W dniach 25-30 listopada w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdyni (ul. Starowiejska 50) uruchomiony zostanie punkt bezpłatnego i anonimowego pobierania krwi w kierunku wykrycia wirusa HIV. Punkt będzie otwarty od poniedziałku do piątku, w godz. 15.00 – 18.00, w sobotę w godz. 11.00 - 15.00. Akcja związana jest z przypadającym 1 grudnia światowym dniem AIDS. Ważnym elementem akcji jest edukacja – zarówno przed testowa, kiedy specjalista pomaga określić czy dane okoliczności mogły doprowadzić do zakażenia u pacjenta – jak i po testowa kiedy obecność wirusa HIV została potwierdzona – mówi Małgorzata Kaszuba z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdyni. To, że akcja jest potrzebna potwierdzają dane za zeszły rok. U pięciu osób wynik badania był pozytywny (na 224 osoby, które się zbadały). Wszystkie zakażone osoby były w wieku 25-33 lata. Dla porównania w roku 2011 na podobną liczbę badań, wynik pozytywny miał tylko jeden test.Przystępujący do badania mogą liczyć na pełną anonimowość – podkreśla Katarzyna Laskowska z Sanepidu. W związku z tym akcja jest skierowana do wszystkich, nie tylko gdynian – dodaje. Badania finansowane są przez Gminę Gdynia. Opublikowano: 25.11.2013 00:00 Autor: Sebastian Drausal, Gdyńskie Centrum Kontaktu (s.drausal@gdynia.pl)