Program Gdyńskich Urodzin Niepodległej 11 listopada wzbogacił się o jeszcze jedno wydarzenie. Obchodom towarzyszyć będzie repremiera filmu „Pan Tadeusz" z 1928 r. w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego. Dzięki zaawansowanej technologii ten niemy zabytek filmowy udało się zrekonstruować. Pokaz odbędzie się w niedzielę o godz. 17.30 w Klubie Filmowym (ul. Waszyngtona 1). Premiera filmu odbyła się w listopadzie 1928 r. w Warszawie, w 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Byli na niej obecni m.in. Prezydent Ignacy Mościcki z małżonką oraz Marszałek Józef Piłsudski z rodziną. Po II wojnie światowej produkcja Ordyńskiego ocalała jedynie w częściach. Wszystkie zachowane fragmenty filmu, pochodzące z różnych kopii, zostały przeanalizowane i zmontowane w jedną jak najpełniejszą wersję oraz poddane obróbce cyfrowej. Rekonstrukcja „Pana Tadeusza" przeprowadzona została w Filmotece Narodowej w 2012 r. Zrealizowano ją w ramach projektu Nitrofilm - „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie", współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. UWAGA!Wstęp na repremierę jest wolny za okazaniem bezpłatnych zaproszeń. Można je odbierać od dzisiaj (6 listopada) do piątku w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31) w godz. 8.30-20.30. Jedna osoba może otrzymać maksymalnie dwa zaproszenia. Opublikowano: 06.11.2012 00:00 Autor: Bartosz _Matejko (2009)