Komunikaty dla mediów

#wGdyni koalicja w walce o zdrowie najmłodszych mieszkańców

27 czerwca obchodzimy Dzień walki z cukrzycą. Gdynia od lat prowadzi działania profilaktyczne w tym zakresie // mat. Fundacja Medicover

27 czerwca obchodzimy Dzień walki z cukrzycą. Gdynia od lat prowadzi działania profilaktyczne w tym zakresie // mat. Fundacja Medicover

27 czerwca obchodzimy Dzień Walki z Cukrzycą. To dobra okazja, aby pokazać, jak ważne są gdyńskie działania profilaktyczne dla młodzieży. Tego dnia zapraszamy na plac Grunwaldzki, gdzie odbędzie się piknik rodzinny z atrakcjami dla małych i dużych.

– Jakość i długość życia mieszkańców Gdyni to priorytet dla gdyńskiego samorządu. O zdrowie dzieci i młodzieży dbamy, prowadząc działania w różnych obszarach życia. Nie mamy wątpliwości, że kwestia otyłości i związanych z nią konsekwencji zdrowotnych jest poważnym problemem. Musimy się z nim zmierzyć i rzeczą kluczową jest realizacja świadomej strategii. Dlatego od 2018 roku realizujemy, wspólnie z Fundacją Medicover, program polityki zdrowotnej. Do tej pory wzięło w nim udział 258 gdyńskich rodzin, które przy wsparciu zespołu specjalistów zmieniają swój styl życia i skutecznie walczą z nadwagą. Program udowadnia, że walka o poprawę naszej świadomości w zakresie zdrowego stylu życia jest skuteczna i że przynosi zamierzone efekty – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – 27 czerwca obchodzimy Dzień Walki z Cukrzycą. Tego dnia zapraszam wszystkich gdynian na plac Grunwaldzki. Odbędzie się tam piknik rodzinny z atrakcjami dla małych i dużych.

W niedzielę, 27 czerwca na plac Grunwaldzki zawita piknik rodzinny. Odbędzie się on w godz. 11.00-13.00. Będzie można bezpłatnie skorzystać z porady dietetyka oraz sprawdzić skład ciała na wadze do bioimpedancji (zawartość tkanki mięśniowej, tłuszczowej, wody w organizmie). To również szansa na ustalanie wieku metabolicznego.

Ale na tym nie koniec – czas pandemii pokazał nam, jak trudno zadbać o odpowiednią ilość ruchu. Dlatego w ramach Dnia Walki z Cukrzycą każdy chętny będzie mógł wziąć udział w treningu prowadzonym przez Joannę i Krzysztofa Staniszewskich. Rozpocznie się on o godz. 11.30. Będzie to seria krótkich treningów dla małych i dużych. Trenerzy pokażą, jak prawidłowo ćwiczyć w każdych warunkach i bez specjalistycznego sprzętu.

Nie zabraknie również atrakcji dla dzieci. Będą bańki mydlane, kredowisko, czyli wspólne malowanie wielkoformatowego kosza na owoce, zawody w skakaniu przez sznur i gumę oraz zajęcia plastyczne, m.in. tworzenie stempli ziemniaczanych i obrazków.

Co ze sobą zabrać? Obowiązkowo butelkę wody i dobry humor!
 

Koalicja na rzecz dzieci


Aby wpłynąć na zmianę nawyków żywieniowych i na zwiększenie aktywności fizycznej dzieci, potrzebna jest koalicja – czyli zaangażowanie całej rodziny w działania profilaktyczne. W trakcie rocznego programu interdyscyplinarny zespół specjalistów wspiera uczestników we wprowadzaniu zmian prozdrowotnych. Tylko takie wieloaspektowe działanie ma szansę zaowocować trwałą zmianą stylu życia rodzin.

– Program walki z nadwagą i otyłością wśród młodych gdynian jest w całości finansowany ze środków budżetu miasta, a w związku z tym bezpłatny dla uczestników. Warunkiem włączenia się do programu jest zgoda rodziców. Bardzo się cieszę, że większość rodziców nie tylko zapisała swoje dzieci do programu, ale również bierze w nim udział poprzez uczestnictwo w zajęciach edukacyjnych i organizowanych wydarzeniach – mówi Anna Melki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia.

Do I edycji programu zakwalifikowało się 151 rodzin. W II edycji było to 107 rodzin. Przed każdą z nich otworzyły się nowe możliwości i wyzwania. Przez cały czas trwania programu uczestnicy są pod opieką doświadczonych specjalistów: lekarza, dietetyka, psychologa i specjalisty aktywności fizycznej. W każdej chwili mogą również zwrócić się do koordynatora programu. To bardzo ważne, ponieważ każda rodzina jest inna, wyjątkowa i wymaga indywidualnego podejścia. To właśnie zapewnienie możliwości indywidualnych konsultacji ze specjalistami gwarantuje uzyskanie dobrego efektu.





Pod okiem specjalistów rodziny stopniowo zmieniają swoje przyzwyczajenia. Nie chodzi jednak o to, aby wywrócić do góry nogami życie osób, które podjęły decyzję o zmianie swojego stylu życia na zdrowszy. Najskuteczniejsza jest metoda małych kroków. Gwarantuje ona, że zmiany nie są odczuwane zbyt dotkliwie. A to dlatego, że są wprowadzane stopniowo. Te małe zmiany przynoszą jednak wspaniałe efekty. Uczestnicy czują się lepiej, są pełni energii, łatwiej się koncentrują, co daje motywację do dalszego działania i wprowadzania kolejnych małych zmian w życiu.

