Komunikaty dla mediów

Karmniki i budki lęgowe dla ptaków trafiły do gdynian

Wiceprezydent Michał Guć podczas akcji w Muzeum Miasta Gdyni (fot. Magdalena Śliżewska)

Wiceprezydent Michał Guć podczas akcji w Muzeum Miasta Gdyni (fot. Magdalena Śliżewska)

Tym razem około 180 budek lęgowych i karmników dla ptaków znalazło nowych właścicieli. Trafiły one do gdynian, którzy zamontują je na własnych parapetach, balkonach, działkach rekreacyjnych czy w ogrodach i – jak głosi nazwa miejskiej akcji z 26-letnią tradycją – będą „Zapraszać ptaki do Gdyni”. Rozdanie konkursowych prac odbyło się 16 marca w Muzeum Miasta Gdyni.

 
Długi stół w muzealnym foyer wypełnił się kolorowymi konstrukcjami – budkami lęgowymi i karmnikami z drewna lub sklejki. Obok cierpliwie czekał tłum gdynian, którzy teraz zamontują je na swoich balkonach, działkach i w ogrodach. W sumie w ręce mieszkańców trafiło około 180 domków dla ptaków.


– Po raz 26. zapraszamy ptaki do Gdyni. To akcja dla gdyńskich szkół i przedszkoli, w ramach której dzieci wykonują budki lęgowe i karmniki, a następnie ich dzieła trafiają do gdynian po to, by służyły naszym skrzydlatym przyjaciołom. Dzisiaj rozdaliśmy gdynianom około 180 budek i karmników. Zainteresowanie ogromne, długa kolejka. Bardzo nas to cieszy, że gdynianie chcą, czują, że ptaki w mieście są ważne i chcą im pomagać – mówił w muzeum Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Dzieci budują

Karmniki i budki lęgowe zrobione przez dzieci dla mieszkańców,
Takie domki dla ptaków można było dziś odebrać w Muzeum Miasta Gdyni (fot. Magdalena Śliżewska)

Już po raz 26. gdynianie spotkali się na rozdaniu prac z konkursu „Zapraszamy ptaki do Gdyni”. Konstrukcje zrobiły dzieci z 15 gdyńskich placówek edukacyjnych. Zainteresowanie mieszkańców świadczy o tym, że chcą częściej słyszeć śpiew ptaków z uchylonych okien i wiedzą, jak pomóc naturze.

Tak samo, jak coraz większą wiedzą ornitologiczną mogą pochwalić się uczniowie gdyńskich szkół. To do nich jest co roku (począwszy od pierwszej edycji w 1998 roku) kierowany konkurs i to oni, wspólnie z rodzicami, dziadkami i opiekunami pracują w domowych zaciszach nad budkami lęgowymi dla różnych gatunków oraz karmnikami, które pomagają małym ptakom w poszukiwaniu pokarmu wśród miejskiego zgiełku.

Jak zamontować karmnik?


Kiedy budka lub karmnik trafią w ręce nowego właściciela, warto wiedzieć, jak je zamontować, aby z powodzeniem służyły ptakom. A niuansów jest naprawdę sporo. Trzeba wiedzieć, z jakiej wielkości otworów korzystają konkretne gatunki, jak zabezpieczyć dojście do wewnątrz, a przede wszystkim – gdzie i jak zawiesić drewnianą konstrukcję.

Warto pytać, bo jeśli zrobimy to dobrze, to jest duża szansa, że wkrótce na naszym tarasie/balkonie/ogrodzie pojawią się piękni mieszkańcy: sikory bogatki, modre i ubogie czy charakterystyczne szpaki. To najpopularniejsze gatunki, których możemy spodziewać się w Gdyni.

Konkurs „Zapraszamy ptaki do Gdyni”


Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 1998 roku. Do tej pory młodzi gdynianie zbudowali ponad 6 tysięcy budek lęgowych i karmników dla ptaków, które trafiły na balkony, tarasy i do ogrodów na terenie całego miasta. Główne założenie to przede wszystkim poprawianie warunków lęgowych dla dzikich ptaków w miejskiej przestrzeni.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 16.03.2024 16:10
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (magdalena.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 16.03.2024 18:30
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona