Dzisiaj, 31 maja 2013 r., w Gdyni mija termin składania deklaracji o odpadach. Dotychczas złożono ich blisko 15 tysięcy. To bardzo dobry wynik, bowiem Miasto oczekuje na 17 tysięcy deklaracji. Przypominamy, że dzisiaj do godz. 18.00 deklaracje można składać:- w sali 107 w budynku Urzędu Miasta Gdyni przy ul. 10 Lutego 24;- przy stanowiskach 4 i 5 w sali obsługi mieszkańców w Urzędzie Miasta Gdyni przy al. Marsz. Piłsudskiego 52/54;a do godz. 16.00 w budynku „Domu Rzemiosła" przy ul. 10 Lutego 33, pokój 502. Osoby, które z różnych powodów nie zdążą złożyć deklaracji dzisiaj, będą mogły zrobić to jeszcze jutro, 1 czerwca 2013 r., w godz. 8.00-14.00, przy stanowiskach 4 i 5 w sali obsługi mieszkańców w Urzędzie Miasta Gdyni przy al. Marsz. Piłsudskiego 52/54. Kampania informacyjno-edukacyjna „Śmieci od nowa" Jutro rozpoczyna się także kolejny etap kampanii informacyjno-edukacyjnej dotyczącej segregacji odpadów „Śmieci od nowa". Akcja będzie prowadzona podczas festynów organizowanych przez rady dzielnic. Pierwszy już jutro, 1 czerwca 2013 r., na terenie Zespołu Szkół Ekologicznych (Gdynia Cisowa, ul. Chylońska 237). Start o godz. 10.00. W programie m.in.:: eco-driving, hybrydowy samochód, wszystko dla zdrowia i urody, spotkanie ze stylistką, wizażystką i projektantką mody, naturalna biżuteria i ozdoby, gry i zabawy sportowe, zdrowa żywność, konkursy ekologiczne. Akcja informacyjna będzie prowadzona również:- 2 czerwca 2013 r. - Wzgórze św. Maksymiliana, na terenie ogródków działkowych przy al. Zwycięstwa; - 8 czerwca - Chylonia, w ramach Święta ulicy Chylońskiej; - 22 czerwca - Obłuże, podczas festynu rodzinnego w Parku przy Stawku; - 30 czerwca - Orłowo, podczas festynu dzielnicy. Plakaty informujące o zasadach segregacji odpadów znajda się w środkach komunikacji miejskiej. Plakaty trafią w najbliższych tygodniach do wszystkich wspólnot oraz spółdzielni. Będzie można wywiesić je w klatkach schodowych i na tablicach informacyjnych. Przed 1 lipca do bardzo dużej liczby gospodarstw domowych, za pośrednictwem spółdzielni i wspólnot, trafia ulotki ze szczegółowymi informacjami, jak segregować odpady. Wystawki w Gdyni jeszcze przed wakacjami Wsłuchując się w liczne głosy mieszkańców Gdyni, Urząd Miasta Gdyni we współpracy z PRSP Sanipor Sp. z o.o. zdecydował o przeprowadzeniu jeszcze przed wakacjami zbiórki odpadów wielkogabarytowych, tzw. „wystawek". W pięć kolejnych sobót czerwca, we wszystkich dzielnicach Gdyni, zgodnie z ustalonym harmonogramem (tabela poniżej), będzie można pozbyć się bezpłatnie starych tapczanów, lodówek i innych zalegających w domu gratów. Data zbiórki Dzielnice objęte zbiórką1 czerwcaPogórze, Obłuże, Oksywie, Babie Doły, Pustki Cisowskie - Demptowo,8 czerwcaChylonia, Cisowa, Grabówek, Leszczynki, Działki Leśne15 czerwcaŚródmieście, Kamienna Góra, Wzg. Św. Maksymiliana, Witomino - Radiostacja, Witomino - Leśniczówka,22 czerwcaRedłowo, Orłowo, Mały Kack 29 czerwcaChwarzno - Wiczlino, Wielki Kack, Karwiny, Dąbrowa Zasady odbioru odpadów są takie same jak w dotychczasowych edycjach wystawek: mieszkańcy poszczególnych dzielnic wystawiają odpady w soboty do godziny 12.00 przy pergoli śmietnikowej, przed własną posesją lub na chodniku przy krawężniku. Zbierane są wyłącznie odpady wielkogabarytowe pochodzące z gospodarstw domowych, takie jak: meble, sprzęt elektryczny i elektroniczny, armatura sanitarna, okna, drzwi, dywany, opony itp. Prosimy mieszkańców, aby nie wystawiali odpadów zmieszanych oraz niebezpiecznych. Zorganizowanie wystawki było możliwe dzięki porozumieniu, jakie Miasto Gdynia zawarło z firmą PRSP Sanipor Sp. z o.o. Porozumienie to zakłada również, że do końca roku 2013 wszyscy mieszkańcy zabudowy jednorodzinnej otrzymywać będą bezpłatnie worki do gromadzenia odpadów selektywnych. Pierwszy zestaw worków na plastik, papier i szkło zostanie dostarczony do każdego domu jednorodzinnego pod koniec czerwca - każdy następny worek będzie przekazywany w zamian za worek wypełniony surowcami.Ostatnie wiosenne zbiórki odpadów niebezpiecznych Komunalny Związek Gmin organizuje dla mieszkańców Gdyni Objazdową Zbiórkę Odpadów Niebezpiecznych (OZON). W trakcie postoju specjalnie oznakowanego pojazdu, mieszkańcy mogą nieodpłatnie oddać odpady niebezpieczne, takie jak:- sprzęt elektryczny i elektroniczny (nie większy niż telewizor)- resztki farb, lakierów, klejów, rozpuszczalniki - środki ochrony roślin i owadobójcze- zużyte kartridże, tonery, przepracowane oleje- przeterminowane lub tylko częściowo wykorzystane leki- świetlówki, żarówki energooszczędne, termometry- przełączniki, baterie i akumulatory. Uwaga! Odpady niebezpieczne należy osobiście dostarczyć do samochodu i przekazać obsłudze. Zbiórka nie dotyczy odpadów niebezpiecznych powstających w wyniku działalności gospodarczej. Ostatnie dwa terminy, w których będzie można oddać odpady niebezpieczne wiosną, to: Orłowo, Mały Kack, Redłowo6.06.2013 r.Karwiny, Dąbrowa, Wielki Kack7.06.2013 r.8.30 Szkoła Podstawowa nr 13, ul. Halicka 8 9.10 Zespół Szkół nr 6, ul. Wrocławska 529.50 Technikum Transportowe, al. Zwycięstwa 19410.30 Zespół Szkół Administracyjno-Ekonomicznych, ul. Orłowska 5711.10 Zespół Szkół nr 5, ul. Orłowska 27/3311.50 - 12.30 Szkoła Podstawowa nr 34,ul. Cylkowskiego 58.30 Szkoła Podstawowa nr 20, ul. Starodworcowa 369.10 Zespół Szkół nr 10, ul. Staffa 109.50 Zespół Szkół nr 13, ul. Chwaszczyńska 2610.30 Szkoła Podstawowa nr 45, ul. Wiczlińska 3311.10 - 11.50 Zespół Szkół nr 14, ul. Nagietkowa 73 Przypominamy, że odpady niebezpieczne można oddać także w Punktach Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych (PZON). Na terenie Gdyni znajduje się pięć takich punktów:- przy ul. Konwaliowej 1 (czynny pon-sob 8.00 - 19.00);- przy ul. Chylońskiej 301 (czynny pon i śr 14.00 - 17.00 oraz sob 11.00 - 15.00);- przy ul. Żeliwnej 3 (czynny wt i czw 14.00 - 17.00 oraz sob 11.00 - 15.00);- przy ul. Brzechwy 7 (czynny wt i czw 14.00 - 17.00 oraz sob 10.00 - 14.00);- przy ul. Kasztanowej 4a (czynny wt i czw 14.00- 17.00 oraz sob 10.00 - 14.00).Odpady niebezpieczne zbierane są także w systemie pojemnikowym:- pojemniki do zbiórki baterii ustawione są w placówkach oświatowych, sklepach, spółdzielniach mieszkaniowych, Urzędzie Miasta Gdyni;- pojemniki do zbiórki przeterminowanych lub niewykorzystanych lekarstw ustawione są w przychodniach oraz aptekach. Dokładny wykaz punktów, w których oddać można baterie oraz leki, a także mapki dojazdu do Punktów Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych (PZON) dostępne są na stronie internetowej Związku: http://www.kzg.pl/. Przypominamy, że przy zakupie nowego sprzętu elektrycznego i elektronicznego sprzedawca (detaliczny i hurtowy) ma obowiązek przyjąć bezpłatnie zużyty sprzęt w ilości nie większej niż sprzedany nowy sprzęt tego samego rodzaju, natomiast jeśli naprawa sprzętu okaże się nieopłacalna - sprzęt można nieodpłatnie zostawić w punkcie serwisowym. Więcej informacji na temat zbiórki udziela:Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chyloni", ul. Konwaliowa 1, 81-651 Gdynia;gospodarka odpadami: tel. 58 624 66 11, e-mail: dgo@kzg.pl. Opublikowano: 31.05.2013 00:00 Autor: Bartosz _Matejko (2009)