Komunikaty dla mediów

Jak spędzić weekend #wGdyni

Żegnamy wakacje, ale kulturalny sezon w Gdyni trwa cały rok//collage z mat. pras.

Żegnamy wakacje, ale kulturalny sezon w Gdyni trwa cały rok//collage z mat. pras.

Wszystko, co dobre, szybko się kończy. Żegnamy wakacje, ale kulturalny sezon w Gdyni trwa cały rok. We wrzesień wejdziemy w romantycznym nastroju, a to za sprawą Narodowego Czytania. Ostatnie ciepłe wieczory warto spędzić w kinie i teatrze pod chmurką. A miłośników historii i natury zapraszamy na niedzielny spacer.


„Ballady i romanse” – Narodowe Czytanie w Gdyni
Zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie, a już w ten weekend będzie można ich posłuchać w całej Polsce. „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza to tegoroczna lektura Narodowego Czytania. Finał 11. edycji akcji odbędzie się 3 września. W Gdyni fragmenty ballad polskiego wieszcza zostaną odczytane na Nowej Scenie Teatru Muzycznego, a także w Konsulacie Kultury, Bibliotece z Pasją oraz Bibliotece Chylonia.
„Ballady i romanse” to stworzony przez Adama Mickiewicza cykl wierszy, którzy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce. Zbiór wydano 200 lat temu. Z tej okazji rok 2022 został ogłoszony Rokiem Romantyzmu Polskiego. A „Ballady i romanse” są tegoroczną lekturą Narodowego Czytania.
Finał akcji odbędzie się 3 września. Tego dnia w różnych miejscach kraju, w tym także w Gdyni, zostaną odczytane fragmenty ballad Adama Mickiewicza. Gdyńskie instytucje kultury tradycyjnie wezmą udział w tym przedsięwzięciu.
Narodowe Czytanie rozpocznie się w naszym mieście już 2 września o godz. 11.00. Wtedy swoje wydarzenie organizuje Biblioteka Chylonia (ul. Opata Hackiego 33). W jej murach odbędzie się wspólne czytanie, w którym wezmą udział czytelnicy, bibliotekarze oraz goście i przyjaciele biblioteki.
Z kolei 3 września o godz. 13.00 w swoje progi zaprasza Biblioteka z Pasją (al. Zwycięstwa 96/98). Na scenie fragmenty „Ballad i romansów” przeczytają bibliotekarze oraz mieszkańcy.
O godz. 13.45 odbędzie się dyskusja o współczesnych nawiązaniach literackich i kulturowych do dzieła Mickiewicza, którą moderować będzie Karolina Guttek.
Spotkanie w Bibliotece z Pasją zakończy pokaz filmu fabularnego „Świtezianka” w reż. sióstr Bui. To adaptacja ballady Mickiewicza utrzymana w konwencji thrillera romantycznego, w którym współczesny świat przeplata się ze światem XIX-wiecznych podań ludowych.
Natomiast o godz. 16.00 Narodowe Czytanie przeniesie się na Nową Scenę Teatru Muzycznego (pl. Grunwaldzki 1). W świat „Ballad i romansów” widzów zabiorą: Andrzej Śledź, Ewa Gregor, Katarzyna Więcek, Katarzyna Wojasińska, Mateusz Deskiewicz, Oliwia Drożdżyk, Karolina Ziętak, Weronika Radniecka, Mateusz Górecki oraz Mieszko Wierciński.
Każdy uczestnik może liczyć na muzyczny upominek.
W godz. 16.00-19.00 wspólne czytanie zaplanowano także w Konsulacie Kultury. W czytaniu wezmą udział m.in. Joanna Zielińska – przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, Jakub Ubych – wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni, Krzysztof i Wojciech Jankowscy czy Bożena Zglińska – dyrektor Centrum Aktywności Seniora. Fragmenty ballad zaprezentują też aktorzy Bałtyckiego Teatru Różnorodności. Oprawę muzyczną zapewni młodzież ze Szkoły Muzycznej.
Prezydent Wojciech Szczurek objął honorowy patronat nad wydarzeniem.
Wstęp na wydarzenia jest wolny.

