Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Komunikaty dla mediów

Jak spędzić weekend #wGdyni

Do 11 sierpnia Cisne Branco jest otwarty dla zwiedzających/fot. Magdalena Czernek

Do 11 sierpnia Cisne Branco jest otwarty dla zwiedzających/fot. Magdalena Czernek

Weekend upłynie pod znakiem sportowych emocji, ale nie tylko. W niedzielę pożegnamy też znaną i lubianą Scenę Letnią, która na jesienne i zimowe miesiące przenosi się pod dach. Na Kolibkach zagoszczą arcydzieła polskiej kinematografii. A w dzielnicach moc kulturalnych wrażeń i sportowych emocji.

Ludzie z żelaza ponownie #w Gdyni

Enea IRONMAN 70.3 Gdynia to największa triathlonowa impreza w Polsce oraz jedna z największych tego typu w Europie! Zapraszamy do Gdyni w dniach 9-11 sierpnia 2019 roku! W tegorocznej edycji wystartuje Jan Frodeno, mistrz olimpijski i dwukrotny Mistrz Świata IRONMAN. Niemiec jest uznawany za największą gwiazdę światowego triathlonu.

W zawodach startuje co roku około 4 tysięcy sportowców z kilkudziesięciu krajów.
Zawodnicy do pokonania mają 1,9 km pływania w Zatoce Gdańskiej, prowadzącą po Kaszubach liczącą 90-kilometrów pagórkowatą trasę kolarską i 21 kilometrów biegu, pełnymi kibiców ulicami miasta. Sztafety Sprint Triathlon Gdynia to impreza towarzysząca głównym zawodom Enea IRONMAN 70.3 Gdynia. W skład sztafety wchodzą 3 osoby, a każda z nich do pokonania będzie miała jeden z triathlonowych etapów: 750 m pływania, 20 km etapu kolarskiego i 5 km biegu.

Od piątku na plaży miejskiej czynna będzie Strefa Rodzinna Enea

Na Plaży Miejskiej czekać będą m.in. zumba i zajęcia ruchowe, tor skimboardowy, warsztaty dla dzieci, konkursy z nagrodami oraz wiele innych atrakcji dla całych rodzin.
Strefa będzie czynna w:
– 9 sierpnia w godz. 12.00-20.00
– 10 sierpnia w godz. 10.00-20.00
– 11 sierpnia w godz. 9.00-18.00

Dzielnicowy Ironman
Gdyńskie Centrum Sportu i Rada Dzielnicy Chwarzno-Wiczlino zapraszają 11 sierpnia na 2 Pikniki Rodzinne Ironman Chwarzno Wiczlino 2019!
Pierwszy piknik odbędzie się na terenie rekreacyjnym przy ul. Okrężnej (rejon siłowni na świeżym powietrzu w części przyleśnej). Osiedle: Stare Chwarzno w godz. 11.00-14.00.
Atrakcje: zabawki dmuchane, zajęcia sportowe dla najmłodszych, stanowisko grillowe.
Drugi piknik – Enea Ironman Chwarzno Wiczlino 2019 odbędzie się na terenie polany za budowanym komisariatem przy Sokółce w godz. 12.00-18.00.
Atrakcje: zawody sprawnościowe dla młodszych i starszych nawiązujące do tradycji dzielnicy
Strefa szaleństw: dmuchańce, gigantyczne trampoliny (eurobungee), zamek dla najmłodszych i inne niespodzianki.
Strefa gastro: stanowisko grillowe i napoje (bezpłatne).
Strefa animacji dla najmłodszych: kreda, malowanie buziek, wielkie bańki mydlane, wspólne puszczanie latawców.
Szczegóły nt. komunikacji i planach pikników w wydarzeniu na www.facebook.com/pg/RadaChwarznoWiczlino. 

Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia

Zbigniew Buczkowski, Wojciech Marczewski i Teresa Marczewska w sobotę 10 sierpnia będą gośćmi plenerowego pokazu arcydzieł polskiej kinematografii z cyklu „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia” w Gdyni. Organizatorem wydarzenia jest Polski Instytut Sztuki Filmowej.
 
Od godz. 17.00 w Parku Kolibki będzie można obejrzeć wybrane dzieła, które w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju polskiej kinematografii. Repertuar tego cyklu oparty jest na liście najważniejszych polskich filmów, sporządzonej na zlecenie PISF przez specjalną komisję pod przewodnictwem prof. Tadeusza Lubelskiego. Podczas wydarzenia odbędą się konkursy z nagrodami ufundowanymi przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz wiele innych atrakcji. Wstęp jest bezpłatny. Ideą organizacji pokazów jest upowszechnienie i promocja polskiej klasyki filmowej, zwłaszcza wśród młodego pokolenia.
 
