Komunikaty dla mediów

Centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży otwarte

Drzwi ozdobione kwiatami i dużo osób

"Stacja Marzenie", Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Gdyni zostało uroczyście otwarte. Z lewej Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent, Marta Herstowska, ordynator, Wiesława Król, prezes oraz dziennikarze // fot. Aleksandra Regulska

W Gdyni powstała kolejna placówka dla najmłodszych w kryzysie psychicznym. W środę, 3 kwietnia uroczyście otwarto "Stację Marzenie" Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, w skład którego wchodzi Oddział Dzienny Psychiatryczny dla Dzieci wraz z Poradnią. Mali pacjenci pojawili się w nowym Centrum tuż po Świętach Wielkanocnych. To kontynuacja kompleksowego wsparcia zdrowia psychicznego, które Gdynia, jako jedno z nielicznych miast w Polsce, konsekwentnie wdraża od lat.


W Gdyni stale poszerza się oferta instytucji, które deklarują wsparcie psychiatryczne najmłodszym mieszkańcom miasta. Nowo otwarte Centrum przy ul. Ramułta 45 zastąpi Poradnię Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, która do niedawna działała przy ulicy Traugutta.
- Zdrowie mieszkańców jest wartością bezcenną, dlatego stale rozwijamy wsparcie zdrowia psychicznego, w tym wypadku dla najmłodszych mieszkańców miasta – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. – Otwarcie Centrum jest kolejnym krokiem w naszych działaniach, które prowadzimy w wielu obszarach wsparcia najmłodszych już wiele lat, poczynając od specjalistycznego wsparcia w szkołach i przedszkolach, przez rozwijanie opieki psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej. Nasze działania w tym względzie są źródłem inspiracji dla innych samorządów.
W nowym miejscu najmłodsi mają zapewnioną nie tylko opiekę psychiatryczną, psychologiczną i psychoterapię, ale także będą mogli korzystać z oferty oddziału dziennego.
- Zdrowie psychiczne najmłodszych jest niezwykle ważne i wszelkie formy wsparcia są tu na wagę złota – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Dlatego otwarcie oddziału dziennego to bardzo dobra wiadomość dla rodziców i dzieci, które zmagają się z problemami. Jestem przekonany, że ta placówka będzie dobrze służyć najmłodszym mieszkańcom.

Oferta Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, kierowana jest do wszystkich dzieci mieszkających w Gdyni, a także do uczącej się młodzieży pełnoletniej.
- Mamy doskonały zespół profesjonalistów z doświadczeniem w pracy z dziećmi i młodzieżą – mówi Wiesława Król, prezes zarządu Centrum. – Oferujemy zarówno psychoterapię, jak i leczenie psychiatryczne, terapię grupową i inne formy wsparcia.

Ordynatorem Centrum została dr Marta Herstowska, psychiatra dziecięcy. Wśród zespołu są psychoterapeuci, psychologowie oraz terapeuci zajęciowi – łącznie 20 osób.

Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży posiada umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia i na tej podstawie świadczenia zdrowotne dla osób ubezpieczonych udzielane są bezpłatnie.
Centrum działa w Gdyni – Grabówku przy ul. Ramułta 45 na II piętrze (w budynku Przychodni Lekarskiej ,,Grabówek'').

Przypomnijmy, że liczba ofert wsparcia dla dzieci i młodzieży w Gdyni wciąż się poszerza: od początku roku działa Gdyński Program Pomocy Dzieciom realizowany przez Centrum Medycy w Sercu Gdyni ze wsparciem UNICEF. A od grudnia 2022 roku działa Gdyński Zespół Wsparcia dla Oświaty wspierając dyrektorów oraz nauczycieli szkół i przedszkoli oraz oferując bezpłatne warsztaty terapeutyczne dla dzieci i młodzieży m.in. ze sztuczną inteligencją wykorzystywaną w terapiach - foką Paro. Wsparcie psychologiczne także w języku ukraińskim, można uzyskać w Spilno Gdynia.

W Gdyni działają 2 oddziały dzienne psychiatryczno–rehabilitacyjne dla dzieci (II poziom referencyjności), poza Centrum Zdrowia Psychicznego im. dr M.Tyszkiewicz, jest jeszcze odział Diagnoza i Terapia, który działa w budynku Przystani ul. Śmidowicza 49. Ta placówka dodatkowo otrzymuje od Gminy Miasta Gdyni dofinansowanie działania w zakresie wsparcia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w wysokości 200 tys. zł.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 03.04.2024 18:01
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 06.06.2024 13:56
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona