Stowarzyszenie Gdynian Wysiedlonych zaprasza na uroczystości upamiętniające 73. rocznicę wysiedlenia Polaków, mieszkańców Gdyni przez Niemców w latach 1939 - 1945. W programie: - niedziela, 14 października 2012 r., godz. 12.30 - kościół NSPJ w Gdyni Msza św. w intencji wysiedlonych gdynian, którzy zmarli, zostali rozstrzelani, zamordowani, zginęli na wysiedleniu i w transporcie oraz tych którzy powrócili do Gdyni;- wtorek, 16 października 2012 r., godz. 12.00 - dworzec PKP Gdynia Osobowa na budynku Dworca PKP przywrócenie i odsłonięcie oraz poświęcenie tablicy dotyczącej wysiedleń Polaków przez okupanta niemieckiego; wręczenie medali PRO PATRIA i PRO MEMORIA członkom stowarzyszenia; wystąpienie przedstawicieli władz samorządowych.Asysta Kompanii Honorowej Marynarki Wojennej, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.godz. 13.00 - Plac Gdynian Wysiedlonych - złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w miejscu gdzie oczekiwano na transport kolejowy.Uroczystości pod patronatem honorowym prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka.Przypomnijmy, że Gdynia liczyła przed wojną 127 tysięcy mieszkańców. Wysiedlono około 80 procent z nich. Były to pierwsze tego typu praktyki niemieckich okupantów w naszym kraju. Opublikowano: 10.10.2012 00:00 Autor: Sylwia Szumielewicz - Tobiasz (s.szumielewicz@gdynia.pl)