Komunikaty dla mediów

Depesza kulturalna

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z zegarem: wystawa fotografii Małgorzaty Szura Piwnik

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z zegarem: wystawa fotografii Małgorzaty Szura Piwnik "Sen o Gdyni"; wykład Piotra Metza "Mocniejsze uderzenie"; spacer architektoniczny Gdyńskiego Szlaku Modernizmu; oprowadzanie dr. Marcina Szerle po wystawie Muzeum Miasta Gdyni "Gdynia dzieło otwarte". Fot. materiały prasowe

Zapraszamy na bogaty przegląd bezpłatnych wydarzeń kulturalnych proponowanych przez gdyńskie instytucje kultury w tym tygodniu – koncerty, warsztaty, wykłady, spacery, oprowadzania kuratorskie, wystawy, pokazy filmowe, spektakle teatralna.

Kultura parkuje nad morzem

Kultura parkuje nad morzem

Przez całe wakacje, codziennie, plac przy ul. Zawiszy Czarnego 1 tętni życiem. Jest to efekt współpracy Miasta Gdyni trójmiejskimi artystami oraz gdyńskimi instytucjami kultury. Projekt jest jednocześnie kontynuacją zeszłorocznego programu wsparcia lokalnych artystów, którzy w wyniku sytuacji epidemicznej stracili możliwość prowadzenia swojej działalności. 

W tym tygodniu w programie:

Poniedziałek, 12 lipca, godz. 19.00
Trójmiejska Scena Alternatywna - koncert Renata Irsa.

Wtorek, 13 lipca, godz. Godz. 10.00
Warsztaty z Muzeum Miasta Gdyni - Nie chowaj głowy w piasek – warsztaty z budowania z piasku.

Wtorek, 13 lipca, godz. 18.00
Letnia Scena Blues Club - koncert Blues Jam Session.

Środa, 14 lipca, godz. 11.00
Biblioteka Gdynia zaprasza na cykl warsztatów artystycznych, na których chętnie powitamy wszystkie kreatywne dzieci lubiące twórczość plastyczną. Inspiracją do naszych projektów będą postaci z bajek. 
Uczestnicy zajęć stworzą własne przypinki i materiałowe torby ekologiczne – idealne do zabrania na plażę. Zaprojektujemy i namalujemy bajkowy mural, a także pokolorujemy trójwymiarową chatkę Baby Jagi
Zapisy: promocja@bibliotekagdynia.pl

Środa, 14 lipca, godz. 18.00
Letnia Scena Blues Club - koncert Jazz Jam Session.

Czwartek, 15 lipca, godz. 10.00
Warsztaty z Muzeum Emigracji w Gdyni - Wiszące słoiczki na nadmorskie skarby – warsztaty z wyplatania makramy.

Czwartek, 15 lipca, godz. 19.00
Letnia Scena Blues Club - koncert Piotra Bukartyka.

Piątek, 16 lipca, godz. 10, 11, 12, 13, 14.00
Centrum Joga i Pilates - warsztaty oparte  na doświadczeniu subtelnej, uważnej pracy z ciałem poprzez oddech, relaksację, jogę, pilates, intuicyjny ruch, bodyart. Nauczysz się jak obserwować swoje ciało, swój ruch, jak poruszać się bezpiecznie, aby chronić swój kręgosłup i utrzymać prawidłową postawę ciała. Poczujesz obniżony poziom stresu, wyciszysz umysł, zwiększysz siły witalne. Zajęcia przeznaczone są dla wszystkich bez względu na wiek i płeć.
  • Prowadzenie: Instruktorzy Centrum Joga i Pilates
  • Zapisy: n.osinska@gdynia.pl
  • Miejsce warsztatów: amfiteatr na Kamiennej Górze.

Piątek, 16 lipca, godz. 19.00
Letnia Scena Blues Club - koncert Radunia River Jazz Band.

