Komunikaty dla mediów

Nowe królowe na dachu urzędu. To będzie dobry sezon

nowe młode czerwiące matki pszczele z przezimowanych odkładów z ub.r., które zastąpią te wyeksploatowane z poprzednich lat.

Nowe młode czerwiące matki pszczele z przezimowanych odkładów z ub.r., które zastąpią te wyeksploatowane z poprzednich lat. W ubiegłym roku kolor opalitek, jakimi znakowało się królowe to kolor żółty - w tym roku będzie czerwony. fot. Wojciech Albecki

Nowe porządki w ulach na dachu Urzędu Miasta Gdyni. Młode pszczele matki, które wprowadzono do ula pod koniec kwietnia, zostały przyjęte i już składają jaja. Czy uda się pobić ubiegłoroczny rekord zbiorów miodu?

Przypomnijmy: na dachu Urzędu Miasta w Gdyni pszczoły zamieszkały trzy lata temu. Utrzymywane są we współpracy ze spółką OPEC. Wcześniej Rada Miasta Gdyni podjęła uchwałę, dzięki której mieszkańcy naszego miasta mogą zakładać własne pasieki w ogrodach i na dachach budynków. Miasto zachęcało i nadal zachęca do podejmowania tego działania, a ambasadorkami inicjatywy stały się właśnie pszczoły-urzędniczki. 

ule na dachu. Fot. Wojciech AlbeckiUle na dachu Urzędu Miasta w Gdyni. Fot. Wojciech Albecki 

Mieć własny ul 

W myśl przepisów uchwały, na posesjach leżących w granicach miasta, można trzymać do 8 rojów pszczół miodnych. Pasieki powinny znajdować się w odpowiedniej odległości od innych zabudowań lub – w przypadku konstrukcji stawianych na dachach – okien. W obu przypadkach należy zachować minimum 15 metrów odstępu. Z kolei by zminimalizować obawy i ryzyko związane z użądleniami przez pszczoły, do hodowli w Gdyni dopuszczone zostały tylko te linie i gatunki owadów, których utrzymywanie jest dozwolone na terenie województwa pomorskiego. 

Chcesz zacząć z własną pasieką? Posłuchaj ekspertów! 

Jak mówi Wojciech Albecki, wiceprezes Zarządu Rejonowego Koła Pszczelarzy w Gdyni, swoją  przygodę z pasiecznictwem najlepiej zacząć pod okiem innych doświadczonych pszczelarzy. 

- Można również korzystać z zasobów Internetu, ale trzeba to robić z rozwagą i krytycznie – zaznacza Wojciech Albecki dodając, że opierając swoją wiedzę jedynie na filmikach, zamieszczanych w sieci, często można trafić na zły tor. 

pszczoły um Gdynia. Fot. Wojciech Albecki
Pszczoły z ula na dachu UM Gdynia. Fot. Wojciech Albecki 

Jak zauważa, nie brakuje osób, które swoje błędne spostrzeżenia bez jakiegokolwiek sprawdzenia puszczają w wirtualny świat. 

- Warto również sięgnąć do literatury pszczelarskiej w formie tradycyjnej. Niejako biblią dla każdego pszczelarza jest pozycja „Gospodarka pasieczna” autorstwa Wandy Ostrowskiej – poleca Wojciech Albecki

Ze znalezieniem specjalistów i doświadczonych pszczelarzy w Gdyni nie ma problemu. W mieście funkcjonuje bowiem Rejonowe Koło Pszczelarzy, które jest członkiem Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Gdańsku. Gdyńskie koło działa w formie stowarzyszenia. Zebrania odbywają się cyklicznie co miesiąc – zawsze w pierwszy piątek miesiąca o godzinie 17:00 w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. 3 Maja

Pszczoły z Urzędu Miasta 

Pasieka znajdująca się na dachu budynku Urzędu Miasta w Gdyni stanowi dom dla czterech pszczelich rodzin z rasy Buckfast. W szczycie sezonu znajduje się tam od 50 tysięcy do nawet 100 tysięcy owadów. Wiosną i latem pszczoły pracują w pocie czoła. Zapylają okoliczne rośliny i produkują miód. 

Od maja do sierpnia złocisty przysmak zbierany jest przez doświadczonego pszczelarza opiekującego się urzędową pasieką – Wojciecha Albeckiego.

- W ubiegłorocznym sezonie odbyły się trzy miodobrania – w maju, lipcu oraz sierpniu. Ilość miodu, którą udało się podczas nich pozyskać, przerosła oczekiwania. Było to odpowiednio: 44 kg, 86 kg oraz 52 kg. Łącznie pozyskano więc aż 182 kilogramy miodu, czyli o 4 kg więcej niż w 2021 roku - informuje Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, nadzorujący pasiekę na dachu gdyńskiego magistratu. 

nowe królowe pszczół. fot. Wojciech Albecki

Nowe królowe w ulach na dachu UM Gdynia. Fot. Wojciech Albecki 

Nowe królowe w ulach 

Jak informuje Wojciech Albecki, w ulach przy al. Piłsudskiego nastąpiła zmiana pokoleniowa. Co to oznacza i z czego wynika? 

- To młode czerwiące matki pszczele, które przezimowały w ulach. Zastąpią one matki z poprzednich lat, które poznamy po żółtych opalitkach, czyli kółeczkach do znakowania królowej w ulu – tłumaczy Wojciech Albecki. - W ubiegłym roku kolor opalitek, jakimi znakowało się królowe, to kolor żółty, natomiast w tym roku będzie czerwony. Ale u nas na Wybrzeżu jeszcze nie ma tegorocznych matek pszczelich, gdyż trutnie dopiero są w stadium czerwia lub rozwijają się w ulach do nadejścia pory dojrzałości płciowej. Dzieje się to po upływie ok. 12-14 dnia życia trutnia. Pierwsze obloty trutni w naszych warunkach następują na ogół w połowie maja – dodaje Albecki. 

Młode matki pszczele już znoszą jajeczka 

Młode czerwiące matki pszczele z przezimowanych odkładów, zostały wprowadzone do ula pod koniec kwietnia. Co dalej? 

- Wszystkie nowe matki się przyjęły, zostały zaakceptowane w ulach – mówi Dorota Marszałek, zastępca naczelnika Wydziału Środowiska Urzędu Miasta w Gdyni. - Teraz tylko trzeba czekać, aż z ich jajeczek powstaną nowe pokolenia pszczół po nowej matce. Okres od złożenia jajeczka do imago, czyli narodzin owada doskonałego to 21 dni. Nowe matki już od kilku dni składają jajeczka – zaznacza Dorota Marszałek. 

pszczołu um gdynia. fot. Wojciech Albecki

Pszczoły z ula na dachu UM Gdynia. Fot. Wojciech Albecki

Pszczele rodziny, oprócz nowych matek, dostały już ramki z węzą, czyli woskiem z wzorem pszczelego plastra do odbudowy. Zyskały również nadstawki, czyli kolejne piętro ula, przeznaczone na zbiór miodu. Jak obfite będą tegoroczne zbiory? Przekonamy się już wkrótce, śledząc sekretne życie urzędowych pszczół.
 
 

  • ikonaOpublikowano: 09.05.2023 10:20
  • ikona

    Autor: Zygmunt Gołąb (z.golab@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.05.2023 15:50
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także