II Liceum Ogólnokształcące w Gdyni (ul. Wolności 22B) zaprasza na wernisaż wystawy „Kresy w fotografii Henryka Poddębskiego", który odbędzie się w piątek (9 listopada) o godz. 18.00. Dzień później, w sobotę (10 listopada), w Caffe Anioł (ul. Kilińskiego 6) odbędzie się spotkanie z Leszkiem Dulikiem - wydawcą albumu, z którego pochodzą prezentowane na wystawie zdjęcia. Początek o godz. 16.00. Henryk Poddębski (1890-1945) to jeden z najznakomitszych przedstawicieli tzw. fotografii krajoznawczej. Posiadał niezwykły talent wydobywania uroku i charakteru miejsc, które uwieczniał. Szczególnym kunsztem odznaczają się panoramy miast: piękne widoki Wilna czy Lwowa, ale i małych miasteczek, takich jak: Krzemieniec, Brzeżany albo Poczajów. Fotografa fascynowało bogactwo kultur i obyczajów, niepowtarzalny charakter życia jednostek i całych zbiorowości. Szczególnie cenił prostych ludzi. Widoczne jest to zwłaszcza na zdjęciach przedstawiających Poleszków i Hucułów. Na każdej fotografii można dostrzec szacunek dla ich bogatych obyczajów, ciężkiej pracy, zmagania się z surową przyrodą. Album „Kresy w fotografii Henryka Poddębskiego" to wędrówka po wschodnich ziemiach II Rzeczypospolitej. Podróż zaczyna się na Wileńszczyźnie i wiedzie przez Polesie, Wołyń, Ziemię Lwowską, Huculszczyznę, by zakończyć się na Podolu w Okopach Świętej Trójcy. Album jest podróżą w czasie, po Kresach w mistrzowski sposób sfotografowanych w latach 1920-1939. Opublikowano: 08.11.2012 00:00 Autor: Bartosz _Matejko (2009)