrakcje i niespodzianki.


Jak to w dziejach bywa, po najeźdźcach pozostaje często trwałe dziedzictwo. W kultowym filmie „Żywot Briana” Monty Pythona uczestnicy zebrania rewolucyjnego Ludowego Frontu Judei po potępieniu Rzymian, którzy okupują ich kraj, wymieniają, co dali w zamian za okupację: akwedukty, oczyszczanie miasta, drogi, medycynę, edukację, wino, łaźnie publiczne, bezpieczeństwo…

Okupacja niemiecka w czasie II wojny światowej to tragiczny czas, który przyniósł całej Polsce, w tym Gdyni, mnóstwo nieszczęść. Ale Niemcy pozostawili też w naszym mieście spuściznę, która działa do dziś.

Z racji narastających problemów z zaopatrzeniem w paliwo i wciąż zwiększających się potrzeb przewozowych, w 1943 Niemcy podjęli decyzję o uruchomieniu w okupowanej Gdyni komunikacji trolejbusowej, której realizację powierzono funkcjonującemu w mieście przedsiębiorstwu Verkehrsbetriebe Danzig-Gotenhafen AG.

W marcu 1945 roku komunikacja trolejbusowa w Gdyni przestała funkcjonować na skutek działań wojennych, w wyniku których infrastruktura techniczna została w dużym stopniu zniszczona. Przygotowanie do jej odbudowy podjęto jesienią 1945 roku. Pierwsza próbna jazda trolejbusu na pierwszym odbudowanym odcinku sieci trakcyjnej z Zajezdni Derdowskiego do ul. 10 Lutego odbyła się 24 lutego 1946 roku.

I tak w roku 2023 gdyńskie trajtki świętują 80. urodziny.
- W tym roku przypada 80. rocznica komunikacji trolejbusowej w Gdyni. To już naprawdę bardzo godna rocznica. Myślę, że bardzo atrakcyjna dla mieszkańców z uwagi na komfort przejazdu, jakie proponują trolejbusy, ale też ciekawa dla turystów, którzy mogą korzystać z dość unikalnej oferty transportowej. Ja często śmieję się, że my zaczęliśmy z elektromobilnością zanim to hasło powstało, bo przecież było to w latach 40. i dlatego dzisiaj tak dobrze nam idzie, że nie stresują nas żadne ustawowe limity, które należy wyrabiać w zakresie pojazdów zeroemisyjnych, bo dla nas są po prostu oczywiste do spełnienia, w głównej mierze dzięki flocie trolejbusowej – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydentka Gdyni ds. gospodarki.


Z okazji jubileuszu Zarząd Komunikacji Miejskiej przygotował na sobotę, 16 września różne atrakcje i niespodzianki.

- Zapraszamy mieszkańców Gdyni do tego, żeby zechcieli w sobotę, 16 września skorzystać z pewnych atrakcji, które z myślą o nich przygotowaliśmy. Tą atrakcją jest m.in. możliwość skorzystania z linii 301, która będzie funkcjonowała z pl. Konstytucji na pl. Kaszubski. Na tej linii będzie eksploatowany zabytkowy trolejbus saurer, który ma już prawie 70 lat. Oprócz tego, również z pl. Konstytucji, co pół godziny będzie odjeżdżała linia 201. Tam dla odmiany będzie jeździł super nowoczesny trolejbus tzw. „Gepard". Dodatkowo, po to żeby zachęcić do skorzystania z transportu, w tym dniu uruchamiamy linię autobusową - linię 401, która połączy Orłowo przez ulice Świętojańską i Morską z pętlą przy ul. Maciejewicza. Wszystkie przejazdy tymi liniami są bezpłatne, tak samo jak linia 101 – opowiada Hubert Kołodziejski, dyrektor Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni.


