Podczas 16. Ogólnopolskich spotkań podróżników, żeglarzy i alpinistów, w ramach konkursu „Poznaj się na Polaku”, wręczono nagrodę imienia Pawła E. Strzeleckiego. Wygrał reportaż filmowy Agaty Kochaniewicz, Roberta Rydzewskiego i Kingi Sielickiej „Święty M.”. Zwycięzcy otrzymali 5 tysięcy złotych.Dodatkowo, wyróżniono filmy Marcina Zielińskiego i Jakuba Pietrzaka "Kraina Wolności" o teksańskiej społeczności ludzi polskiego pochodzenia oraz Agnieszki Chmury "The Ordinary Stories of Polish Londoners", zbiór portretów młodej emigracji żyjącej dziś w Wielkiej Brytanii.Zwycięski reportaż jury doceniło za wrażliwość w opowiadaniu o życiu polskiego emigranta, przekazane emocje i pełną humoru narrację w kilku minutach kreślącą bogaty życiorys człowieka szukającego i odnajdującego swoje miejsce na Ziemi. Szczególne uznanie zdobył wybór głównego bohatera, celnie wpisujący się w ideę nagrody – niezwykłego Polaka, który swoją pogodą ducha wprowadza wiele ciepła i życzliwości do codziennej egzystencji wszystkich napotkanych ludzi. Przełamywanie stereotypów uczyniło całą historię nie tylko ciekawą, ale też dało jej pozytywne, ponadczasowe przesłanie. Wszystko okraszone atrakcyjnymi zdjęciami, które przenoszą widza do przepięknej Gwatemali.Warto wspomnieć, kim są osoby zasiadające w jury. Marek Kamiński – podróżnik, polarnik, zdobywca Północnego i Południowego Bieguna, Chris Niedenthal – fotograf, jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich, Tomek Michniewicz – dziennikarz, backpacker (osoba podróżująca indywidualnie, na własny rachunek), fotograf, autor bestsellerowej książki "Samsara. Na drogach, których nie ma" oraz Karolina Grabowicz-Matyjas - dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni.Patron nagrody - Paweł Edmund Strzelecki - to pierwszy Polak, który odbył indywidualną podróż naukową dookoła świata. Jego wyprawy do dziś imponują zasięgiem i rozmachem. To dzięki niemu najwyższy szczyt Australii nosi nazwę Góra Kościuszki. Z kolei pomysłodawcą konkursu "Poznaj się na Polaku", jest Muzeum Emigracji w Gdyni, które zachęcało zarówno doświadczonych globtroterów, jak i zwykłych turystów do uwiecznienia spotkania z Polakiem-emigrantem. I choć była to pierwsza edycja, organizatorzy już zapewniają, że podczas przyszłorocznych Kolosów Nagroda zostanie ponownie wręczona.Filmy "Święty M.", "Kraina wolności" oraz "The Ordinary Stories of Polish Londoners" można zobaczyć w serwisie Youtube.Kontakt: Joanna Wojdyło, rzecznik prasowy Muzeum Emigracji w Gdyni, tel.: 58 623 35 93, 606 167 972, e-mail: j.wojdylo@muzeumemigracji.pl. Opublikowano: 10.03.2014 00:00 Autor: Sebastian Drausal, Gdyńskie Centrum Kontaktu (s.drausal@gdynia.pl)