Cykl „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia” Instytut realizuje w ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017-2022.
 
Program
godz. 17.00
„Dwaj ludzie z szafą” reż. Roman Polański, (1958), 16 min
Historia dwóch mężczyzn, którzy nie potrafią znaleźć sobie miejsca we wrogim, brutalnym świecie. Groteskowość mężczyzn niosących szafę, naiwnych i bezradnych, osadzona jest w prozaicznym kontekście miejskiego folkloru. Czasem bywa on na tyle interesujący, że oko kamery porzuca dwóch niefortunnych bohaterów.
 
 „Gadające głowy” reż. Krzysztof Kieślowski, (1980), 14 min
Zrealizowane w formie sondy wywiady z Polakami. Reżyser zadaje im pytania: w którym roku się urodziłeś? Kim jesteś? Co jest dla ciebie najważniejsze? Czego byś chciał? Krzysztofowi Kieślowskiemu udało się niezwykle oszczędnymi środkami filmowymi stworzyć niejako zbiorowy portret Polaka – świadomego swej tożsamości i miejsca, w którym żyje, bacznego obserwatora rzeczywistości, którą trudno zaakceptować, gorąco pragnącego zmian, dojrzewającego do buntu.
godz. 17.45
„Pociąg” reż. Jerzy Kawalerowicz, (1959), 100 min
Akcja filmu rozgrywa się w pociągu relacji Warszawa-Hel. Dwoje nieznajomych, z powodu braku biletów, musi spędzić noc w jednym przedziale. Kobieta ma za sobą dramat uczuciowy, mężczyzna nie może się otrząsnąć po śmierci pacjentki na stole operacyjnym. Trzecią osobą dramatu jest chłopak zakochany w kobiecie. Są tu jeszcze stary adwokat z młodą, kokietującą mężczyzn żoną, kierownik pociągu flirtujący z konduktorką, ksiądz. Wiadomość o morderstwie i obecności zabójcy w pociągu powoduje, że dochodzi w pewnym momencie do, nieudanego na szczęście, samosądu…
Kameralne studium psychologiczne penetrujące intymne stany uczuciowe ludzi spędzających noc we wspólnym przedziale wagonu sypialnego, którzy – pochłonięci własnymi dramatami – pozostają wewnętrznie samotni.
godz. 19.30 Spotkanie z Wojciechem Marczewskim, Teresą Marczewską i Zbigniewem Buczkowskim
godz. 20.00
„Ucieczka z kina Wolność” reż. Wojciech Marczewski, (1990), 124 min
W kinie „Wolność” odbywa się projekcja filmu „Jutrzenka”. Seans przerywa niezwykłe wydarzenie. Aktorzy ożywają na ekranie, rozpoczynają między sobą rozmowy, wciągają w nie publiczność. Wokół kina gromadzą się tłumy, odpowiednie władze i służby zastanawiają się co począć w tej skomplikowanej sytuacji. Przybywa także cenzor, mężczyzna dobiegający pięćdziesiątki, ongiś krytyk literacki, dziennikarz. Zaciera się granica między fikcją a rzeczywistością. Cenzor rozmawia z jedną z bohaterek filmu –  Małgorzatą. Aktorka dziękuje mu za dobrą recenzję, którą napisał przed laty, lecz jednocześnie nie pochwala tego, co robi obecnie. Uświadamia mu, że rola cenzora jest w gruncie rzeczy przyczyną jego zniewolenia. Cenzor postanawia skończyć z tym, co robił do tej pory. Decydenci postanawiają zniszczyć kopię filmu. W proteście cenzor wchodzi do filmu, w celu uniemożliwienia spalenia kopii. W „Jutrzence” spotyka bohaterów różnych filmów, których kiedyś wyciął. Odbywa z nimi rozmowy, pod wpływem których staje się innym człowiekiem.

Spektakle z morzem w tle

XXIV Scena Letnia Teatru Miejskiego na plaży w Orłowie zaprasza do 11 sierpnia na spektakle z morzem w tle:
– 9, 10, 11 sierpnia o godz. 20.00 na „Osiecka. Archipelagi” w reż. Jacka Bały.
16 piosenek Agnieszki Osieckiej staje się pretekstem do muzycznej opowieści o ludziach i ich emocjach.
Więcej na www.teatrgombrowicza.art.pl.

Odwiedź Konsulat Kultury

Gdyńskie Centrum Kultury zaprasza do Konsulatu Kultury (ul. Jana z Kolna 25):
– od 9 do 10 sierpnia o godz. 19.00 i 11 sierpnia o godz. 17.00 na spektakl Bałtyckiego Teatru Różnorodności „Rewia – lata 20. lata 30.” w reż. Tomasza Podsiadłego. Czarowna rewia, gdzie pióra i brokatowe zwoje stworzą gustowną choreografię w takt dawnych szlagierów.
Bilety: 30 zł.