– Zaczęliśmy od zwiększenia częstotliwości posiłków i zwrócenia uwagi na ich jakość, pijemy też więcej wody. Kiedy byliśmy w programie, syn zaczął chodzić piechotą do szkoły i zauważył, że ten codzienny ruch wiele zmienia. Dodatkowo jest teraz w okresie szybkiego wzrostu i chyba pierwszy raz w swoim życiu jest w tak dobrej formie. Czuje się doskonale i świetnie wygląda, a to ważne dla nastolatka – mówi pani Karolina Gąsiorowska, mama uczestnika programu.
 

Wspólnie łatwiej


Zarówno rodzicom, jak i dzieciom pomaga świadomość, że nie są osamotnieni w swoich zmaganiach. Biorąc udział w programie, młodzi ludzie zyskują poczucie, że wielu ich rówieśników boryka się z podobnymi problemami i wyzwaniami. Nawiązują nowe znajomości, przyjaźnie, wprowadzają zmiany w swojej diecie. Pierwsze sukcesy powodują, że odzyskują wiarę w siebie i poczucie, że mają wpływ na swoje życie. Stopniowo spotkania w ramach programu przestają być obowiązkiem, a stają się szansą na ciekawe spędzenie czasu. 

Ostatni rok realizacji programu był szczególnym wyzwaniem. Wybuch pandemii i czasowy lockdown spowodował, że spojrzeliśmy na kwestie zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej z innej perspektywy. Wsparcie specjalistów, walka, by nie zaprzepaścić osiągniętych przez uczestników programu efektów, była jeszcze ważniejsza. Zamiast tradycyjnie, w gabinecie, zorganizowano spotkania online, a szkolenia edukacyjne przybrały formę zdalnych webinariów. Była też możliwość telefonicznej konsultacji wyników badań z lekarzem.

– Zarówno dzieci, jak i ich opiekunowie śmiało testowali podsuwane przez nas nowe formy komunikowania się i udziału w warsztatach szkoleniowych – mówi Ismena Legieć-Wojciechowska, psycholog Fundacji Medicover. – Okazało się, że umiemy doskonale się przystosować do nowej sytuacji. My staraliśmy się dawać z siebie wszystko, by uczestnicy programu czuli się zaopiekowani, aby wiedzieli, że mogą na nas liczyć. Z ich strony widziałam ogromne zaangażowanie. Pomimo trudnej sytuacji, cały czas uczestniczyli w programie i starali się wypełniać zalecenia specjalistów. Doskonale sobie poradzili! 
 

Czas na wyniki


W grudniu 2020 roku zakończyła się pierwsza odsłona „Programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki i leczenia nadwagi i otyłości w populacji młodzieży w Gminie Miasta Gdyni na lata 2018 – 2020”. W jej efekcie całe rodziny zmieniły swój styl życia na zdrowszy. Wyniki przeprowadzonych badań wskazują na poprawę stanu zdrowia i kondycji najmłodszych mieszkańców Gdyni.

– Pierwsza edycja programu pokazała, że mimo trudnej sytuacji możemy zawalczyć o zdrowie najmłodszych. Rodziny biorące w niej udział pokazały, że jest to możliwe! Gdyński program ukończyło 93 uczestników. Ich centyl BMI zmniejszył się średnio o 4. Dla nich był to rok pełen nowych możliwości, wyzwań oraz niesamowitych sukcesów. Pacjenci przez cały okres trwania programu byli objęci opieką interdyscyplinarnego zespołu. Dzięki temu mogliśmy podejść do tematu chorób cywilizacyjnych holistycznie. To bardzo ważne, ponieważ każda rodzina jest inna, wyjątkowa i wymaga indywidualnego podejścia – mówi Kinga Knap, koordynatorka programu w Gdyni z Fundacji Medicover. – Uczestnicy II edycji programu są już za półmetkiem. Trzymamy mocno kciuki za utrzymanie dotychczas wprowadzonych zmian.
 
Dodajmy, że po sukcesie I edycji w kolejnym roku samorząd Gdyni zdecydował się na kontynuację programu, a jego realizację ponownie powierzono Fundacji Medicover. Starania miasta w walce z nadwagą i otyłością dzieci docenili również specjaliści. Za ten program gdyński samorząd został nagrodzony w III edycji konkursu „Zdrowy Samorząd”.

– Cieszymy się, że możemy dzielić się naszym doświadczeniem w realizacji programów profilaktyki zdrowotnej. Fundacja Medicover od ponad 8 lat współpracuje z przedstawicielami różnych miast w Polsce, by razem walczyć o zdrowsze jutro dla ich mieszkańców. Efekty programu w Gdyni pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość i jeszcze bardziej motywują nas do dalszej pracy. Chcemy dzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem współpracujących z nami specjalistów. W aktualnej sytuacji epidemicznej nie możemy zapominać, jak wielką rolę w kształtowaniu naszej odporności ma właściwe odżywianie i aktywność fizyczna. Naprawdę wiele zależy tu od nas. Poza tym efektem ubocznym zdrowszej diety i systematycznego, nawet niewielkiego wysiłku fizycznego, jest poprawa naszego nastroju. Dlatego bardzo polecam wprowadzanie drobnych zmian w naszym stylu życia – zachęca Marcin Radziwiłł, prezes Fundacji Medicover realizującej program w Gdyni.

  • ikonaOpublikowano: 24.06.2021 09:29
  • ikona

    Autor: Sylwia Szumielewicz - Tobiasz (s.szumielewicz@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 24.06.2021 16:15
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona