Przeszedł niejedno. Skradziono go, został odnaleziony, ale stracił skrzydło i ogon. Potrzebna była rekonstrukcja. Nabrał jednak blasku i to dosłownie. Pomnik 2 Morskiego Pułku Strzelców w gdyńskich Kolibkach, popularnie nazywany imieniem Orła Białego, po zmroku jest specjalnie oświetlany i dzięki temu bardziej wyeksponowany. Orzeł wita wjeżdżających do Gdyni od strony Sopotu mieszkańców i gości. Okolica, w której stoi, jest często odwiedzana latem ze względu na piękny widok - panoramę na Zatokę Gdańską. Dzięki iluminacji może będzie popularna również w pozostałej części roku. Iluminację zrealizowano przy pomocy dwóch reflektorów umieszczonych na latarniach. Dzięki zastosowaniu w oprawach oświetlających dojście do pomnika ledowych diód ograniczono zużycie energii elektrycznej. Koszt inwestycji łącznie z projektem wyniósł ok. 27,5 tys. zł. Pomnik został odsłonięty w 1981 r. Upamiętnia żołnierzy 2 Morskiego Pułku Strzelców, bohaterskich obrońców Gdyni, którzy zginęli w walkach w 1939 r., w miejscu, w którym się znajduje. Przebiegała tam wówczas granica Wolnego Miasta Gdańska i II Rzeczypospolitej. Pomnik był wielokrotnie dewastowany przez złomiarzy. W lutym 2011 r. orzeł został skradziony. Rzeźbę odnaleziono, ale poważnie uszkodzoną. Potrzebne było wykonanie kopii. W tym samym roku znalazła się ona na postumencie. Pomnik znajduje się pod obserwacją kamery monitoringu miejskiego. zdjęcia w serwisie foto: http://www.gdynia.pl/dlamediow/7031_82377.html Opublikowano: 24.01.2013 00:00 Autor: Bartosz _Matejko (2009)