Wstęp wolny, na grę obowiązują zapisy – szczegóły na gck.gdynia.pl.

Pociąg do Miasta na finiszu

Teatr Gdynia Główna zaprasza na ostatnie spektakle w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Pociąg do miasta.
– 9 sierpnia o godz. 17.00 na Stację Bajek – „Bajka o księciu Pipo i jego czerwonym koniku” wg Pierre’a Gripariego w w zabytkowym kinie Polonia Skwer (ul. Żeromskiego 45-47, Śródmieście) oraz „Dzielny Kapitan Ahab” insp. „Moby Dickiem” Hermana Mellville’a na przy dawnym Domu Kuracyjnym (Kurhaus) (ul. Orłowska 2-6, Orłowo).
dorośli 9 oraz 10 sierpnia o godz. 21.00 obejrzą sztuki: „Król David – Live!” Teatru Drugiej Strony z Krakowa w zabytkowym kinie Polonia Skwer (ul. Żeromskiego 45-47, Śródmieście). „Król David – Live!” to monolog oparty na dwóch fabularnych filarach: z jednej strony biblijny przekaz o burzliwym życiu natchnionego psalmisty – króla Dawida; z drugiej – legenda o dybuku, niespokojnym duchu, biorącym w posiadanie ciało śmiertelnika na czas, póki rabin nie nakłoni go do wyjawienia swego imienia i nie każe wyjść przez mały palec u nogi opętanego.
„Raport Panika” Artiego Grabowskiego z Krakowa przy dawnym Domu Kuracyjnym (Kurhaus) (ul. Orłowska 2-6, Orłowo). Spektakl kolażowo oparty jest na motywach „Dziennika panicznego” Rolanda Topora oraz tekstach własnych. Arti rozprawia się też z egocentrycznymi skłonnościami; szuka źródeł narodowych infekcji: ksenofobicznych lęków, niechęci do inności i ogólnego braku tolerancji.
Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu jest bezpłatny.

Kino Letnie na placu i w dzielnicach

Wieczory filmowe na Karwinach i na Dąbrowie to sąsiedzkie spotkania. W soboty seanse odbywają się przy Szkole Podstawowej nr 47 (ul. Nagietkowa 73): 10.08 o godz. 20.30 – „Deadpool 2”, reż. David Leitch, 24.08 o godz. 20.30 – „Piotruś Królik”, reż. Will Gluck, 24.08 o godz. 22.30 – „Green Book”, reż. Peter Farrelly.
Wstęp wolny.
***
Na pl. Grunwaldzkim trwa druga edycja Kina Letniego telewizji Kino Polska. W piątki o godz. 21.00 można zobaczyć polskie przeboje filmowe: 9.08 – „Disco Polo”, reż. Maciej Bochniak, 16.08 – „Wesele”, reż. Wojciech Smarzowski, 23.08 – „Kiler”, reż. Juliusz Machulski, 30.08 – „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”, reż. Denis Delić, 6.09 – „Dzień dobry, kocham cię”, reż. Ryszard Zatorski, 13.09 – „Carte Blanche”, reż. Jacek Lusiński.
Wstęp wolny.

Dzień św. Wawrzyńca

Rada Dzielnicy Wielki Kack, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Gdynia i Parafia pw. św. Wawrzyńca zapraszają 10 sierpnia w godz. 14.30-20.00 na plac przy Kościele św. Wawrzyńca na „Święto Wielkiego Kacka – Dzień św. Wawrzyńca”.
W programie m.in. warsztaty plastyczne dla dzieci, konkursy i zabawy, mała gastronomia, pokaz sprzętu gaśniczego oraz nauka pierwszej pomocy .
O godz. 19.00 goście obejrzą spektakl Teatru Maszoperia „Hulaj dusza”.

Owocowy Mus – Słońce Pole Las

10 sierpnia gdyńskie Hale Targowe zapraszają do wspólnej zabawy kulinarnej z owocami w roli głównej. Słoneczne dni sprawiają, że stragany halowego placu targowego uginają się pod ciężarem świeżych i dorodnych owoców w mnogości odmian i rodzajów. Oprócz walorów smakowych, barwnych kolorów i kuszących aromatów, owoce oferują niezastąpioną moc witamin i składników mineralnych.
Jedną z atrakcji będzie także spacer kulinarny  z udziałem kupców hal, połączony z halową grą. Dla najbardziej zaangażowanych czekać będą nagrody.