Sobota, 17 lipca, godz. 11.00
Letnie Warsztaty dla dzieci „Podróże małe i duże” - cykl warsztatów kreatywnych, podczas których będziemy odkrywać wyjątkowe miejsca i wyjątkowych ludzi z różnych zakątków świata. To podróże w głąb siebie w poszukiwaniu inspiracji, kreatywności i sposobu przekazania swoich myśli za pomocą słowa i obrazu. To spotkanie ze sztuką, wiedzą i językiem angielskim.
Amerykański Pop Art – niepowtarzalny artysta Andy Warhol zabierze nas na spotkanie ze swoją sztuką, komiksem i popkulturą.
  • Warsztaty prowadzi: Beata Drukarczyk – animatorka z pasją i głową pełną pomysłów, znawczyni jęz. angielskiego oraz małej i wielkiej sztuki, ulubienica dzieci, miłośniczka przyrody i dobrych filmów.
  • Zapisy: beadrukarczyk@gmail.com
  • Wiek uczestników: 7-12 lat 

Sobota, 17 lipca, godz. 19.00
Letnia Scena Blues Club - koncert Radunia River Jazz Band.

Niedziela, 18 lipca, godz. 12.00
Eko kuchnia - Letnie skarby natury - warsztaty dla dorosłych.
Podczas warsztatu uczestnicy będą mieli okazję wspólnie przygotować spring rolls. Wykorzystane do tego zostaną lokalne i sezonowe warzywa oraz dzikie przysmaki prosto z naszych łąk i lasów. Będzie można dowiedzieć się, jak przygotować proste danie, zainspirowane starosłowiańskimi podaniami, w nowej wersji kuchni fusion.
  • Prowadzenie: Iwona Hinz – edukatorka, animatorka, prowadząca blog Istoty Roślin.
  • Zapisy: n.spychalska@gdynia.pl

Niedziela, 18 lipca, godz. 18.00
Letnia Scena Blues Club - koncert Sunday Funk.


Mocniejsze uderzenie – wykład Piotra Metza

Mocniejsze uderzenie – wykład Piotra Metza

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na kolejny wykład dziennikarza radiowego Piotra Metza z cyklu „Historia Rock’n’Rolla: Big Bit Walickiego”.

Jaki wpływ Franciszek Walicki, ojciec Big Bitu, animator kultury i innowator muzyczny, wywarł na popkulturę w kontekście Polski? Z jakich wzorców czerpał inspiracje przepuszczając ją przez własną wrażliwość i tworząc nową jakość na krajowej scenie muzycznej? Czy istniała „Bitelmania” w polskim wydaniu?

Podczas wykładu „Mocniejsze uderzenie” Piotr Metz skupi się na kulturotwórczej roli Radia Luksemburg, przełomowych dokonaniach grup takich jak m.in. Breakout oraz fenomenie pocztówek dźwiękowych.

Na wykład obowiązują zapisy poprzez formularz na stronie Muzeum Miasta Gdyni 

Środa, 14 lipca, godz. 17.00.

Muzeum miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, Gdynia.


Lato na Patio – pokazy filmowe

Lato na Patio – pokazy filmowe i warsztaty

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na kolejne spotkania z cyklu „Lato na Patio” – pokazy filmowe, warsztaty i inne atrakcje na Czerwonym Patio GCF.

„Ciao Italia!” - wieczór film,owy z Mayfly
Arturo musi wrócić w rodzinne strony, aby nie dopuścić do małżeństwa ukochanej z bossem mafii. W tym celu wstępuje w szeregi amerykańskiej armii, która przygotowuje się do lądowania na Sycylii.
  • Reżyseria: Piwrfrancesco Diliberto
  • Gatunek: komedia
  • Produkcja: Włochy 2016
  • Czas trwania: 95 minut
  • Tytuł oryginalny: In guerra per amore
Czwartek, 18 lipca, godz. 18.00.


Fotografować każdy może – warsztaty
Wielu z nas codziennie robi zdjęcia, ale jak sprawić, by inni chcieli je oglądać? Czym charakteryzuje się dobra fotografia? Jak ją wykonać? Jak osiągnąć zaplanowany efekt? Jaki sprzęt dobrać do własnych potrzeb? Na te i inne pytania odpowie Sławomir Pultyn, fotograf i operator filmowy, wykładowca Gdyńskiej Szkoły Filmowej.
  • Uczestnicy powinni mieć własny sprzęt: aparaty fotograficzne albo smartfony.
  • Liczba miejsc ograniczona.
  • Zapisy: edukacja@gcf.org.pl
  • Dla młodzieży w wieku od 10 do 15 lat.
Piątek, 16 lipca, godz. 15.00


„Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” – wieczór filmowy z Aurorą
Siedmioro długoletnich przyjaciół spotyka się na kolacji. Dla urozmaicenia wieczoru rozpoczynają zabawę polegającą na dzieleniu się między sobą treścią każdego SMS-a, e-maila lub rozmowy telefonicznej, jakie otrzymują w trakcie spotkania.
Kiedy tym samym wiele tajemnic zaczyna wypływać na światło dzienne, niewinna gra rodzi konflikty, które niełatwo będzie zażegnać…
  • Reżyseria: Paolo Genovese
  • Gatunek: komediodramat
  • Rok produkcji: 2016
  • Czas trwania: 97 minut
  • Tytuł oryginalny: Perfetti sconosciuti
Niedziela, 18 lipca, godz. 18.00

GCF, plac Grunwaldzki 2, Gdynia


Sen o Gdyni – wystawa fotografii Małgorzaty Szura Piwnik

Sen o Gdyni – wystawa fotografii Małgorzaty Szura Piwnik

„Sen o Gdyni" wizualne historie, to wystawa plenerowa przedstawiająca cykl fotografii który powstał na przestrzeni ostatnich 3 lat. Gdyńskie kadry uchwycone poza sezonem turystycznym ukazują miasto z innej perspektywy. W nocnych światłach, we mgle, deszczu i śniegu kiedy miasto pokazuje swoje drugie oblicze i piękno, a jego energia płynie z przestrzeni i perspektywy miejsc.

- Chciałabym żebyście doświadczyli tych niezwykle ulotnych chwil i odnaleźli w nich duszę miasta – mówi Małgorzata Szura Piwnik, autorka fotografii.

Artystka jest mieszkanką Gdyni. Podczas spacerów po mieście nigdy nie rozstaje się aparatem. Pasjonatka fotografii analogowej i podróży. Wielokrotnie nagradzana i wyróżniana, szczególnie dumna z Grand Prix 2020 National Geographic Polska, II miejsca i wyróżnienia w Międzynarodowych Konkursach IPA I FAPA.

Sobota, 17 lipca – otwarcie wystawy, która czynna będzie przez 14 dni.

Gdynia, ul. Zawiszy Czarnego (przy Muzeum Miasta Gdyni).

Wystawa powstała dzięki wsparciu Miasta Gdyni.


Gdynia o 10:00 – spacer z przewodnikiem

Gdynia o 10:00 – spacer z przewodnikiem

„Gdynia o 10:00” – to druga edycja autorskiego projektu Gdyńskiej Rady Turystycznej. W każdą sobotę od lipca do końca września o godzinie 10:00 na niezwykłe spacery zapraszają uznani i lubiani gdyńscy przewodnicy.

Trasa Witomino: Hotel Morski – trasa leśna – prowadz Joanna Statuch
Trasa Morska: Hotel Dom Marynarza - Muzeum Marynarki Wojennej – prowadzi Danuta Ślipy (zwiedzanie wystawy głównej MMW po zakupie biletu wg obowiązującego cennika)

Zapisy: Miejska Informacja Turystyczna, tel. 58 622 37 66, od poniedziałku do piątku, godz. 9.00-18:00.

Sobota, 17 lipca, godz. 10.00


Wakacje z modernizmem – spacer architektoniczny

Wakacje z modernizmem – spacer architektoniczny

Gdyński Szlak Modernizmu zaprasza na letnią odsłonę spacerów architektonicznych w cyklu „Wakacje z modernizmem".

Spacery rozpoczynają się w soboty o godz. 14.00.

Trasy w lipcu:
„Szlakiem Starowiejskiej, czyli jak zmieniała się architektura Gdyni”
„Szlakiem hitów modernizmu, czyli co trzeba w Gdyni zobaczyć"

Spacery prowadzą certyfikowani przewodnicy Gdyńskiego Szlaku Modernizmu, w tym doświadczeni badacze gdyńskiej architektury. W trakcie spacerów zaplanowano wejścia do kilku wybranych obiektów - w tym modernistycznych kamienic na trasach spacerów.

Na każdym spacerze Mini Konkursy z nagrodami oraz Foto Konkurs na relację 3-5 fotografii z każdej z trasy (wyniki po zakończeniu cyklu).

Sobota, 17 lipca, godz. 14.00.

Start: Gdynia InfoBox.


