Stowarzyszenie Gdynian Wysiedlonych zaprasza na uroczystości upamiętniające 73. rocznicę wysiedlenia Polaków, mieszkańców Gdyni przez Niemców w latach 1939 - 1945. We wtorek, 16 października 2012 r., o godz. 12.00 na dworcu PKP Gdynia Główna zostanie odsłonięta i poświęcona tablica dotycząca wysiedleń Polaków przez okupanta niemieckiego; Podczas uroczystości nastąpi też wręczenie medali PRO PATRIA i PRO MEMORIA członkom stowarzyszenia. Zaplanowano także wystąpienie przedstawicieli władz samorządowych, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w asyście Kompanii Honorowej Marynarki Wojennej. O godz. 13.00 na placu Gdynian Wysiedlonych, w miejscu gdzie osoby wysiedlane oczekiwały na transport kolejowy, złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze. Uroczystości odbywają się pod patronatem honorowym Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka.Przypomnijmy, że Gdynia liczyła przed wojną 127 tysięcy mieszkańców. Wysiedlono około 80 procent z nich. Były to pierwsze tego typu praktyki niemieckich okupantów w naszym kraju. Opublikowano: 16.10.2012 00:00 Autor: Sylwia Szumielewicz - Tobiasz (s.szumielewicz@gdynia.pl)