„Something Rotten, czyli coś się psuje” w Teatrze Muzycznym
Jak powstał musical? Tego będą mogli dowiedzieć się ci, którzy w najbliższym czasie wybiorą się do Teatru Muzycznego w Gdyni. Trwają tam przygotowania do prapremiery spektaklu „Something Rotten, czyli coś się psuje”. To komedia muzyczna, która przeniesie widzów w czasy renesansu. Będą musicalowe przeboje, zabawne dialogi i kostiumy z epoki elżbietańskiej. Duża dawka humoru gwarantowana. Spektakl reżyseruje Tomasz Dutkiewicz. Prapremiera 3 września.
Teatr Muzyczny w Gdyni otworzy nowy sezon broadwayowskim hitem. Chodzi o musical „Something Rotten, czyli coś się psuje”. Akcja spektaklu rozgrywa się w czasach renesansu. Publiczność przenosi się do Londynu, gdzie toczy się walka o sukces i sławę w branży teatralnej. Prym wiedzie Szekspir, który jest prawdziwą gwiazdą. Bracia Spodkowie próbują mu dorównać, a pomaga im w tym bratanek Nostradamusa.
„Something Rotten, czyli coś się psuje” to komedia pełna literackich i muzycznych odniesień. Opowiada o sztuce, nadziei, miłości i uczciwości.
Na gdyńską odsłonę musicalu mogą się wybrać również widzowie z zagranicy lub osoby, które nie znają języka polskiego. Podczas spektaklu będą wyświetlane napisy w języku angielskim.
Poza muzyką i zabawnymi dialogami siłą spektaklu są też kostiumy, dzięki którym można poczuć klimat epoki elżbietańskiej. Na potrzeby przedstawienia powstało ich ponad 150.
Prapremiera „Something Rotten, czyli coś się psuje” jest zaplanowana na 3 września.

Kinem w dzielnicach żegnamy lato
Ostatnie ciepłe wieczory warto spędzić w sali kinowej pod chmurką.
Leszczynki – 2 września – pokaz filmu „Chłopiec z chmur”. wydarzenie odbędzie się o godz. 19.45, natomiast o godz. 21.30 odbędzie się pokaz filmu pt. „Hazardzista”, seanse na terenie Szkoły Podstawowej nr 29, ul. Piotra Ściegiennego 8.
Cisowa – 2 września – pokaz filmu „Nawet myszy idą do nieba", wydarzenie rozpocznie się o godz. 19.45, natomiast o godz. 21.00 zobaczymy film pt. „Nieznośny ciężar wielkiego talentu” a terenie boiska „Skórki” ul. Chylońska 237.
Redłowo – 3 września o godz. 19.30 – pokaz filmu pt. „Lassie, wróć!”, a o godz. 21.30, zapraszamy na pokaz filmu pt. „Najgorszy człowiek na świecie”.
Wydarzenie odbędzie się w Redłowie, ul. Cylkowskiego 5, teren zielony Szkoły Podstawowej nr 34.
Wstęp wolny.

Teatr w dzielnicach
3 września sierpnia Rada Dzielnicy Leszczynki i Teatr Czwarte Miasto zapraszają na spektakl „Pchla Szachrajka” wg Jana Brzechwy. Wydarzenie odbędzie się o godz.16.00, natomiast o godz. 20.00 starszych widzów zapraszamy na recital Beaty Olgi Kowalskiej „Ja nie chcę spać”.
Spektakle odbędą się przy Szkole Podstawowej nr 29 (ul. Piotra Ściegiennego 8).
Wstęp wolny.

Przystań zaprasza
Przystań Śmidowicza 49 zaprasza na Międzypokoleniowe Oksywskie Kino Plenerowe.
2 września, godz. 20.00 – „Baranek Shaun Film. Farmageddon” (film dla młodszych widzów).

Spacer po Kolibkach
Towarzystwo Przyjaciół Orłowa zaprasza 4 września o godz. 16.00 na spacer przyrodniczo-historyczny w Kolibkach pt. „Wysepka pełna tajemnic”.
O przyrodzie, a zwłaszcza ziołach rosnących w Kolibkach i ich właściwościach prozdrowotnych opowie zielarka i fitoterapeutka Małgorzata Ewert, a historię tego wyjątkowego miejsca przybliży Sławomir Kitowski, współautor monografii Orłowa, Kolibek i Małego Kacka.
Zbiórka pod zabytkową stajnią w Kolibkach.

Bieg Arkowca im. Janusza Kupcewicza
Pierwszy weekend września maluje się w żółto-niebieskich barwach. 4 września –przed meczem Arki z GKS Tychy – o godzinie 13.00 na bulwarze Nadmorskim odbędzie się nas Bieg Arkowca im. Janusza Kupcewicza.
Następnie uczestnicy i pasjonaci klubu spotkają się na historycznej Górce przy ul. Ejsmonda, by odsłonić pamiątkową tablicę legendy klubu.
By uczcić pamięć Janusza Kupcewicza, tegoroczny Bieg Arkowca będzie poświęcony właśnie pamięci zdobywcy Pucharu Polski z 1979 roku. Od godz. 11.30 (zamknięcie biura zawodów o godz. 12.40) na skwerze Arki Gdynia odebrać będzie można pakiet startowy do biegu na dystansie 1929 metrów. Trasa biegu to bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego.
Wpisowe na bieg wynosi 20 zł, a liczba uczestników to maksymalnie 500 osób.
Zapisy poprzez platformę internetową elektronicznezapisy.pl/event/7442.html.

  • ikonaOpublikowano: 02.09.2022 09:03
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (karolina.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 02.09.2022 12:34
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona