Komunikaty

Uczniowie w Gdyni bez biletów. Uchwała przyjęta

Darmowa komunikacja miejska dla uczniów od 1 czerwca fot. Zespół Wczesnej Edukacji nr 1 Gdynia Dąbrowa

Darmowa komunikacja miejska dla uczniów od 1 czerwca fot. Zespół Wczesnej Edukacji nr 1 Gdynia Dąbrowa

Rada Miasta Gdyni przyjęła uchwałę dotyczącą wprowadzenia w mieście bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Zameldowane w Gdyni dzieci i młodzież ucząca się, do ukończenia 20 roku życia, będzie mogła podróżować trolejbusami i autobusami ZKM po całej Gdyni bez ponoszenia opłat. Bezpłatne przejazdy wejdą w życie 1 czerwca br.
 
- Inicjatywa ta wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców miasta i jest kontynuacją naszej polityki prorodzinnej. Gdynia jako pierwsza gmina w Polsce wprowadziła w 2008 roku darmowy bilet dla rodzin wielodzietnych. Teraz do darmowych przejazdów upoważnione będą wszystkie dzieci do 20 roku życia zamieszkałe w Gdyni - mówi Beata Szadziul, wiceprzewodnicząca rady miasta. - Będąc w sieci związku metropolitalnego zdecydowaliśmy się podjąć tę uchwałę wspólnie ze współpracującymi z nami gminami.

W ramach realizacji polityki prorodzinnej oraz integracji komunikacji miejskiej w metropolii wprowadzone zostaną uprawnienia do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską na terenie Gdyni oraz liniami 105 i 305 do przystanku Kosakowo-Cmentarz - dla uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do 20 roku życia, zamieszkałych w Gdyni.

- Ten projekt dotyczy wprowadzenia darmowej komunikacji dla pewnej grupy osób. Równolegle obniżamy cenę biletu godzinnego na wszystkie linie, również pospieszne i nocne - mówi Marcin Wołek, radny miasta Gdyni. - Jednym z kluczowych argumentów, aby nie wprowadzać tego rozwiązania wcześniej był brak porozumienia między gminami. Teraz wspólnie z innymi gminami podjęliśmy decyzję, aby również przystąpić do takiego projektu - dodaje.
 
Na wnioski gmin, z którymi Gdynia zawarła porozumienia o realizacji zadań w zakresie lokalnego transportu zbiorowego wprowadzone zostaną analogiczne uprawnienia dla dzieci na obszarach tych gmin, tj. w Sopocie, Rumi, Żukowie, Kosakowie i Szemudzie.
 
Uprawnieniem do bezpłatnych przejazdów minibusami objęte będą też niepełnosprawne dzieci i uczniowie, do 20 roku życia, zamieszkali w Gdyni.
 
Jednocześnie obejmuje się uprawnieniem do korzystania z przejazdów bezpłatnych dzieci w wieku do 7 lat, niezależnie od miejsca ich zamieszkania, na obszarze całej sieci ZKM w Gdyni (do 31 grudnia roku ukończenia 7 lat na podstawie dokumentu stwierdzającego wiek dziecka).
 
Szacuje się, że wprowadzenie proponowanych zmian może spowodować utratę przychodów ze sprzedaży biletów w budżecie Gdyni na poziomie 5,9 mln zł.
 

Taniej przy zakupie biletów jednogodzinnych.

To nie koniec zmian. W celu uatrakcyjnienia podróżowania na podstawie biletów jednogodzinnych ważnych na wszystkich liniach, obniża się ich cenę z 4,80 zł na 4,20 zł w przypadku biletów normalnych i z 2,40 zł na 2,10 zł w przypadku biletów ulgowych.

  • ikonaOpublikowano: 28.03.2018 15:30
  • ikona

    Autor: Lechosław Dzierżak (l.dzierzak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.03.2018 15:42
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Wołowicz
ikona