Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza na otwarcie wystawy „Artyści sami o sobie. Autoportrety twórców polskich z kolekcji Andrzeja Cerlińskiego i Muzeum Miasta Gdyni", które odbędzie się w sobotę (29 września) o godz. 17.00. Kolekcja „Artyści sami o sobie" jest efektem wieloletnich starań gdyńskiego miłośnika sztuki - Andrzeja Cerlińskiego. Autoportretem, który zapoczątkował kolekcję, był obraz Konstantego Mańkowskiego, ucznia Jana Matejki, zakupiony w „Desie" w Krakowie w 1981 r. Sporą część kolekcji gdynianin zebrał w latach 80. XX w. Od końca lat 90. XX w. zbiór powiększył się ponad dwukrotnie i liczy obecnie ponad 200 obiektów. Dominują wśród nich wizerunki wykonane w XX wieku, ale odnaleźć też można prace XIX-wieczne i wcześniejsze. Najstarszym i najcenniejszym obiektem jest autoportret Jana Piotra Norblina, wykonany jak można przypuszczać przed 1774 r. Wśród artystów reprezentowanych w kolekcji wymienić można m.in.: Henryka Baranowskiego, Bolesława Czedekowskiego, Stanisława Gałka, Wojciecha Gersona, Stanisława Janowskiego, Józefa Mechoffera, Annę Halarewicz, Dariusza Kaletę, Kaspra Pochwalskiego, Marię Podlewską, Tadeusza Rychtera, Antoniego Suchanka. Wśród technik, w których wykonane są autoportrety, dominują: oleje na podłożu płóciennym, tekturowym, z dykty, sklejki, pojawiają się także akwarele, gwasze, pastele i miniatury na kości słoniowej. Kolekcję uzupełnia dokumentacja zebrana od artystów, ich rodzin, przyjaciół i znajomych, m.in.: zdjęcia portretowe artystów, korespondencja i dokumenty dotyczące malarzy, pamiątki osobiste, dyplomy, wyróżnienia i medale artystów. Wystawę dopełnia kilkanaście autoportretów z kolekcji Muzeum Miasta Gdyni. Wystawę będzie można oglądać do 2 grudnia, od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-17.00. Ceny biletów: normalny - 7 zł, ulgowy - 4 zł. W piątki wstęp wolny. Opublikowano: 27.09.2012 00:00 Autor: Bartosz _Matejko (2009)