Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w składzie: Maja Kleczewska (przewodnicząca), Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek i Jacek Sieradzki, nagrodę główną w wysokości 50 tysięcy złotych przyznała Arturowi Pałydze za dramat „W środku słońca gromadzi się popiół”. W poetyckim utworze Artura Pałygi kapituła doceniła odwagę stawiania pytań o graniczne doświadczenia człowieka w sposób, który burzy myślowe schematy i przekracza dramatyczne konwencje". Artur Pałyga (ur. 1971 r.) pracuje, jako dramaturg, w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. W roku 2005 napisał musical dla klubu osiedlowego Guma balonowa. Następnie wygrał konkurs na sztukę o Bielsku-Białej, którą w 2006 roku zadebiutował na teatralnej scenie w bielskim Teatrze Polskim. Jego sztuki dwukrotnie zdobyły grand prix festiwalu R@Port w Gdyni (Żyd w reż. Roberta Talarczyka w 2008, Wszystkie rodzaje śmierci w reż. Pawła Passiniego w 2009). Spektakle na podstawie jego sztuk dwukrotnie zwyciężyły w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (Ostatni taki Ojciec, 2009 i Nieskończona historia, 2012). Jego teksty reżyserowali m.in.: Łukasz Witt-Michałowski, Paweł Passini, Piotr Ratajczak, Joanna Lewicka, Paweł Łysak, Jan Klata i Piotr Cieplak. Jego sztuki tłumaczono na niemiecki, angielski, francuski, rumuński, ukraiński, węgierski, kataloński.Artur Pałyga foto - pobierzMateriał wideo na YouTube Opublikowano: 18.11.2013 00:00 Autor: Sebastian Drausal, Gdyńskie Centrum Kontaktu (s.drausal@gdynia.pl)