Rrzech mężczyzn i kobieta siedzą w starym trolejbusie.
Konferencja prasowa poświęcona m.in. 80-leciu gdyńskich trolejbusów na pokładzie zabytkowej skody z 1975 roku. Od prawej: Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydentka ds. gospodarki; Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju; Hubert Kołodziejski, dyrektor Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni; Tomasz Labuda, z-ca prezesa Zarządu PKT Gdynia. Fot. Przemysław Kozłowski


Program atrakcji


W sobotę, 16 września uruchomione zostaną następujące linie okazjonalne:

  • Linia 101

W Gdańsku, Gdyni i Sopocie funkcjonować będzie linia 101 w relacji Gdynia Dworzec Gł. PKPGdańsk Śródmieście SKM, na trasie prowadzącej w Gdyni ulicami: Dworcową, 10 Lutego, Świętojańską, Władysława IV, al. Zwycięstwa, w Sopocie al. Niepodległości i w Gdańsku: al. Grunwaldzką, al. Zwycięstwa, Błędnik, Podwale Grodzkie, Wały Jagiellońskie i al. Armii Krajowej.

Linię 101 obsługiwać będzie 6 nowoczesnych pojazdów przegubowych: 3 autobusy z Gdańskich Autobusów i Tramwajów, jeden autobus z PKM w Gdyni, jeden elektrobus z PKA w Gdyni oraz jeden trolejbus z PKT w Gdyni. Odjazdy z obu pętli zaplanowano w godz. 10:00-18:30 z częstotliwością co 30 minut.


  • Linia 201

W Gdyni funkcjonować będzie linia 201 w relacji Gdynia Dworzec Gł. PKPPrzystań Żeglugi, na trasie prowadzącej ulicami: Dworcową, 10 Lutego, Skwer Kościuszki i al. Jana Pawła II.

Linia 201 obsługiwana będzie nowoczesnym trolejbusem. Kursy zaplanowano w godz. 11:00-18:30 z częstotliwością co 30 minut.


  • Linia 301

W Gdyni funkcjonować będzie linia 301, o charakterze okrężnym, z przystankiem początkowo-końcowym Gdynia Dworzec Gł. PKP, na trasie prowadzącej ulicami: Dworcową, 10 Lutego, Świętojańską, pl. Kaszubski, Jana z Kolna i pl. Konstytucji.

Linia 301 obsługiwana będzie trolejbusem zabytkowym, a kursy zaplanowano w godz. 11:00-18:30 z częstotliwością co 30 minut.

Uwaga! Trolejbusy linii 201 i 301 odjeżdżać będą z Dworca Gł. PKP w jednakowym czasie, umożliwiając, w miarę możliwości, przesiadkę przy Dworcu Gł. PKP z autobusu linii 101 przyjeżdżającego z kierunku Gdańska oraz zapewniając dogodną przesiadkę z jednego trolejbusu na drugi pasażerom zainteresowanym przejażdżką pojazdami obu linii. Po pokonaniu całej trasy trolejbusem linii 201 możliwe będzie, po niedługim oczekiwaniu, skorzystanie z trolejbusu linii 301 (lub odwrotnie).


  • Linia 401

W Gdyni funkcjonować będzie linia 401 w relacji Obłuże MaciejewiczaOrłowo SKM-Klif, na trasie prowadzącej ulicami: Maciejewicza, płk. Dąbka, Kwiatkowskiego, Estakadą Kwiatkowskiego, Morską, 10 Lutego, Świętojańską, Władysława IV i al. Zwycięstwa.

Linia 401 obsługiwana będzie czterema zabytkowymi autobusami z firm: PA Gryf i Kultowy Ikarus. Kursy wykonywane będą w godz. 10:00-18:30 z częstotliwością co 30 minut. Z kierunku Obłuża Maciejewicza zaplanowano dogodne przesiadki na trolejbusy linii 201 i 301 na przystanku 3 Maja przy ul. 10 Lutego. Ponadto kursy zaplanowano w taki sposób, aby wraz z autobusami linii 101 zapewniały rytmiczną częstotliwość czterech odjazdów na godzinę na odcinku 10 LutegoOrłowo SKM Klif.

Kierowca za kierownica trolejbusa.
Zapraszam na pokład! N/z Zdzisław Jarząb "Góral", gdyński kierowca od 35 lat. Fot. Przemysław Kozłowski

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 13.09.2023 16:01
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.09.2023 11:15
  • ikonaZmodyfikował: Przemysław Kozłowski
ikona