Komunikaty

Minęło sto lat a my nadal "od wesela do wesela"

Zdjęcie z próby spektaklu  „Od wesela do wesela” // fot. Bogna Kociumbas

Zdjęcie z próby spektaklu „Od wesela do wesela” // fot. Bogna Kociumbas

Dramat Stanisława Wyspiańskiego „Wesele” pierwszy raz został wystawiony w marcu 1901 roku. Teraz będziemy mogli go zobaczyć na deskach Teatru Gdynia Główna mieszczącego się w podziemiach gdyńskiego dworca. W dniach 2-3 marca odbędą się pokazy premierowe sztuki „Od wesela do wesela” na podstawie dzieła Wyspiańskiego. Reżyserii podjęła się Ewa Ignaczak.
 
W Gdyni zobaczymy skrót sztuki, która w oryginale ma trzy akty – realistyczny, symboliczno-wizyjny oraz przeplatający oba światy.
 
- Pod lupę wzięłam polską inteligencję. Zainteresowało mnie to w jakim stanie ducha i kondycji intelektualnej są ci, co odpowiadają za prawdę i myśl w danym narodzie. To jest fascynujące, że mija 118 lat i ciągle mamy „od wesela do wesela”, ciągle o tym samym. To tak jakbyśmy nic nie brali z doświadczeń naszej historii, nie wyciągali wniosków z popełnionych błędów – mówi Ewa Ignaczak, reżyser spektaklu. - Ten tekst będzie jeszcze długo aktualny. Chciałabym, aby przygotowany przez nas spektakl był jeszcze grany nawet za 50 lat – dodaje.


 
Tekst jest napisany wierszem, dialogi niosą za sobą dużą symbolikę, a przedstawiane wydarzenia mają drugie dno.
 
- Najbardziej zaskakuje aktualność tego tekstu. Przecież został on napisany ponad sto lat temu – mówi Ida Bocian, aktorka wcielająca się w sztuce w rolę Racheli. - Przygotowanie się do gry nie jest proste. Staramy się wszystko przekazać tak, aby współczesny widz mógł to drugie dno odkryć. W tej adaptacji Rachela jest pewnego rodzaju symbolem i to ona dąży do wywołania pewnego stanu w innych postaciach.
 
Twórcy sztuki chcą ponownie zadać niewygodne pytania polskiemu społeczeństwu. Czy będziemy umieli na nie odpowiedzieć? Czy potrafimy uczciwie skrytykować otaczającą nas rzeczywistość?
 
- Każdy człowiek ma w sobie taki mały pstryczek, który trzeba umieć przełączyć w zależności, o czym i do kogo się mówi. W tej roli jest dużo tematów osobistych i ogólnokrajowych. Trzeba w sobie odnajdować punkt widzenia poety. To wymaga dużej pracy - mówi Piotr Srebrowski, odgrywający rolę poety, głównego bohatera sztuki.

Premiera sztuki „Od wesela do wesela”  w reżyserii Ewy Ignaczak odbędzie się 2 i 3 marca o 19.00 w Teatrze Gdynia Główna (podziemia gdyńskiego dworca). Bilety w cenie 30-35zł. Spektakl trwa 70 minut i jest przeznaczony dla osób powyżej 15 roku życia.

obsada: Ida Bocian, Marta Jaszewska, Małgorzata Polakowska, Damian Bejgier, Jakub Mielewczyk, Piotr Srebrowski
reżyseria: Ewa Ignaczak
światło: Marzena Chojnowska

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 27.02.2018 09:19
  • ikona

    Autor: Lechosław Dzierżak (l.dzierzak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.02.2018 16:04
  • ikonaZmodyfikował: Lechosław Dzierżak
ikona