2021: Odyseja Lemowska – spektakle teatralne

2021: Odyseja Lemowska – spektakle teatralne

Teatr Gdynia Główna zaprasza na prezentacje czterech spektakli teatralnych opartych o prozę Stanisława Lema w ramach projektu 2021: Odyseja Lemowska.

Gdynia stanie się sceną czterech teatralnych adaptacji prozy słynnego polskiego pisarza i futurologa. Widzów czeka więc podróż między jawą oraz snem, rozmowy z intrygującym robotem, radykalna naprawa historii ludzkości i sądowa próba rozstrzygnięcia dylematów cyborgizacji.

Fantastyczne przedstawienia zaprezentujemy w ciekawych i nieoczywistych przestrzeniach Gdyni i stworzymy w mieście naszą wersję Kongresu Futurologicznego. Każdy spektakl będzie więc wykładem prezentowanym na tym wydarzeniu, a widzów zaprosimy do wcielenia się w role dociekliwych naukowców uczestniczących w prezentacjach. Aktywny udział w kongresie jest mile widziany!

Projekt stanie się częścią narodowej akcji #ROKLema i zaskoczy publiczność wyjątkowo błyskotliwymi i aktualnymi wątkami prozy Lema. Przedstawienia udowodnią również, że przyszłość z utworów tego pisarza często jest już naszą teraźniejszością.

Spektakle grane są plenerowo. W każdej lokalizacji prezentujemy cztery tytuły - dwa spektakle dziennie grane jeden po drugim, w ciągu kolejnych dwóch dni.
Pierwszego dnia wydarzenia prezentujemy spektakle „Kongres Futurologiczny" i „Czy Pan istnieje, Panie Johns?", drugiego dnia na scenie pokazujemy spektakle „Teohiphip" i „Maska".

Sobota – niedziela, 17 – 18 lipca, godz. 19.00.

Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 3, ul. Nagietkowa 73, Gdynia Dąbrowa.

Projekt jest finansowany ze środków Miasta Gdyni.


Gdynia – dzieło otwarte – oprowadzanie dr. Marcina Szerle po wystawie

Gdynia – dzieło otwarte – oprowadzanie dr. Marcina Szerle po wystawie

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na oprowadzanie dr. Marcina Szerle po wystawie stałej Muzeum.

Historia Gdyni, jak każda porządna historia, ma wiele wątków. Jedne są bardzo ważne, inne mniej; jedne są wyraźne, inne ukryte. U początków Gdyni łatwo uchwycić wątki najważniejsze: z jednej strony marzenie o Polsce nowoczesnej, dynamicznej, śmiało patrzącej w przyszłość, z drugiej – zakorzeniony w narodowej historii romantyczny patriotyzm. Modernizacyjny wysiłek młodego państwa, które pragnęło nadrobić cywilizacyjne zapóźnienie, spotkał się więc z potrzebą służby ojczyźnie. Bez tego spotkania nie byłoby Gdyni, nie powstałby wzniesiony od podstaw wielki nadbałtycki port ani rosnące w „amerykańskim” tempie miasto, które stały się rychło przedmiotem powszechnej dumy.

O wielowątkowej historii Gdyni opowie dr Marcin Szerle podczas niedzielnego oprowadzania po wystawie stałej „Gdynia – dzieło otwarte”

Na oprowadzanie obowiązują zapisy poprzez formularz na stronie Muzeum Miasta Gdyni.

Niedziela, 18 lipca, godz. 14.00.

Muzeum miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, Gdynia.


Rodzinne spacery po wystawie „Klimaks”

Rodzinne spacery po wystawie „Klimaks”

Muzeum Emigracji zaprasza rodziny z dziećmi w wieku 5-12 lat na oprowadzanie po nowej wystawie czasowej „Klimaks”.

Podczas wspólnej zabawy dowiemy się, dlaczego Polacy podczas przeprowadzki do Ameryki Południowej, pakowali do walizek ciepłe ubrania. Poznamy także tajemnicze wiadomości, które przekazują nam rośliny.

Obowiązują zapisy: warsztaty@muzeumemigracji.pl (prosimy podać imię i nazwisko dziecka, jego wiek, numer telefonu opiekuna)

Niedziela, 18 lipca, godz. 11.00.

Muzeum Emigracji, ul. Polna 1, Gdynia

  • ikonaOpublikowano: 12.07.2021 15:19
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.07.2021 15:53
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona