Ile ptaków odwiedza przydomowy karmnik, ogród, zagląda na podwórko czy do lokalnego parku? Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) zachęca, by sprawdzić to w najbliższy weekend, 26-27 stycznia 2013 r. Na zabawę w „Zimowe Ptakoliczenie" wystarczy poświęcić godzinę. W tym czasie należy zanotować maksymalną liczbę osobników każdego gatunku widzianych jednocześnie, co pozwala uniknąć wielokrotnego liczenia tego samego wróbla czy sikory. Już od 24 stycznia na stronie internetowej: http://www.otop.org.pl/ dostępny będzie elektroniczny formularz do wpisywania wyników. Jeśli ktoś nie ma żyłki ornitologa i nie rozpoznaje zimujących w jego sąsiedztwie ptaków, może skorzystać z dostępnego na stronie krótkiego przewodnika po najczęściej spotykanych gatunkach lub sfotografować zagadkowego osobnika i podesłać zdjęcie na adres e-mailowy: zimowe.ptakoliczenie@otop.org.pl, a także zamieścić je z prośbą o identyfikację na profilu OTOP na Faceboooku. „Zimowe Ptakoliczenie" to także wycieczki organizowane przez wolontariuszy OTOP. W Gdyni spacer odbędzie się w piątek, 25 stycznia 2013 r. Zbiórka o godz. 8.30 przy ul. Kartuskiej 185 (budynek leśniczówki Zwierzyniec). Swoją wiedzą na temat ptaków podzieli się Tomasz Kaliszewski. Konieczne wcześniejsze potwierdzenie obecności - e-mail: tomasz.kaliszewski@gdansk.lasy.gov.pl, tel. 606 800 353. Co roku OTOP wybiera „Ptaka Zimy", na którego w danym sezonie pragnie zwrócić szczególna uwagę. Tym razem jest nim łabędź niemy - częsty trójmiejski „plażowicz". Przy okazji przypominamy, że nie należy karmić go chlebem, który jest niebezpieczny dla ptasiego układy pokarmowego. Zdecydowanie lepsze jest zboże i warzywa (surowe lub gotowane, bez soli, drobno pokrojone). Opublikowano: 22.01.2013 00:00 Autor: Bartosz _Matejko (2009)