Komunikaty dla mediów

Wieże widokowe w Gdyni ponowie otwarte

Od 1 kwietnia br., po zimowej przerwie, dostępne są gdyńskie wieże widokowe. Punkty w Kolibkach oraz na górze Donas otwarte dla odwiedzających będą do 31 października. Poniżej zamieszczamy informacje dotyczące między innymi szlaków turystycznych a także parametrów konstrukcyjnych obiektów.

DONAS (Góra Donas)
Na najwyższym wzniesieniu w Gdyni, czyli na Górze Donas (205,6 m n.p.m.) jest otwarty taras widokowy na wieży telekomunikacyjnej. Z tarasu podziwiać można panoramę Gdyni, Sopotu i niektórych dzielnic Gdańska. W słoneczny dzień sięgnąć można wzrokiem aż za Półwysep Helski.
Wysokość tarasu: względna 26,5 m n.p.t., bezwzględna 232,1 m n.p.m.
Czynne w okresie od 1 kwietnia do 31 października w godz. 8.00 - 18.00. Wejście na taras jest dozwolone tylko przy dobrych warunkach pogodowych. Przy silnym wietrze, temperaturze poniżej 0°C, oblodzeniu konstrukcji,  w czasie mgły, opadów deszczu i śniegu, burz wieża jest zamknięta dla zwiedzających.  Wstęp jest bezpłatny. 
Przez Górę Donas przechodzi żółty szlak trójmiejski, ponadto wyznaczono czarny szlak łącznikowy oraz dwa szlaki dojściowe (czarny i żółty). Zamontowano 16 drogowskazów oraz ustawiono 4 tablice z mapami w następujących lokalizacjach:
1. ul. Rewerenda, ul. Rdestowa;
2. Donas wieża;
3. Dąbrowa, ul. Łanowa / Pokrzywowa;
4. Dąbrowa, ul. Miętowa pętla.
 
Wieża widokowa w Kolibkach
Wieża telefonii komórkowej w Kolibkach znajduje się na skraju Wysoczyzny Gdańskiej na wysokości ok. 85 m n.p.m. Taras widokowy udostępniony turystom umieszczony jest na wysokości 28 m nad poziomem terenu. Rozciąga się z niego widok na Zatokę Gdańską oraz Trójmiasto.
Powyżej tarasu zainstalowane są urządzenia telefonii komórkowej. Czynna w okresie od 1 kwietnia do 31 października w godz. 8.00 - 18.00. Wejście na taras jest dozwolone tylko przy dobrych warunkach pogodowych. Przy silnym wietrze, temperaturze poniżej 0°C, oblodzeniu konstrukcji, w czasie mgły, opadów deszczu i śniegu, burz wieża jest zamknięta dla zwiedzających. Wstęp jest bezpłatny. 
 
W pobliżu wieży widokowej przebiega szlak wejherowski od którego odchodzi szlak dojściowy do w/w wieży, ponadto wyznaczono żółty szlak pieszy o nazwie Kępa Redłowska oraz czarny szlak pieszy o nazwie „Do wieży kolibkowskiej". Zamontowano 16 drogowskazów oraz ustawiono 5 tablic z mapami w następujących lokalizacjach
1. Mały Kack (Bukowino), ul. Wielkopolska;
2. Kolibki, wieża widokowa;
3. Kolibki, Aleja Zwycięstwa;
4. Orłowo, molo;
5. Sopot Kamienny Potok, SKM.
  
W lipcu 2013 roku PTTK o/regionalny (zajmujący się oznakowaniem szlaków) dokonał sprawdzenia stanu technicznego tablic i drogowskazów umieszczonych na gdyńskich szlakach, natomiast w październiku 2013 roku dokonano napraw i uzupełnień w oznakowaniu na gdyńskich szlakach.

Góra Donas, mapa szlaków - pobierz,
Kolibki, mapa szlaków - pobierz.


  • ikonaOpublikowano: 01.04.2014 00:00
  • ikona

    Autor: Sebastian Drausal, Gdyńskie Centrum Kontaktu (s.drausal@gdynia.pl)

ikona