Służą pod flagą NATO, niszczą powojenne uzbrojenie minowe spoczywające na dnie mórz Europy Północnej, uczestniczą w krajowych i międzynarodowych ćwiczeniach na morzu - to tylko część zadań okrętów 13. Dywizjonu Trałowców. W piątek, 5 kwietnia 2013 r., mija 67 lat od utworzenia tej jednostki. Uroczystości rocznicowe rozpoczną się o godz. 8.00 podniesieniem wielkiej gali na wszystkich okrętach dywizjonu. Potem - „Dzień Otwartych Koszar". W godz. 9.00-13.30 będzie można wejść do portu wojennego (ul. Śmidowicza, za gdyńskim terminalem kontenerowym) i uczestniczyć wraz z marynarzami w ich święcie. Będzie można zobaczyć pokazy, uzbrojenie i wyposażenie jednostek dywizjonu, a także dowiedzieć się, jak wygląda służba na okrętach. W programie: - godz. 9.00-10.00 - pokaz sprzętu i uzbrojenia niszczyciela min ORP „Mewa" i Grupy Nurków Minerów;- godz. 10.00-11.00 - pokaz ratownictwa morskiego;- godz. 11.00-12.00 - pokazowe gaszenie pożarów i udzielanie pierwszej pomocy na ORP „Wdzydze";- godz. 10.00-13.00 - dla przybyłych gości serwowana będzie marynarska grochówka z kuchni polowej. 13. Dywizjon Trałowców jest jednostką przeznaczoną do wykonywania zadań obrony przeciwminowej - trałowania, poszukiwania, wykrywania i niszczenia min, niszczenia zagród minowych oraz obrony przeciwminowej zespołów okrętów na przejściu morzem. Jeden z okrętów wchodzący w skład dywizjonu, niszczyciel min ORP „Mewa", był pierwszym w Polsce, który na stałe podniósł flagę Paktu Północnoatlantyckiego. Było to w 2002 r., kiedy to okręt wszedł w skład Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO. Obecnie, od stycznia br., w składzie tego Zespołu operuje niszczyciel min ORP „Czajka". Marynarka Wojenna zaprasza na uroczystość przedstawicieli mediów. Kontakt z oficerem prasowym 3. Flotylli Okrętów: kpt. mar. Piotr Wojtas, tel. 601 301 381, e-mail: pwojtas@gmail.com. Opublikowano: 04.04.2013 00:00 Autor: Bartosz _Matejko (2009)