Podróżnicy, żeglarze i alpiniści już po raz piętnasty przybędą do Gdyni, by podzielić się z publicznością arcyciekawymi opowieściami z wypraw w różne zakątki świata. Jubileuszowe Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów odbędą się w dniach 8-10 marca 2013 r. w Hali Sportowo-Widowiskowej „Gdynia" (ul. Kazimierza Górskiego 8). Po raz 14. wręczone zostaną KOLOSY. Poznamy również zwycięzcę Nagrody im. Andrzeja Zawady. Nagrodzie dla młodych podróżników towarzyszy grant w wysokości 15 tys. zł na zorganizowanie wymarzonej wyprawy ufundowany przez Prezydenta Miasta Gdyni. Spośród kilkudziesięciu zgłoszonych projektów wybrano 12, które zostaną zaprezentowane podczas imprezy. Młodzi podróżnicy wprowadzą publiczność w świat gór, lokalnych kultur i wielu niezwykłych przygód. W programie: nocleg na wulkanie, podróż rowerem przez Alaskę i w głąb Himalajów Birmańskich, zimowe wejście na szczyt G-I. Będzie też rajd dookoła świata. Oprócz prelekcji ubiegających się o Nagrodę im. Andrzeja Zawady prezentowane będą relacje w ramach Fotoplastykonu oraz najważniejszych podróżniczych nagród w Polsce - KOLOSÓW. W ciągu trzech dni publiczność będzie mogła wysłuchać prawie 100 opowieści. W piątek wraz z Katarzyną Dybżyńską publiczność odwiedzi m.in. Festiwal Latarni w Seulu, Festiwal Świateł na wyspie Penang w Malezji i świętować będzie chiński Nowy Rok w Brunei. Z Dominikiem Szmajdą przemierzy tundrę Jamału. Wieczorem zaś Adam Wiśniewski opowie o swoich 6 tysiącach kilometrów przejechanych na rowerze w trakcie eksploracji Oceanii. Kolejny prelegent, znany radiowiec Tomasz Michniewicz, spróbuje przekonać, że festiwal wegetariański na Phuket określany przez Europejczyków jako makabryczny i przerażający w rzeczywistości jest po prostu przez nich niezrozumiały. W sobotę goście usłyszą opowieści załogi jachtu „Anny F.", która realizując wyprawę Ocean Freeride nie skupiła się na samej żegludze. W trakcie podróży znaleźli czas na jazdę na nartach, zimową wspinaczkę, a także paralotnię. Mateusz Andrusiak odbył natomiast podróż za jeden uśmiech i to poza granice Polski. Jego niskobudżetowa wyprawa była pełna ciekawych zwrotów akcji, gdy załapał się na jachtostop na Wyspy Kanaryjskie. Stamtąd ruszył wraz z towarzyszką podróży do Dakaru, by odwiedzić Marrakesz. Po południu o niezwykle udanej polsko-wenezuelskiej wyprawie Tramen Tepuj 2012 opowie Michał Kochańczyk. Niedzielę uświetnią pokazy fotoplastykonu. Nie zabraknie m.in. Piotra Strzeżysza, Magdaleny Skopek czy Łukasza Nitwińskiego. Wszyscy w latach poprzednich zostali nagrodzeni KOLOSAMI. O godz. 16.00 ceremonię wręczenia nagród poprowadzą Kinga Baranowska i Piotr Pustelnik. W lutym br. wręczono już Super Kolosa Henrykowi Jaskule, który w latach 1979-1980 jako pierwszy Polak i trzeci człowiek na świecie samotnie, bez zawijania do portów, opłynął Ziemię. Swą podróż rozpoczął i zakończył w Gdyni. Ze względu na wiek, żeglarz w tym roku skończy 90 lat, Henryk Jaskuła nie mógł przyjechać do Gdyni i nagrodę odebrał w Przemyślu. W niedzielę poznamy zwycięzców w kategoriach: „Podróże", „Żeglarstwo", „Alpinizm", „Eksploracja jaskiń" oraz „Wyczyn roku". Na zakończenie spotkanie z Ryszardem Pawłowskim - znanym himalaistą, czterokrotnym zdobywcą Mount Everestu oraz dziewięciu innych ośmiotysięczników. Prelekcji będzie towarzyszyć ogólnopolska premiera książki „Ryszard Pawłowski - Czterdzieści lat w górach". Po pokazie losowanie atrakcyjnych nagród wśród publiczności, która zostanie do końca, a wcześniej zagłosuje w punkcie informacyjnym na najciekawszą prelekcję i najlepsze zdjęcie wystawy FOTOGLOB. Wstęp na imprezę jak zawsze wolny! O Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów... Pomysłodawcą Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów był Janusz Janowski, ówczesny wydawca magazynu „Wędrowiec". Swoją koncepcją zaraził Jacka Olszewskiego z Urzędu Miasta Gdyni, który zajął się logistyką. Pierwsze Spotkania odbyły się w dniach 26-28 lutego 1999 r. przy okazji targów Kaszuby'99 w hali WTC Gdynia Expo. Podczas drugiej edycji imprezy swoje posiedzenie zainaugurowała kapituła KOLOSÓW, choć finał nagród odbył się w Wieliczce, a w dwóch kolejnych latach w Krakowie. Od 2003 r. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów i KOLOSY odbywają się jednocześnie. Uroczysta ceremonia wręczenia statuetek za dokonania roku tradycyjnie kończy imprezę. Przez piętnaście lat podróżnicy, żeglarze, alpiniści i grotołazi spotykali się w różnych miejscach: Hotelu „Gdynia", Centrum „Gemini", Teatrze Miejskim. Od 2009 r. Spotkania odbywają się w Hali Sportowo-Widowiskowej „Gdynia", a odwiedza je ok. 20 tys. osób. To największa tego typu impreza w Europie. plakat do pobrania Więcej informacji oraz szczegółowy program na stronach internetowych: www.gdynia.pl/spotkania oraz http://www.kolosy.pl/. Opublikowano: 04.03.2013 00:00 Autor: Bartosz _Matejko (2009)