Komunikaty dla mediów

Niezwykły projekt gdynian na konferencji o militariach w Brukseli

Gdyńska firma Botsi zaprezentowała w Brukseli projekt robota opartego na sztucznej inteligencji, którego cechą wyróżniającą ma być prosta, intuicyjna obsługa przez operatora. Fot. ilustracyjne/FB Botsi

Gdyńska firma Botsi zaprezentowała w Brukseli projekt robota opartego na sztucznej inteligencji, którego cechą wyróżniającą ma być prosta, intuicyjna obsługa przez operatora. Fot. ilustracyjne/FB Botsi

Ideę mobilnego robota, opartego na AI, z prostą, intuicyjną obsługą przez operatora – takie właśnie  innowacyjne rozwiązanie na dwudniowej konferencji zorganizowanej w Brukseli przedstawiła firma Botsi z Gdyni. Jako jedyna polska firma reprezentowała nasz kraj w wydarzeniu konferencyjnym Europejskiej Agencji Obrony (European Defence Agency), związanym z najnowocześniejszymi technologiami militarnymi. 

Mobilne i elastyczne zrobotyzowane stanowisko oparte na sztucznej inteligencji – projekt takiego urządzenia zaproponowała firma Botsi na najważniejszym wydarzeniu technologii obronnych w Europie: European Defence Innovation Days. Dział Badań i Rozwoju Botsi opracował model mobilnego robota - wózka z wbudowaną sztuczną inteligencją posiadającego zdolność transportową dla robotów przemysłowych. Projekt zakłada hardware, czyli mobilny wózek oraz prace nad oprogramowaniem - software. 

European Defence Innovation Days to najważniejsze wydarzenie poświęcone technologii obronnej w Europie. Fot. Botsi

- Ta konferencja to okazja do uczestniczenia i spotkań z innymi podmiotami, prezentującymi innowacyjne rozwiązania, które mogą zostać wykorzystane przez wojsko – relacjonował z Brukseli w rozmowie z portalem gdynia.pl Radosław Ciepliński, dyrektor Botsi. - Głównym celem wydarzenia, w którym właśnie bierzemy udział, jest stymulacja środowiska małych i średnich przedsiębiorstw europejskich po to, żeby tworzyć bazę know how, czyli bazę wiedzy. Z niej w przyszłości można byłoby skorzystać, tworząc konkretne rozwiązania pod patronatem European Defence Agency. Czyli tutaj, w Brukseli, spotykają zarówno pomysły, takie jak nasz, jak i już funkcjonujące rozwiązania – podkreślił Ciepliński.  

Gdyńska innowacja 

Gdynianie zaprezentowali projekt robota opartego na sztucznej inteligencji, którego cechą wyróżniającą ma być prosta, intuicyjna obsługa przez operatora. Jak podkreślił Radosław Ciepliński, ma to być swego rodzaju brama do komunikacji z innymi robotami. 

- Możemy go sobie wyobrazić jako taki wózek, na który stawia się klasycznego robota przemysłowego i który jest obsługiwany za pomocą oprogramowania software – tłumaczy Ciepliński. - Ideą całego rozwiązania jest to, by było to łatwe w programowaniu – dodaje. 

Zaznacza jednocześnie, że koszty zarówno prac badawczo-rozwojowych nad tym projektem, jak i sam udział w konferencji, pokrywany jest ze środków własnych Botsi, bez żadnego zewnętrznego dofinansowania.  

Gdyńska firma Botsi zaprezentowała w Brukseli projekt robota opartego na sztucznej inteligencji, którego cechą wyróżniającą ma być prosta, intuicyjna obsługa przez operatora. Fot. Botsi

Robot, do którego nie trzeba programisty 

Ideą gdynian jest stworzenie urządzenia, które po zakończeniu danego zadania będzie można przeprogramować na wykonanie innego – w prosty, intuicyjny sposób. Jak mówią twórcy projektu „rozwiązanie jest dla użytkownika końcowego proste w obsłudze codziennej oraz w szybkim przezbrajaniu stanowiska bez wiedzy programistycznej, tak jak obsługuje się smartfon. Użytkownik końcowy może zmienić konfiguracje i nauczyć wykonywania zupełnie nowych zadań, co jest dziś potrzebą jednostek produkcyjnych związanych z branżą wojskową i lotniczą”. 

- Przed nami bardzo ciekawa i długa droga przy tworzeniu środowiska opartego o AI, które definitywnie musi być proste w obsłudze i całkowicie niezależne od interwencji programistów przy zmianach zadań robota. Chcemy by użytkownik za pomocą naszego programu nie tylko zlecał zadania do mobilnego wózka, ale przez niego komunikował się z robotem i wskazywał rodzaj zadań do wykonania przez urządzenie – podsumowuje Karol Lazarowski, Kierownik Zespołu Robotyków

Warto przypomnieć, że gdyńska firma Botsi jest integratorem robotyki i automatyki dla przemysłu, z bardzo dużym naciskiem na rozwój wiedzy. Własne projekty badawczo-rozwojowe podzespołów dla robotyki, m.in. chwytaków, głowic oraz gotowych urządzeń dla przemysłu plasują firmę jako jedną z najbardziej innowacyjnej w branży. Jest to firma o 100 % polskim kapitale, powstała z połączenia firm, tworzących polską robotykę i automatykę od ponad 20 lat.

  • ikonaOpublikowano: 01.06.2023 14:35
  • ikona

    Autor: Zygmunt Gołąb (z.golab@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 01.06.2023 15:00
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także