Program wydarzenia (Plac przed Halą Łukową):
9.30 – 14:00 - „Energetyczne remiksy”  - muzyczne sety od DJ’a
10:00  - 11:30 – „Owocowe smakołyki bez wyrzutów sumienia” – pokaz kulinarny połączony z degustacją. Prowadzenie: Janusz Arrasz,
11.45- 13.15 „Warsztatowy Koktajl” -  blok kreatywnych warsztatów w tematyce kulinariów oraz mody D.I.Y. – 100% świeżości i oryginalności,
– Warsztat kulinarny – zdrowe owocowe sałatki i letnie lemoniady. Prowadzenie: Ekosmos
– Warsztat kulinarny z dietetykiem - owocowe przekąski do pracy, szkoły i na plażę.
– „Turbany na plażę” – kreatywny warsztat modowy. Wakacyjne nakrycia głowy z owocowym motywem. Prowadzenie: Wytwórnia Uśmiechu
13:15 „Walk & Fun” – owocowy spacer kulinarny połączony z halową grą, z udziałem kupców. Do wygrania atrakcyjne nagrody! Prowadzenie: Arkadiusz Brzęczek / start: Plac przed Halą Łukową
Dodatkowe atrakcje:
„Pociągnij za słonkę” - stanowisko ze świeżo wyciskanymi sokami naturalnymi
„Platforma zdrowia” – stanowisko bezpłatnego badania wzroku od Dr. Marchewka Gdynia oraz stanowisko bezpłatnego pomiaru składu ciała / porady od dietetyka
„Strefa relaksu” – siedziska i leżaki z muzyką w tle

Wstęp wolny.
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Obowiązują zapisy. Liczba miejsc jest ograniczona.
Więcej informacji oraz regulamin:
 www.haletargowegdynia.pl.

Cisne Branco w Gdyni

Ma 3 maszty, 76 metrów długości i żagle o łącznej powierzchni 2195 metrów. Brazylijska fregata żaglowa Cisne Branco gości w Gdyni. Nazwa okrętu w tłumaczeniu na język polski oznacza „Białego Łabędzia”. Wpłynął on do portu w środę i cumuje przy nabrzeżu Pomorskim.
Do 11 sierpnia jest otwarty dla zwiedzających. Na jego pokład można wejść od godz. 10.00 do godz. 19.00.
To pierwsza wizyta Cisne Branco w Gdyni, ale trzecia w Polsce. W 2013 i 2017 roku żaglowiec gościł w Szczecinie podczas finałów The Tall Ships Races.
Okręt zostanie w Gdyni do poniedziałku, 12 sierpnia. Cisne Branco to flagowa jednostka brazylijskiej Marynarki Wojennej. Szkolą się na niej przyszłe kadry tamtejszych oficerów i marynarzy. Służba na żaglowcu uczy ich życia na morzu i ćwiczy hart ducha.

Lato w Gdyńskim Centrum Filmowym
Nowa polska komedia, filmy Woody Allena i Jima Jarmuscha oraz znakomite filmowe dokumenty – warto wybrać się latem do Kina Studyjnego Gdyńskiego Centrum Filmowym, które działa przez siedem dni w tygodniu.
„Na bank się uda” to polska komedia o trzech starszych panach, którzy razem napadają na bank. W rolach głównych: Adam Ferency, Marian Dzięgiel, Lech Dyblik. Film jest jedną z premier tego tygodnia w Kinie Studyjnym GCF. W repertuarze są również między innymi: „Truposze nie umierają” w reż. Jima Jarmuscha, „W deszczowy dzień w Nowym Jorku” Woody Allena oraz znakomite dokumenty: „Maiden”, „Pavarotti”, „Diego”.

Sala „ Warszawa
Piątek – niedziela, 9-11 sierpnia
Król Lew – 10.00, 12.20
Wilk w owczej skórze 2 – 14.40                                                       
W deszczowy dzień w Nowym Jorku –16.25
Pavarotti – 18.20
Truposze nie umierają – 20.40
 
Sala Goplana 
Piątek – niedziela, 9-11 sierpnia
Wilk w owczej skórze 2 – 10.30
Truposze nie umierają – 12.20
I znowu  zgrzeszyliśmy, dobry Boże – 14.30, 18.50
Pavarotti – 16.30
Maiden  – 21.00
 
Sala Morskie Oko
Piątek – niedziela, 9-11 sierpnia
W deszczowy dzień w Nowym Jorku – 10.10
Yuli – 12.00, 16.00
Maiden  – 14.00
Truposze nie umierają – 18.05
Diego – 20.10

Bilety na film kosztują 18, 15 i 12 złotych (normalny/ulgowy/grupowy).
Repertuar na stronie www.gcf.org.pl.

  • ikonaOpublikowano: 08.08.2019 11:29
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (karolina.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.08.2019 12:32
  • ikonaZmodyfikował: Dorota Nelke
ikona