Dzisiaj przypada 25. rocznica wizyty Jan Pawła II w Gdyni. 11 czerwca 1987 r. Ojciec Święty odprawił Mszę św. na Skwerze Kościuszki i wygłosił przemówienie do ludzi morza. Z tej okazji do końca czerwca w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) i Gimnazjum nr 3 (ul. Gospodarska 1) oglądać można wystawy związane z Janem Pawłem II. W Muzeum Miasta Gdyni prezentowana jest wystawa zdjęć pochodzących z ogłoszonego w 2005 r. konkursu „Dałeś nam siłę, wiarę i nadzieję - Ojciec Święty w pamięci gdynian". Nadesłane wówczas prace ułożyły się w dwa bloki tematyczne - jeden nawiązujący do wizyty Jana Pawła II w Gdyni w czerwcu 1987 r. i drugi dotyczący uroczystości żałobnych i pogrzebowych po śmierci Ojca Świętego. Na wystawie obejrzeć można wybrane nagrodzone zdjęcia opisujące klimat schyłku lat 80., nastrój towarzyszący wizycie Jana Pawła II, a przede wszystkim będące zapisem emocji i oczekiwań. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii miasta i na długie lata zapisało się w pamięci gdynian, wpływając na późniejszy bieg zdarzeń w kraju. W Gimnazjum nr 3 przy ulicy Gospodarskiej 1 w Gdyni Chyloni prezentowana będzie autorska wystawa znanego trójmiejskiego fotoreportera Roberta Kwiatka „Śladami Ojca Świętego". Jej otwarcie z udziałem autora zdjęć odbędzie się dzisiaj (11 czerwca) o godz. 18.00. Wstęp wolny. Zdjęcia są zapisem pielgrzymek Jana Pawła II, a zarazem osobistą wypowiedzią ich autora, dla którego możliwość kontaktu - czasem bezpośredniego - z Ojcem Świętym była zawsze doświadczeniem odbieranym bardzo głęboko. Wystawę będzie można oglądać do 30 czerwca od poniedziałku do piątku w godz. 16.00-21.00, w soboty i niedziele w godz. 9.00-15.00. Opublikowano: 11.06.2012 00:00 Autor: Bartosz _Matejko (2009)