Komunikaty dla mediów

Gdynia wesprze przedsiębiorców

fot. Karol Stańczak / archiwum

fot. Karol Stańczak / archiwum

Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek podjął decyzję o wprowadzeniu w życie istotnych zmian, które mają pomóc stanąć na nogi lokalnym przedsiębiorcom poszkodowanym przez trwającą pandemię koronawirusa. Jednocześnie prezydent zwraca się z apelem o większe możliwości prawne przy wcielaniu pomocy dla firm.


Szanowni Państwo!


Od pierwszych chwil wejścia w życie rozporządzenia o zagrożeniu epidemicznym mieliśmy świadomość, że będziemy musieli walczyć nie tylko z koronawirusem, ale i o gospodarkę.

Wprowadzone restrykcje chronią nasze zdrowie i życie, ale ekonomicznie są szkodliwe. Szukamy rozwiązań, które mogą pomóc w tej sytuacji. Ze szczególną troską myślimy o tych, którzy z dnia na dzień stracili możliwość pozyskiwania dochodu, z przyczyn na które nie mieli i nie mają wpływu. Z uwagą śledzimy propozycje władzy centralnej, a także sami zgłaszamy rządowi postulaty, których wdrożenia oczekujemy.

Nie czekając jednak na zmianę legislacji ani na pakiet centralny, już dziś przesądziłem o dwóch ulgach. Zdając sobie sprawę, że one nie są lekiem na całe zło, mam jednak głęboką nadzieję, że dla wielu okażą się bardzo pomocne.

Postanowiłem, że najemcy lokali należących do gminy, którzy prowadzą działalność, jaka została objęta zakazem wynikającym ze wspomnianego rozporządzenia zostaną zwolnieni z czynszu za ten okres. Będzie to wymagało ich wniosku, gdyż innej możliwości nie przewiduje prawo. Obiecuję jednak, że wnioski te, po weryfikacji danych o rodzaju działalności, będą rozpatrywane pozytywnie.

Ponadto przedsiębiorcom objętym zakazem, również na ich wniosek, odroczymy płatność lokalnych podatków za okres od marca do czerwca. W wyjątkowych wypadkach będę podejmował indywidualne decyzje o umorzeniu należności podatkowych.

To, co oferujemy to bardzo dużo jak na możliwości miasta, ale zapewne za mało jak na potrzeby przedsiębiorców. Dlatego nie ustajemy w naciskach na wprowadzenie zmian legislacyjnych, które pozwolą samorządowi działać w szerszym zakresie, a rządowi realizować obietnice, o których dzisiaj opowiedział Pan Prezydent i Pan Premier. Wierzę, że opisane ulgi to dopiero początek lepszych wiadomości dla biznesu.

Prezydent Gdyni,
Wojciech Szczurek

  • ikonaOpublikowano: 18.03.2020 16:39
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 20.03.2020 16:12
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona