Spektakl Teatru Miejskiego „Idąc rakiem", sztukę Güntera Grassa w adaptacji Pawła Huellego i reżyserii Krzysztofa Babickiego, będzie można obejrzeć 5 lutego o godz. 20.20 na kanale TVP Kultura. Około 20 mil morskich od Łeby, ponad 40 metrów pod wodą, na dnie Bałtyku spoczywa wrak dawnego niemieckiego statku pasażerskiego „Wilhelm Gustloff". W 1945 r. wypłynął on z portu w Gdyni w rejs ewakuacyjny, z tysiącami ludzi na pokładzie. Został zatopiony przez radzieckie torpedy tuż po wypłynięciu. Uratowało się niewielu. Wśród nich Tulla Pokriefke i jej syn, narodzony tej tragicznej nocy - bohaterowie „Idąc rakiem". Katastrofa na każde z nich wpłynęła inaczej. Tulla wciąż pielęgnuje w sobie pamięć o niej, syn - przeciwnie - pragnie o wszystkim zapomnieć. Dopiero Konrad, wnuk Tulii, zainfekowany opowieściami babki, podejmuje - na swój sposób - temat bolesnych, wojennych wspomnień. Za pomocą internetu próbuje rozwiązać zagadki przeszłości i wymierzyć dziejową sprawiedliwość. Jest i druga dobra wiadomość. Spektakl „Bóg" Woody'ego Allena w reżyserii Grzegorza Kempinsky'ego został zaproszony do Teatru Śląskiego w Katowicach, gdzie 27 stycznia będzie można go zobaczyć w ramach VI Katowickiego Karnawału Komedii. „Bóg" to wybuchowa mieszanka błyskotliwych żartów ze sztuki, misji teatru i aktorów. Dwóch Greków, Pisarz i Aktor, zastanawia się nad zakończeniem sztuki zgłoszonej na Festiwal Dramatu. Nagle jednak, okazuje się, że wszystko jest fikcją; i oni sami, i publiczność, która przyszła do teatru, i coraz to nowe, pojawiające się na scenie postaci. Nie ma siły, by nie wynikło z tego jakieś zabawne zamieszanie... Materiały zdjęciowe w serwisie foto: http://www.gdynia.pl/dlamediow/7031_82004.html. Opublikowano: 10.01.2013 00:00 Autor: Bartosz _Matejko (2009)