Komunikaty dla mediów

Spotkanie inaugurujące projekt Uczeń-Naukowiec

Zapraszamy na spotkanie inaugurujące projekt Uczeń-Naukowiec, realizowany w ramach ministerialnego programu edukacyjnego "Ścieżki Kopernika" oraz podsumowujące dwie edycje projektu InnovaBio Pomorze. Wydarzenie odbędzie się dnia 28 listopada (czwartek) o godz. 10.00 w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.

Program Spotkania:
10.00 - Powitanie i przedstawienie idei projektu „Uczeń-Naukowiec!”;
10.30 - dr hab. Michał Obuchowski, prof. GUM-ed: Wykorzystanie przetrwalników bakterii jako uniwersalnych nośników antygenów;
11.10 - dr Agnieszka Bernat-Wójtowska: Komórki macierzyste - nauka, terapia i hamburgery;
11.40 - mgr Michał Wójtowski: Potomkowie Frankensteina - obraz naukowca w literaturze i sztuce;
12.15 - Przerwa;
12.45 - Podsumowanie I oraz II edycji projektu InnovaBio Pomorze (prezentacje grup badawczych oraz wręczenie Certyfikatów InnovaBio Pomorze uczestnikom projektu).

Przedsięwzięcie "Ścieżki Kopernika" to grupa projektów mających na celu popularyzację nauki wśród członków lokalnej społeczności, w szczególności wśród młodzieży szkolnej. Konsorcja, składające się z co najmniej jednej jednostki naukowej i jednego podmiotu działającego na rzecz nauki wspólnie opracowują i realizują program działań promujących i upowszechniających działania naukowe oraz ich wyniki. W ramach konkursu wyłonionych zostało 16 projektów (po jednym na każde województwo), zwycięskim w województwie pomorskim okazał się projekt pt. "Uczeń-Naukowiec" przygotowany przez konsorcjum InnovaBio Pomorze, które tworzą Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku, I Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Gdyni oraz Laboratorium PPNT.

Projekt "Uczeń-Naukowiec" skierowany jest do młodzieży pomorskich szkół ponadgimnazjalnych.  Identyfikacja molekularna bakterii środowiskowych z użyciem nowoczesnych technik inżynierii genetycznej, opracowanie metody konstrukcji sztucznego rozsiewu roślin, czy  badanie czystości mikrobiologicznej zbiorników wodnych… to tylko niektóre z zagadnień, którym będą przyglądać się bliżej uczestnicy tych niezwykłych warsztatów!

Spośród wszystkich zgłoszeń wyłonionych zostało 40 uczestników, którzy stworzą 8 zespołów badawczych. Wspólnie zdobywać będą doświadczenie w pracy laboratoryjnej, rozwiną praktyczne umiejętności i nauczą się efektywnie pracować zarówno w grupie, jak i samodzielnie. A wszystko to pod czujnym okiem doświadczonej kadry naukowo-badawczej Laboratorium PPNT oraz Uniwersytetu Gdańskiego.

Kontakt: dr Joanna Głowacka, Laboratorium PPNT, al. Zwycięstwa 96/98, tel.: 58 698 21 34, e-mail:j.glowacka@gci.gdynia.pl.

  • ikonaOpublikowano: 25.11.2013 00:00
  • ikona

    Autor: Sebastian Drausal, Gdyńskie Centrum Kontaktu (s.drausal@gdynia.pl)

ikona